Google dokładnie zna twoje zainteresowania. Zobacz jak je usunąć
Telefony

Google dokładnie zna twoje zainteresowania. Zobacz jak je usunąć

przeczytasz w 3 min.

Google wie o tobie więcej niż się spodziewasz. Masz przypisane kategorie zainteresowań oraz tematy, które budzą w tobie emocje. W dodatku to wszystko dzieje się automatycznie. Na szczęście możesz usunąć swoje zainteresowania i wyłączyć dostęp do nich. Oto jak to zrobić.

Google zna cię dobrze. Może nawet za dobrze

Jest takie narzędzie, które ułatwia i uprzyjemnia codzienne przeglądanie wiadomości. Nosi ono nazwę Google Discover i znajdziesz je po lewej stronie, od ekranu głównego w swoim telefonie z Androidem, albo po otwarciu aplikacji Google. To bardzo sprytnie zaprojektowana usługa, która nie wybiera treści na chybił trafił. Ona bazuje na twoim profilu Google, a w miarę używania gromadzi informacje o tym, co przeglądasz. Zarówno o konkretnych tematach, jak i całej sferze zainteresowań.

Twoje dane mogą być nawet widoczne dla firm, które obserwujesz. A w zasadzie są widoczne, dopóki tego nie wyłączysz. O złych skutkach profilowania treści pisaliśmy przy okazji recenzji filmu Dylemat Społeczny.

W poprzednim artykule pisałem jak pobrać lub usunąć dane ze swojego profilu Google. Tym razem pokażę jak sprawdzić i usunąć zgromadzone informacje o zainteresowaniach, na Google Discover.

Jak sprawdzić i usunąć zainteresowania w Google?

Otwierasz newsy Google i widzisz całą listę przeróżnych publikacji. Część rzeczy już Google o tobie wie, bo interesujesz się tym od dłuższego czasu. Jednak część informacji może być nietrafiona, choćby dlatego, że dany temat ciekawił cię tylko przez chwilę, a potem przestał.

Google Discover 1Google Discover 2

Daj znać, że cię to nie interesuje

Jeśli jednak widzisz zbyt wiele treści, które już cię nie interesują, widzisz ich zbyt wiele i jesteś nimi przesycony, to dotknij trzech kropek, po prawej stronie, pod artykułem.

Wyświetli się menu, w którym natychmiast możesz zgłosić “guglowi”, że nie interesuje cię ten temat.

Google Discover 4

Sprawdź i usuń swoje zainteresowania zapisane w Google Discover

Najbardziej interesująca jest jednak pozycja Zarządzaj zainteresowaniami. Tutaj możesz sprawdzić i co najważniejsze usunąć swoje zainteresowania z Google Discover i pośrednio również Google News, bo są one ze sobą połączone.

Google Discover 5

Wchodzimy w zarządzanie i pojawiają nam się dwie pozycje: Twoje zainteresowania oraz Ukryte. Na początek wejdźmy do tych pierwszych.

Google Discover 6Google Discover 7

Na górze możemy podejrzeć tematy, które świadomie oznaczyliśmy jako obserwowane. Natomiast nieco niżej - niezbyt miłe zaskoczenie.

Firmy mają Twoje dane

Cytując Google: “Gdy włączysz to ustawienie, Twoje imię i nazwisko, zdjęcie oraz inne informacje podane w Twoim profilu publicznym w Mapach Google będą widoczne dla obserwowanych przez Ciebie firm.”

Co ważne, ta opcja jest standardowo włączona. Owszem, Google informuje, że chodzi o dane publiczne, ale w zasadzie nie precyzuje o jakie “inne informacje” chodzi. Na szczęście można to wyłączyć.

Google Discover 8

Przechodząc jeszcze niżej, docieramy do listy zainteresowań, na podstawie twojej aktywności.

Google Discover 9Google Discover 10

Dotykając po prawej stronie przekreślonego kółka ukryć dany temat. Dotykając plusa, oznaczamy hasło, jako obserwowane. Chcąc pozbyć się profilowania powinniśmy zacząć właśnie od ukrycia tych zainteresowań. Przyda się jeszcze przynajmniej jeden krok, ale o tym za moment.

Google Discover 11

Teraz możemy cofnąć się o jeden krok, do poprzedniego menu i wejść w Ukryte. Wyświetlą się tutaj zainteresowania, które zablokowaliśmy i nie chcemy ich więcej widzieć.

Google Discover 12

Wyłącz zapisywanie aktywności przez Google

Jeśli nie chcesz, by Google personalizowało usługi pod kątem twoich zainteresowań i preferencji, to wejdź na stronę: https://myaccount.google.com/data-and-personalization.

Tutaj wejdź w Aktywność w internecie i aplikacjach i wyłącz tę funkcję.

Aktywność w Google 0

Aktywność w Google 1

Aktywność w Google 2

Aktywność w Google 3

Dodatkowo, jeśli chcesz usunąć wcześniejsze profilowanie, to wejdź tutaj: https://myactivity.google.com/myactivity. Kliknij przycisk Usuń i wybierz zakres lub usuń całą zapisaną aktywność.

Aktywność w Google 4

A może chcesz polubić jakiś temat?

Wracając do Google Discover. Jeśli faktycznie regularnie przeglądasz pewne treści, to nie blokuj ich. Wręcz przeciwnie - dotknij ikony serduszka, by podobnych tematów pojawiało się więcej.

Lubię benchmark.pl w Google Discover

Będzie nam bardzo miło, jeśli w ten sposób polubisz treści z benchmark.pl. Takie, jak ta, którą właśnie czytasz. Miłego dnia!

Zobacz również:

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  fonzie
  11
  Ja od początku mam wyłączone wszelkie możliwe opcje śledzenia w guglu.
  Wszedłem w ten discover i tam brak niespodzianki.
  Komunikat "włącz aktywn9sc w Internecie i aplijacjach".
  Większość szajsu od Google mam z telefonu wywalone albo wyłączone.
  Ze śledzeniem mogą mnie cmoknąć :-)
  • avatar
   Warmonger
   9
   Tylko Google mnie rozumie i podziela moje zainteresowania ;(
   • avatar
    piccardo
    7
    Nie da się ... Ta menda jak każda nas podsłuchuje :) więc i tak reklamy propozycje dostajemy z tego co sobie słucha :) mnie najbardziej rozwaliło kiedy mój smartfon podczas jazdy na google maps zaczął mówić o locie mojej dziewczyny wymieniając numer tego lotu, tyle że ani komendy głosowej nie było ani moja dziewczyna nie ma dostępu do mojego smartfona.
    • avatar
     7
     Warto "lubić" też rzeczy, których się nie lubi, by nie mieć wypaczonego obrazu świata ;)
     • avatar
      Petster
      5
      I tak na każdym kroku trzeba akceptować regulaminy, dostępy do lokalizacji czy portfela. Bez tego nie możesz korzystać z niczego, także zawsze będzie człowiek śledzony.
      • avatar
       czorcik696
       2
       Moje wiadomości w google dzieliły się na trzy kategorie:
       -elektronika
       -motoryzacja
       -sport
       Po wyczyszczeniu historii:
       -pudelek
       -Kaczyński
       -Tusk
       -LGBT
       -Rydzyk
       -spam z onetu
       -aborcja
       -plejada.pl
       Wyje***em telefon!
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Są różne wtyczki do przeglądarek ogłupiające serwisy zbierające o nas informacje. Działają na różnej zasadzie ale najczęściej polega to na tym, że taka wtyczka "klika" we wszystko co się da i serwis nie może nas sprofilować.
        • avatar
         kitamo
         0
         Wszedłem by zobaczyć jak usunąć swoje zainteresowania i instrukcje sa niejasne. Dalej interesuje sie tym czym sie interesuje :(
         • avatar
          Dariosex
          0
          ''Twoje imię i nazwisko, zdjęcie oraz inne informacje podane w Twoim profilu publicznym w Mapach Google będą widoczne dla obserwowanych przez Ciebie firm.”

          Teraz wiem dlaczego na moja poczte gmail przychodza glownie reklamy sex shopuw!

          Apropo czy to jest zgodne z RODO? Bo jak nie to musimy wszyscy zglosic sprawe na Policje i pozniejdo Europejskiego Trybunalu Sprawiedliwosci a potem do jakiegos Trybynalu ONZ!
          • avatar
           loginnmnnnmssnsk
           -2
           Dziwi mnie jak ludzie uważają że Google potajemnie gromadzi te dane i nikomu o tym nie mówi: 1. Google informuje przy zakładaniu konta o tym że zbiera te informacje, a na dodatek można to OD RAZU WYŁĄCZYĆ. 2. Google regularnie wysyła mi maila z zapytaniem czy chcę podjąć jakieś działania na moim koncie.
           Pozdrawiam
           • avatar
            metase5210
            -3
            G✡✡gle używają tylko podludzie i przegrywy. Ogarnięci wiedzą co to jest ddg #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°)
            • avatar
             Adrianwo
             0
             Przestań pokazywać smartfony HUAWEI, Tomaszu Dudo!!!
             Największe szpiegowskie g*no!!! Nie wiadomo jak długo będzie tu działać Google.
             • avatar
              grasol
              0
              I bardzo dobrze. Niech wiedzą że są jacyś inteligentniejsi ludzie jeszcze
              • avatar
               Erikson83
               0
               Zacznij od tego chłopcze że żeby google zbierało twoje dane to musisz być ciągle zalogowany. Jeżeli nie jesteś zalogowany to nic o tobie nie zbierają !!! A co jeżeli ma się kilka kont na jednym urządzeniu ? Google może się pomylić hehe. Ogólnie trzeba robić tak żeby jak najmniej o nas wiedzieli lub tylko podejrzewali że wiedzą...