Sieci

Sieć 6G – powiew przyszłości czy nadciągająca rzeczywistość?

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 2 min.

Mimo że dopiero zaczynamy korzystać z dobrodziejstw technologii komunikacji bezprzewodowej piątej generacji, coraz częściej mówi się o tym, że sieć 6G pojawi się znacznie szybciej, niż przewidywaliśmy.

Dowiedz się, kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia sieci nowej generacji, do czego będzie wykorzystywana i co to oznacza dla ludzkości.

Głównymi przewagami sieci 6G ma być nawet tysiąckrotnie większa prędkość i niemalże zupełny brak opóźnień. Doktor Mahyar Shirvanimoghaddam z Uniwersytetu w Sydney szacuje, że będziemy mogli cieszyć się prędkością rzędu 8 tysięcy gb/s, co oznacza, że pobieranie wideo, trwającego aż 142 godziny będzie zajmowało zaledwie sekundę.

Mimo tego, że prace nad siecią 6G dalej trwają, już teraz spekuluje się na temat obiecujących możliwości i ogromnego potencjału rozwiązania, które może na zawsze odmienić oblicze relacji zawodowych na świecie.

Jedną z koncepcji, która po wprowadzeniu sieci 6G może zaliczyć intensywny rozkwit, jest wizja digital twins. Cyfrowy bliźniak to nic innego jak wirtualna replika obiektów, procesów lub złożonych infrastruktur, pozwalająca na dokładną analizę, czego efektem jest skuteczne zarządzanie i możliwość przewidywania usterek, zanim one wystąpią. Dzięki prawie nieograniczonym możliwościom transmisji z pomocą cyfrowych bliźniaków będzie można przewidywać awarie w fabrykach, zarządzać praktycznie każdym aspektem funkcjonowania inteligentnych miast, czy optymalizować uprawę roślin i hodowlę zwierząt.

Prognozuje się także, że nastąpi dynamiczny rozwój technologii immersive experience, umożliwiającej zaawansowane rozmowy wideo, podczas których nasz rozmówca, może być dostępny obok w trzech wymiarach, mimo tego, że w rzeczywistości przebywania tysiące kilometrów od nas. Co więcej, doznania audiowizualne zostaną uzupełnione o węch i dotyk.

Sieć 5G w dużym stopniu przyczyniła się do upowszechnienia zastosowania robotyki, ale to dzięki „szóstce” pójdziemy krok dalej. Likwidacja opóźnień ma ułatwić koegzystencję pracowników i robotów, zapewniając płynną komunikację między nimi oraz pomiędzy samymi maszynami. Przewiduje się, dzięki temu roboty wspomogą nas w opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz na dobre zagoszczą w hotelach, magazynach czy sortowniach paczek.

Nie sposób pominąć także realnych korzyści dla służby zdrowia. Pacjenci, mieszkający w miejscach o gorszym dostępie do specjalistycznej pomocy medycznej, będą mogli leczyć się z pomocą zaawansowanych, zdalnych metod badania, co w połączeniu z cyfrowymi bliźniakami i czujnikami monitorującymi dane biometryczne pozwoli na skuteczne zapobieganie problemom zdrowotnym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na temat obszarów, które mogą rozwinąć się dzięki wykorzystaniu sieci 6G zajrzyj tutaj: www.orange.pl/poradnik-dla-firm/siec-i-transmisja/siec-6g-czyli-co-nas-czeka-za-10-lat/.

artykuł sponsorowany

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  12
  Foliarze nie nadąża z produkcją czapek.
  • avatar
   Kenjiro
   8
   Ech, młodość, naiwność... ;-)
   • avatar
    pablo11
    7
    ta 10G. Uwierzę, gdy zobaczę na horyzoncie przynajmniej 5G w kilku największych miastach w Polsce. Obecna sieć nazywana 5G, nawet po agregacji wszystkich operatorów, to ułamek założonych dla 5G transferów...
    Nie rozumiem co robi UOKIK, za reklamowanie 4G Ready były kary, co teraz, jeśli operatorzy reklamują się siecią 5G, której nie oferują?
    bo by sieć można nazwać 5G, transfer po stronie BTSów powinien być 20Gbps(współdzielone dla wszystkich telefonów/modemów w jego zasięgu), gdzie obecnie każdy z operatorów oferuje może w porywach do 10% z tego... I to nie tylko w samej technologii 5G...

    Nie ma w Polsce sieci 5G, nie będzie też 6G w najbliższym czasie...
    • avatar
     carbo888
     7
     super, tylko kiedy będzie na zadupiach działać 4G/LTE z jakimiś rozsądnymi transferami?
     • avatar
      Marek1981
      5
      Świat dopiero dostaje 1 raporty co do wpływu 3G na zdrowie [gorsza jakość nasienia, rak mózgu itd] co doskutkow 4G poczekamy jeszcze troszkę. Co do foliarzy to nie wiem kto ma rację, lepiej dmuchać na zimno i nie mieszkać w miastowej klitce a wybudować sobie dom z blaszanym dachem i używać połączeń wifi 2.4GHz lub 5GHz
      • avatar
       Tu_Szczecin
       2
       Hurra, nareszcie wszystkie sezony Kiepskich w ciągu jednej sekundy! Bo innych "domowych" zastosowań toto NIE MA. I mieć NIE BĘDZIE.
       • avatar
        Gatts-25
        2
        W Polsce 5G to tylko populizm. Takie prawdziwe 5G dopiero na częstotliwościach od 3400MHz wzwyż. Najbliżej sieci Plus do takich parametrów bo oni używają nadajników z częstotliwością 4G dla 5G i tylko dla niej. Jest to 2600MHz. Na razie w Polsce mamy 5G Ready i nic więcej do tego z obcinanym pasmem przynajmniej o połowę co powoduje spadek przepustowości także o ponad połowę. To jak robienie z częstotliwości 700MHz na potrzeby 5G czegoś wyjątkowego co w Polsce właśnie zaczyna się dziać. Oprócz samej częstotliwości dużo niższych od nominalnych obetną pasmo i nici z czasów dostępu oraz wyższej przepustowości.
        • avatar
         Kasuja Wpisy Automatem
         1
         już 5G w porównaniu do LTE (4G), dla potrzeb 5G podwyższono maksymalny limito mocy aż 10 razy. Ale na początku też szła w świat jakaś ściema, że 5G ma bardzo niską emisję, ogólnie niższą niż LTE. Problem w tym, że wtedy ilość urządzeń 5G była śladowa.

         A teraz jakieś 6G. To co? jeszcze bardziej zwiększamy moc nadajników?

         Nie jestem żadnym foliarzem. Tyle że wdrażając LTE, bardzo rygorystycznie pod względem zdrowotnym była traktowana emisja elektromagnetyczna. A dla 5G, ot tak emisja razy dziesięć. kto się na to zgodził?

         Dodatkowa kwestia, 5G wkrótce zacznie nam doskonale zakłócać domowe routery WiFi, szczególnie w paśmie 5GHz. Na pasmo 2.4GHz raczej się nie rzucą, bo tu jest cała fura głupawych (pod względem protokołu radiowego) urządzeń, w tym np. samochodziki sterowane radiowym pilotem.

         A niby co nam ma dać to całe 6G ? że niby zwiększenie pasma? To nic nie da, dopóki tam gdzie to jest możliwe i efektywne, nie będą kładzione światłowody, dla których już teraz uzyskanie 10GBps do Internetu nie jest żadnym problemem, o ile oczywiście operator jest uczciwy i nie ma w umowie i ulotkach magicznego (transfer *do*), gdzie to całe "do" jest teoretyczną granicą, a w praktyce wtedy kiedy pasmo jest nam potrzebne, mamy limit i jakieś ochłapy.
         • avatar
          LubieBigos
          1
          Zwykła sciema korpo i rządów. Zwykłemu Kowalskiemu nie będzie potrzebna taka prędkość a korpo i rządom chodzi tylko o to aby jeszcze szybciej dane prywatne spływały do big data aby wiedziały co w każdej sekundzie człowiek robi żeby mieć każdego pod kontrola i żeby samodzielnie nie myślał tylko żeby wielki brat za człowieka myślał.
          Już spływają potwierdzone dane naukowe o tym ze coraz więcej ludzi umiera na raka mózgu przez 5G i ofiar z dnia na dzień przybywa.
          6G to będzie początek nowego ukrytego holokaustu na całej ludzkości.
          Oni w Unii, USA, Izraelu, ONZ otwarcie mówią ze ma zostać tylko 100 milionów ludzi na swiecie.
          Czyli 8 miliardow co jest dzisiaj ma isc do piachu i od 6G się zacznie!
          • avatar
           cochinek
           1
           Bardzo śmieszne żarty z tą prędkością. Na 4G wyciągam 5-10 Mbit (centrum miasta ok 70tyś mieszkańców, full zasięg na routerze). 5G w Polsce to jakiś żart, ciągle realnie nie uruchomione. A o 6G to możemy traktować jako ciekawostkę przyrodniczą.
           • avatar
            pawluto
            1
            A po latach wyjdzie że 5G to rak i glejaki...a co tu mówić o 6G...
            A właśnie wychodzi prawda o szczepionka - zauważcie co się mówi i pisze na portalach - na każdym że jednak szczepionki są bardziej szkodliwe od samego wirusa...a już perełką jest wypowiedz samego Billa G. !!!
            Jak widać tzw. foliarze mieli racje...
            • avatar
             Nibynóżka
             0
             Postęp, progres, nowoczesność, Europa, świetlana przyszłość, wszyscy ludzie będą braćmi!
             • avatar
              force
              0
              Po tym co pokazała sieć, 5G mam to tam, gdzie światło nie dochodzi.
              • avatar
               Sander Cohen
               0
               Super. Tylko po co o tym trąbić w 2023? Nie widzę powodu żeby potrzebować takich prędkości przed 2027-2030.