Jak szybki internet potrzebny jest do telefonu?
Mobile

Jak szybki internet potrzebny jest do telefonu?

przeczytasz w 3 min.

Jeśli zastanawiasz się jak szybki internet potrzebny jest w telefonie, to przeczytaj ten artykuł. Możesz tutaj zmierzyć szybkość internetu mobilnego w swoim smartfonie i przekonać się jaki jest wymagany internet do YouTube, Netflix, Spotify czy Twitch'a.

Jak szybki internet do telefonu?

Komu w obecnych czasach chce się odpalać komputer tylko po to by obejrzeć filmy na YouTube lub posłuchać muzyki? Owszem wśród osób, które dorastały w erze bez internetu wciąż znajdzie się wiele, które tak robią, ale młodsze pokolenie zdecydowanie woli używać do tego smartfona. Powód jest oczywisty - dobry smartfon to urządzenie wszechstronne i uniwersalne, które zawsze mamy przy sobie. Wystarczy, że przyłożymy palec do czytnika lub telefon rozpozna naszą twarz i od razu możemy rozpoczynać korzystanie z aplikacji i internetu.

Czego używamy najczęściej? Przede wszystkim różnorodnych aplikacji społecznościowych do komunikacji tekstowej, przesyłania zdjęć i filmów. Ponadto oglądamy YouTube, słuchamy muzyki na Spotify lub Tidalu, wysyłamy e-maile i przeglądamy strony internetowe. Nie zawsze jesteśmy w zasięgu sieci Wi-Fi, więc niekiedy musimy polegać na sieci komórkowej.

Warto zadać sobie pytanie: jak szybki internet jest potrzebny w telefonie? Aby na nie odpowiedzieć, trzeba przyjrzeć się typowym wartościom przepływności (bitrate'u) jakie deklarują popularne serwisy.

Sprawdź szybkość swojego internetu - Speedtest benchmark.pl.

YouTube (SDR)

YouTube SDR bitrate
źródło: support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=pl

YouTube zaleca przepływność filmów Full HD w około 30 kl./s na poziomie 8 Mb/s. Innymi słowy Wasz smartfon musi mieć w danej chwili połączenie z siecią komórkową o szybkości przynajmniej 8 Mb/s by film odtwarzany był płynnie.

Według tych zaleceń każda minuta oglądania filmów FHD 30 kl/s SDR może zabrać około 60 MB z naszego pakietu internetowego. Oczywiście może się to różnić w praktyce, bo każdy film ma inną kompresję. Gdy obraz jest statyczny (np. prezentowana jest jakaś plansza/slajd lub inne nieruchome elementy), to film może mieć znacznie mniejszą przepływność. Do tego jeszcze trzeba doliczyć strumieniowanie dźwięku, ale audio podnosi zużycie internetu w niewielkim stopniu (zazwyczaj 128-384 kb/s).

YouTube (HDR)

YouTube HDR bitrate
źródło: support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=pl

Treści HDR na YouTube zużywają więcej danych - zalecany bitrate dla FHD 30 kl./s HDR to 10 Mb/s, a w 60 kl./s wzrasta o połowę do 15 Mb/s. Teoretycznie więc każda minuta zdejmuje z naszego pakietu internetowego 75 MB danych.

Netflix

Netflix bitrate
źródło: help.netflix.com/pl/node/306

Popularny Netflix deklaruje, że do bezproblemowego oglądania filmów HD wymagane jest 5 Mb/s, a Ultra HD 25 Mb/s. To wartości całkiem znośne - z płynnym odtwarzaniem filmów HD powinien poradzić sobie nawet smartfon w zasięgu dość słabego sygnału LTE (choć w praktyce różnie z tym bywa - wiele zależy od operatorów komórkowych i miejsca w którym jesteśmy). W pierwszym z tych przypadków możemy zużyć około 37,5 MB w ciągu minuty, a w drugim aż 187,5 MB.

Twitch

Twitch bitrate
źródło: help.twitch.tv/customer/en/portal/articles/2420572-guide-to-broadcast-health-and-using-twitch-inspector

Streaming wideo na Twitch'a to maksymalnie 3,5 Mb/s, czyli nieco ponad 26 MB w ciągu minuty. Nie stanowi to problemu w większości sytuacji, chyba, że łącze internetowe jest dodatkowo zajęte przez inne usługi/aplikacje.

Spotify i Tidal

Spotify bitrate
źródło: support.spotify.com/us/using_spotify/system_settings/high-quality-streaming

Słuchanie muzyki obciąża łącze internetowe w znacznie mniejszym stopniu niż oglądanie filmów. W popularnym Spotify nawet przy ustawieniu wysokim lub bardzo wysokim nie powinniśmy mieć problemów. Typowy transfer to 160 - 320 kb/s.

Jeśli używacie głównego konkurenta Spotify, czyli usługi Tidal, to w trybie podstawowym bitrate jest zbliżony, ale w trybie Hi-Fi może wzrosnąć do około 1,5 Mb/s.

A w praktyce...

No właśnie - teoria wcale nie musi pokrywać się z praktyką, a powodów jest wiele. W czasie oglądania filmu smartfon nie wyłącza wszystkich innych funkcji i aplikacji. Działają one w tle i zazwyczaj łączą się z internetem przesyłając mniej lub więcej danych (innymi słowy szybkość internetu w telefonie musi być większa od maksymalnej przepływności filmu). Podczas oglądania YouTube mogą do nas przychodzić e-maile (często z załączonymi grafikami lub zdjęciami), powiadomienia tekstowe, a do tego telefon może przeprowadzać synchronizację plików i ustawień. To tylko kilka z wielu różnych możliwości jakie urządzenie może wykorzystywać w dowolnym czasie.

Ponadto szybkość połączenia jest silnie uzależniona od siły i jakości sygnału komórkowego. Gdyby tego jeszcze było mało, to kolejną zmienną są możliwości różnych smartfonów. Jedne obsłużą najszybsze standardy LTE, a inne nie.

Wzięliśmy dwa numery - jeden w sieci Orange, a drugi Virgin i przeprowadziliśmy test szybkości internetu mobilnego (Speedtest) w dokładnie tym samym miejscu i o tej samej porze, blisko centrum dużego miasta. Oto rezultaty:

Zmierz szybkość internetu w telefonie - Speedtest 2
Speedtest - Virgin Mobile

Zmierz szybkość internetu w telefonie - Speedtest 1
Speedtest - Orange

Jak widać różnice są duże. Oczywiście nie oznacza to, że Virgin jest lepszy od Orange, bo w innym miejscu miasta lub poza miastem wyniki mogłyby być odwrotne. Chodzi o zwrócenie uwagi na to, że w danej chwili na jednej karcie smartfon "pociągnąłby" niemal wszystko, a na drugiej mogłyby się pojawiać pewne problemy.

Warto dodawać solidny margines do treści, które chcemy strumieniować. Jeśli chcemy oglądać filmy Full HD SDR na przykład w 60 kl./s na YouTube, to do zalecanych 12 Mb/s powinniśmy doliczyć przynajmniej połowę, by mieć większą pewność (choć nie stuprocentową), że wideo będzie odtwarzane płynnie, a procesy w tle (inne aplikacje / usługi) nie będą w tym przeszkadzały. Czyli zamiast 12 Mb/s liczymy około 18.

Zatem, jak szybki powinien być internet w telefonie?

Teoretycznie można stwierdzić, że optymalny jest internet 20 Mb/s lub szybszy, ale w praktyce my, użytkownicy, nie do końca mamy na to wpływ. W jednym miejscu na tej samej karcie SIM i tym samym smartfonie możemy mieć ponad 50 Mb/s, a w innym 10 lub 5.

Jeśli chcecie się przekonać jak szybki internet mobilny macie w danym miejscu i czasie, to skorzystajcie z naszego benchmarkowego Speedtestu. :)

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  3
  A kto ogląda materiał większy niż full HD na telefonie ???
  Przeważnie na telefonie ogląda się materiał w jakości HD albo full HD. Prędkość do tego wystarczy 10 mb.
  Z drugiej strony każdy ma taki internet w telefonie zależnie od nadajnika przy którym robi pomiar :)
  Raz jest to 8 mb a raz nawet i 40 mb.
  Pytanie w sondzie powinno być raczej takie:
  - Jaki masz internet w telefonie w domu....w pracy...
  • avatar
   anemusek
   2
   Podejrzewam, że na wyniki testu większy wpływ miały serwery docelowe niż sieć
   • avatar
    kejzer
    1
    1,84 Mbps centrum Wrocławia...
    Z tym miastem naprawdę jest coś nie tak.
    • avatar
     wolak
     1
     Lepiej napiszcie ile można wyciągnąć jeśli mamy połączenie komórkowe 2G, 3G, 4G bo to by ludzi bardziej interesowało. co do szkodliwości to mit wzoł się z czasów analogowych gdy anteny nadawały z mocami 10-100kW wtedy osoby pracujące przy takich nadajnikach chorowały na białaczkę. pamiętam jak byłem pod nadajnikiem telewizyjnym to wystarczyło pod odpowiednim kontem ustawić lampy jarzeniowe i zaczynała mrugać.
     Dzisiaj 24/7 posiadacie urządzenie (komórka) które nadaje z mocą 5Wat i jakoś nikt nie mówi że nie będzie jej używał
     i nie ma jakoś macowych chorób na przykład raka mózgu a jak są to nie ma zależności.
     WIFI ? to nadajniki o mocy 100mWat (1/10 wat)
     To tak jak bym słuchał Anty szczepionkowców, albo zwolenników homeopatii.
     • avatar
      Factory
      1
      Zrobiony przed chwilą test.
      Sieć: RedBull MOBILE (Play) 4G
      Mała miejscowość do 5k mieszkańców.
      Test zrobiony trzykrotnie.
      Wrzucam uśrednione wyniki.
      Download: 168,66 Mbps
      Upload: 65,8 Mbps
      Ping: 42 ms
      Ostatnio coraz częściej osiągam wyniki na poziomie powyżej 180 Mbps downloadu

      Nadajnik jakieś pół kilometra od domu
      • avatar
       Deryl
       0
       warto dodać że do 240p YouTube wystarczy darmowy BDI Aero2
       • avatar
        Ari93
        -1
        Halo Halo, Wyście podali dla YT tabelkę plików przesyłanych DO YT! To, z jaką jakością YT ma filmy na swoich serwerach nie ma nic wspólnego! Na moje oko YT wykorzystuje ok 30-40% prędkości podanych przez Was. Poprawcie to, no ludzie... żeby redaktor nie potrafił czytać ze zrozumieniem...
        • avatar
         Ruter19
         -3
         Posłuchajcie na Youtube co nas czeka jak wejdzie 5G MIKROFALÓWKA
         • avatar
          Maden44
          0
          My w domu mamy dobre i szybkie wi-fi - https://www.inea.pl/wi-fi-premium I nam w zupełności starcza, a do tego można własnie się z telefonu podpiąć