Jak robić dobre zdjęcia w nocy smartfonem?
Smartfony

Jak robić dobre zdjęcia w nocy smartfonem?

z dnia
Tomasz Duda | Redaktor serwisu benchmark.pl
2 komentarze Dyskutuj z nami

Można robić lepsze zdjęcia telefonem w nocy, nawet tym tanim. To wcale nie jest takie trudne, trzeba po prostu wiedzieć jakich funkcji i ustawień użyć. Jak robić dobre zdjęcia nocne telefonem? Dowiesz się w tym poradniku.

Jak robić zdjęcia w nocy smartfonem?

Coraz więcej osób na co dzień wykorzystuje smartfon do zdjęć, zgodnie z zasadą: najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie. Jasne, że nie jest tak dobry jak nowoczesna lustrzanka, ale mona go szybko wyciągnąć z kieszeni i od razu robić zdjęcia, nagrywać filmy i nadawać na żywo.

Jeśli dzieje się coś ciekawego w danej chwili, to nie biegniesz do domu po aparat, tylko wyciągasz telefon. Interesujące sytuacje i ładne widoki zdarzają się jednak nie tylko w dzień, ale też w nocy. W takich momentach często pada zarzut, że telefony robią słabe zdjęcia gdy jest ciemno. Czy naprawdę tak jest?

Jak robić dobre zdjęcia w nocy telefonem?
Samsung Galaxy Note 4 - starszym smartfonem też da się zrobić niezłe zdjęcia

Czy da się robić lepsze zdjęcia smartfonem w nocy? Jeśli tak, to jak? Zapraszam do krótkiego poradnika.

Zdjęcia nocne - w czym problem?

Największym problemem nie jest brak światła, lecz mniej światła w jednostce czasu. W słoneczny dzień w ciągu jednej tysięcznej sekundy na sensor światłoczuły aparatu może padać więcej światła, niż w nocy przez kilka sekund. Ma to ogromny wpływ nie tylko na jasność, ale też na jakość zdjęć oraz sposób ich wykonywania.

Przykładowo jeśli fotografujemy idącą osobę, to w ciągu 1/1000 sekundy jej ruch będzie znikomy, wręcz niezauważalny. Oznacza to, że na zdjęciu wykonanym w dzień postać będzie ostra i wyraźna.

Jednak w nocy światła jest mniej, więc jeśli wydłużymy czas naświetlania np. do jednej sekundy, to nasza przykładowa postać ruszy się tysiąckrotnie bardziej. Stąd właśnie biorą się poruszone / rozmazane obiekty na zdjęciach nocnych lub wykonanych w słabym oświetleniu domowym.

zdjecie nocne z telefonu
Zdjęcie nocne z Samsunga Galaxy Note 9

Tryb automatyczny nie zawsze sprawdza się w nocy

Aparaty radzą sobie ze słabym światłem podnosząc czułość sensora (ISO). W praktyce oznacza to możliwość skorzystania z krótszego naświetlania, bo mniejsza ilość światła jest sztucznie wzmacniana przez sensor. W takim przypadku postać nie jest poruszona (lub jest mniej), ale o wiele mocniej widać niepożądane szumy (drobne kropki) obniżające jakość zdjęcia.

Tak zazwyczaj działa aparat smartfona w trybie automatycznym. Możemy fotografować bardziej dynamiczne sceny, ale jakościowo są one znacznie gorsze.

Pierwszy wniosek - spróbuj zmienić tryb automatyczny na ręczny.

zdjęcie nocne
Huawei Mate 10 Pro

Rób zdjęcia w trybie ręcznym

Manualne ustawienia aparatu zazwyczaj znajdziemy pod pozycją o nazwie "Pro" lub "Ręczne". Obecnie nawet najtańsze telefony często oferują ten tryb fotografowania - np. niedawno przez nas testowany Redmi 7A za około 400 zł. W telefonach klasy średniej i wyższej tryb "Pro" powinien być traktowany jako standardowa funkcja.

Po włączeniu trybu ustawień ręcznych powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy:

Czułość ISO - Zmniejszamy ją do najniższego możliwego poziomu (najczęściej jest to ISO 100, a nawet 50). Dzięki temu na zdjęciu będzie mniej szumu.

czułość ISO w aparacie telefonu

Migawka (czas ekspozycji / naświetlania) - Wydłużamy ją zazwyczaj do kilku - kilkunastu sekund (niekiedy nawet więcej). Dzięki temu zdjęcie będzie odpowiednio jasne. Jeśli wybraliście naświetlanie np. 5 sekund, a obraz wciąż jest za ciemny, to zwiększcie je do 10, 15, a nawet 20 sekund i sprawdźcie jakie to dało rezultaty.

czas migawki w aparacie telefonu

Efekt może być na przykład taki:

OnePlus 5T zdjecie nocne
Zdjęcie wykonane w trybie ręcznym smartfonem OnePlus 5T

Na powyższym zdjęciu kolor niebieski po prawej stronie i kolor nieba jest o wiele bardziej intensywny i jasny, niż widziany gołym okiem. Dzięki długiemu naświetlaniu więcej światła padło na sensor aparatu.

Większość smartfonów z trybem manualnym oferuje maksymalną długość naświetlania 30 sekund. Są jednak wyjątki, które umożliwiają dłuższe otwarcie migawki. Można też spróbować z innymi aplikacjami do robienia zdjęć.

OP5T zdjecie nocne
Zdjęcie wykonane w trybie ręcznym smartfonem OnePlus 5T

Korzystaj ze statywu lub podparcia

Nie jesteśmy w stanie obejmować dokładnie tego samego kadru przez kilka czy kilkanaście sekund, trzymając smartfon w dłoniach. Lekkie drżenie rąk, powiewy wiatru, ruchy ciała związane z oddychaniem - wszystko to sprawi, że zdjęcia będą poruszone (chyba, że do akcji wejdzie stabilizacja cyfrowa / AI, ale o tym za moment).

Dlatego w trybie ustawień ręcznych powinniśmy umieścić smartfon na statywie z uchwytem lub przynajmniej oprzeć go o coś. W ostateczności można po prostu podeprzeć dłonie, ale w takim przypadku efekty mogą być słabe, bo nawet podparte dłonie lekko drżą.

rób zdjęcia telefonem ze statywu

Zapisuj zdjęcia w formacie RAW

Długie naświetlanie można wykorzystać do ujęć kreatywnych - np. przejeżdżające samochody mogą zostawiać smugi światła. Taki efekt jest niezależny od formatu pliku w którym zapisujemy zdjęcie.

LG G7 ThinQ zdjęcie nocne
Zdjęcie z LG G7 ThinQ, aparat szerokokątny, ustawienia ręczne

Ale...

Pamiętajmy, że jeśli zrobimy zdjęcie JPG, to w zasadzie zostajemy z tym co mamy. Nie damy rady odzyskać szczegółów z miejsc zbyt ciemnych lub zbyt jasnych (przepalonych).

Dlatego w trybie ustawień ręcznych / PRO warto włączyć zapis do formatu RAW lub RAW + JPG jeśli jest on wspierany przez smartfon. W najtańszych modelach pojawia się rzadko, ale w wielu średniakach i większości flagowców jest. W formacie RAW (DNG) możemy niejako wyciągnąć detale obrazu, które w JPG są utracone.

LG G7 ThinQ zdjęcie wieczorne
Zdjęcie z LG G7 ThinQ, aparat szerokokątny, ustawienia ręczne

Ponadto edytując zdjęcie RAW w dobrym programie, np. Adobe Lightroom, który jest również w wersji na smartfony, mamy większą kontrolę nad odszumianiem oraz kolorami. Owszem poświęcamy czas na "zabawę" ze zdjęciem, ale efekty mogą być o wiele lepsze.

zdjęcia RAW w aparacie telefonu

3... 2... 1... samowyzwalacz

Jeśli robicie zdjęcia ze statywu włączcie w smartfonie funkcję samowyzwalacza (odliczania, timera). Dzięki temu zdjęcie nie będzie robione od razu po dotknięciu przycisku, co mogłoby spowodować poruszenie/rozmazanie obrazu.

Jeśli zdjęcia w trybie automatycznym są słabe, a nie chce Ci się nosić statywu, to użyj specjalnego trybu nocnego w aparacie.

Tryb nocny zamiast statywu - udany kompromis

Ludzie nie lubią korzystać z ustawień ręcznych w aparacie, a ich argumenty są bardzo proste:

 • Nie chce mi się w to bawić, zabiera to za dużo czasu.
 • Nie chce mi się nosić statywu / uchwytu.
 • Nie chce mi się wykonywać kilku zdjęć, żeby dobrać odpowiedni czas naświetlania.
 • Te ustawienia wyglądają na zbyt skomplikowane.

Jasne! Rozumiem to w stu procentach. Łatwiej jest po prostu nacisnąć przycisk i po sprawie. Jeśli Wam się nie chce używać statywu, to powinniście skorzystać z trybu nocnego jeśli Wasz smartfon taki oferuje.

Ma on trzy bardzo ważne zalety:

 • Obraz jest stabilizowany cyfrowo, często również przy użyciu specjalnych algorytmów (określanych często jako AI). Można robić zdjęcia "z ręki", a będą nieporuszone.
 • Zdjęcie jest składane z kilku, a nawet kilkunastu zdjęć o różnym czasie naświetlania. Dzięki temu uzyskujemy obraz z efektem HDR. Ciemne miejsca są jaśniejsze, a jasne nie są przepalone.
 • Cały proces wykonywania zdjęcia jest zautomatyzowany. Po naciśnięciu przycisku wystarczy trzymać telefon w miarę nieruchomo, a po chwili mamy gotowe zdjęcie.

Tryb nocny vs tryb automatyczny:

Huawei Mate 20 Pro - tryb nocny
Tryb nocny - Huawei Mate 20 Pro

zdjecie w trybie auto
Tryb automatyczny (Zdjęcie) - Huawei Mate 20 Pro

Huawei P30 Pro - zdjecie - tryb nocny
Tryb nocny - Huawei P30 Pro

zdjęcie w trybie automatycznym
Tryb automatyczny (Zdjęcie) - Huawei P30 Pro

Jak widać na powyższych zdjęciach specjalny tryb nocny wykonał o wiele lepszą robotę. Zdjęcie jest jaśniejsze, ostrzejsze, wyraźniejsze i ma bardziej atrakcyjne kolory.

Huawei P30 Pro - zdjęcie w trybie nocnym
Tryb nocny - Huawei P30 Pro

Warto dodać, że część smartfonów nie ma trybu nocnego wcale, a w innych jest on włączany samoczynnie w trybie automatycznym.

Jeśli planujecie kupić smartfon z dobrym aparatem, to zwróćcie też uwagę na jasność obiektywu. Zazwyczaj jest ona oznaczana jako np. f/2.2, f/1.8, czy f/1.5. Im niższa liczba, tym lepiej, bo na sensor aparatu będzie padało więcej światła w danym czasie.

Korzystajcie z pogody

Jeśli noc jest deszczowa, to możecie uzyskać atrakcyjne odbicia światła na kostce brukowej, asfalcie lub na powierzchni kałuży. Jeśli jest pochmurnie to światła miasta mogą dawać ciekawe efekty kolorystyczne na nich. Jeśli jest mgła to z kolei możecie uzyskać efekty artystyczne, a jeśli jest piękna pogoda, to po prostu cieszcie się czystym, przejrzystym powietrzem.

zdjęcie nocne, deszczowo
Samsung Galaxy Note 4 - zdjecie nocne

Na koniec najważniejsza porada: bawcie się dobrze i eksperymentujcie. Nawet tanim smartfonem takim jak Motorola Moto G7 Play czy Redmi 7A możecie zrobić lepsze zdjęcia jeśli wiecie jak. Dajcie znać czy macie inne porady jak robić lepsze zdjęcia smartfonem w nocy. Piszcie w komentarzach. Miłego dnia.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  O ile zdjęcia z LG G7 ThinkQ są całkiem przyzwoite, to pozostałe są poniżej mułu. Po prostu syf i tragedia.
  Jeśli tak mają wyglądać zdjęcia nocne, to lepiej ich nie robić.
  A co jest najgorsze w tych zdjęciach? Odszumianie, które zdjęło ze zdjęć wszystkie potrzebne detale, a w zamian tego zrobiło sposteryzowany budyń.
 • avatar
  Dragonik
  Smartfonem? nie ośmieszać się i w ogóle ich nie robić.
  -13