Oprogramowanie

F-Secure Internet Security 2011

przeczytasz w 3 min.

Najważniejsze funkcje pakietu:

antywirus połączony z modułem antyszpiegowskim i skanerem luk
DeepGuard – zaawansowane monitorowanie procesów (analiza behawioralna)
prosty firewall
kontrola połączeń telefonicznych
ochrona proaktywna stron WWW
filtrowanie poczty
zaawansowana kontrola rodzicielska

Pakiet F-Secure jest dużo mniej zaawansowanym oprogramowaniem od większości konkurentów. Nie oferuje rozbudowanej funkcjonalności, a szczególnie bolesny jest brak szerszych opisów w interfejsie. Producent posługuje się unikalną terminologią, taką jak na przykład DeepGuard, bez wyjaśnienia użytkownikowi na czym dokładnie polega jego działanie.

Po kliknięciu na przycisk "Stan" dowiemy się jedynie tego, jakie usługi są aktywne – mamy możliwość ich włączenia i wyłączenia, ale brakuje dostępu do konfiguracji. Nie ma też narzędzi do bardziej precyzyjnego monitorowania pracy peceta i samych mechanizmów ochronnych.

Dużo szerszą i ciekawszą funkcjonalność odnajdziemy w sekcji Zadania. Mamy tutaj bezpośredni dostęp m.in. do aktualizacji, skanera antywirusowego, kwarantanny, mechanizmu DeepGuard oraz ustawień zaawansowanych.

Do obszaru kwarantanny trafiają pliki, które zostały rozpoznane przez skaner AV jako szkodliwe lub potencjalnie niebezpieczne. Nazwa tego modułu została dobrana nieco niefortunnie - „Przywróć usunięty plik lub program”. Może to wskazywać mniej doświadczonym użytkownikom, że zgromadzone zostały tam pliki, które powinny zostać z powrotem zapisane w dotychczasowych lokalizacjach. Tymczasem skaner AV myli się niezmiernie rzadko i do kwarantanny wrzuca jedynie te pliki, które rzeczywiście stwarzają pewne zagrożenie.

Klikając na opcję „Zezwalaj na uruchomienie programu” otrzymujemy dostęp do listy programów, które zostały już przeanalizowane przez mechanizm DeepGuard. Aplikacje możemy oczywiście blokować ręcznie, ale minusem jest to, że jeśli lista programów jest bardzo długa trudno znaleźć na niej konkretną pozycję (zablokowane programy nie są wyróżnione kolorem).

Firewall jest prosty, ale i tak oferuje znacznie szersze możliwości w porównaniu do zabezpieczeń wbudowanych w system operacyjny. Ciekawą funkcją z tego obszaru jest możliwość logowania wszystkich połączeń sieciowych przez określony czas. Wygodnym narzędziem  okazała się lista usług sieciowych ze zdefiniowanymi portami TCP i UDP, na podstawie których można tworzyć własne reguły zabezpieczeń – przydatne dla nieco bardziej zaawansowanych i wymagających osób. Na pochwałę zasługuje także funkcja odblokowywania portu, łatwo dostępna z poziomu panelu zadania.

Ochrona przeglądania stron WWW okazała się skuteczna. F-Secure nie pozwolił na zapisanie typowych archiwów i plików zawierających trojany. Jeśli dana witryna zawiera szkodliwe skrypty czy luki w bezpieczeństwie pakiet automatycznie ją zablokuje. Dotyczy to również wyników wyszukiwania. Producent nie zapewnia jednak opisu, jakimi metodami posługuje się ta funkcja.

W pakiecie F-Secure Internet Security 2011 najbardziej godna pochwały okazała się kontrola rodzicielska. Możemy tutaj określić dla kogo filtrujemy treść. Jeśli wybierzemy opcję Dziecko, komputer połączy się tylko z witrynami, których adresy ręcznie wprowadzimy w panelu konfiguracyjnym. Ustawienie dla nastolatków opiera się z kolei na analizie treści strony WWW. Tutaj możemy dobrać obszary treści, które mają być blokowane, a także o jakich porach dnia sieć ma być blokowana. Wszystko jest proste w konfiguracji, intuicyjne i nie wymaga dogłębnej wiedzy.

Wszystkie ograniczenia pakietu byłyby do zaakceptowania, gdyby mniejsza funkcjonalność była skompensowana wyraźnie niższą ceną od bardziej rozbudowanych pakietów - niestety tak nie jest. 169 złotych za licencję na 1 stanowisko i 1 rok to stanowczo zbyt wiele w odniesieniu do możliwości oprogramowania.

Strona producenta: www.f-secure.com/pl_PL/products/home-office/internet-security/index.html

  Podsumowanie 
 plusy:
prosty interfejs i łatwa obsługa
dobry, intuicyjny mechanizm kontroli rodzicielskiej
niskie zużycie zasobów systemowych - ok. 25-30 MB
krótkie czasy skanowania
 minusy:
brak ochrony przed wypływem prywatnych danych
brak możliwości tworzenia kopii zapasowych i dysków ratunkowych
opisy niektórych funkcji nie wyjaśniają ich działania

Moja ocena:
Ogólna ocena: 
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 169 zł (1 stanowisko)