Dałeś Google wszystkie swoje dane - zobacz jak je pobrać lub usunąć
Internet

Dałeś Google wszystkie swoje dane - zobacz jak je pobrać lub usunąć

przeczytasz w 3 min.

Dlaczego Google ma dostęp do niemal wszystkich Twoich danych? Bo sam mu je przekazałeś korzystając z wielu, darmowych usług. Nie warto popadać w paranoję i panikę, ale zdecydowanie warto być świadomym. W Google Takeout pobierzesz wszystkie swoje dane.

Twoje życie w rękach Google

Google potrafi rozpoznać Twój głos, wie jakie masz smart-urządzenia w domu, w jakich pomieszczeniach są umieszczone i pod jakim adresem. Wie jaką drogą najczęściej jeździsz do pracy, ile ważysz, ile kroków dziennie robisz, którędy biegasz i jeździsz na rowerze, jakie sklepy odwiedzasz, jakie płatności wykonujesz w tych sklepach, jaką kartą płatniczą, jakiej muzyki słuchasz i jakie filmy lubisz oglądać. Wie też z kim się kontaktujesz, co piszesz w wiadomościach lub na czacie, jaki jest Twój rozkład dnia, jakie masz zdjęcia, filmy, pliki i dokumenty na dysku w chmurze, co piszesz w notatkach, czego się uczysz w szkole, jakie e-maile wysyłasz, jakie aplikacje masz na swoim ulubionym smartfonie. Bez problemu określi również, jakie aktualności lubisz przeglądać i o której godzinie, jakie masz hasła i zakładki w przeglądarce internetowej oraz wiele, wiele więcej.

Zobacz również: tanie smartfony z Androidem

Ja sam korzystam z wielu usług Google, bo są darmowe, bardzo przydatne i ciągle rozwijane. Przyznam jednak, że aż włos jeży się na karku, gdy pomyślę o tym, jak wiele szczegółowych danych na temat mojego codziennego życia, jest w rękach tej firmy.

Jak usunąć konto Google?

Nie ma się co dziwić. Chodzimy niemal zawsze ze smartfonem w kieszeni lub w dłoni, a większość modeli ma system Google Android, ciągle włączony internet i lokalizację aGPS. Na telefonie mamy zainstalowane dziesiątki aplikacji, które pobieramy ze sklepu Google Play i synchronizujemy z różnymi usługami Google.

W samochodzie używamy Map Google, by dojechać w nieznane miejsce oraz ominąć korki i kontrole prędkości. Na ręce wiele osób nosi dobre smartwatche lub tanie smartbandy, które synchronizują się ze smartfonem i niekiedy też z Google Fit. W domu lub pracy używamy Dysku Google do przesyłania lub archiwizowania ważnych plików i dokumentów tekstowych. Wiele osób korzysta też z dobrych komunikatorów internetowych, takich jak Google Duo lub Hangouts, a na Google Chrome przeglądamy internet i synchronizujemy różne prywatne dane.

Nie masz nic do ukrycia? W porządku, ale przypuszczam, że nie chcesz, by Twoje hasła, adres domu i pracy, dane karty płatniczej, zdjęcia, filmy lub historie czatu, z powodu nieznanego błędu stały się dostępne publicznie.

Jak pobrać dane użytkownika Google?

Nie ma sensu popadać w paranoję i panikę, ale ciężko jest całkowicie uwolnić się od Google. Dlatego, po pierwsze warto być świadomym, jakie rzeczy o nas wie, a po drugie jak te dane sprawdzić i pobrać.

Google Takeout - kopia danych Google na temat Twojej aktywności

Aby wykonać kopię danych i sprawdzić, co Google o Tobie wie, należy wejść na stronę takeout.google.com.

Za pierwszym razem możemy się zdziwić, jak wiele różnych, prywatnych danych możemy tutaj znaleźć.

Google Takeout 1
kliknij, by powiększyć

Google Takeout 2Google Takeout 3
kliknij, by powiększyć

Już na samej górze jest Aplikacja Google Home, pomagająca zdalnie sterować smart-urządzeniami, od żarówek, przez głośniki, aż do automatyki domowej. Cytując Google: “Zobaczysz tutaj dane dotyczące Twoich urządzeń, pomieszczeń i domów (np. nazwy czy imiona i nazwiska właścicieli), a także ich strukturę (np. które urządzenie jest przypisane do którego pomieszczenia).”

Interesujące są też dane na temat Chrome, Dysku, płatności Pay, usług głosowych, Zdjęć i YouTube.

Dysk GoogleGoogle Chrome

Google PayGoogle Voice

YouTubeZdjęcia Google

Są też pozytywne strony

Możliwość łatwego i relatywnie szybkiego pobrania zdjęć, kontaktów, historii połączeń, wyszukiwań, płatności i wielu, wielu innych jest doskonałą okazją do tego, by wykonać kopię zapasową swoich danych i zarchiwizować ją na własnym nośniku (offline).

Warto jednak upewnić się, że nie pogorszymy sytuacji. Mimo wszystko konto Google z weryfikacją dwuetapową jest dość dobrze zabezpieczone, a nasz pendrive lub dysk z danymi może być relatywnie łatwo skradziony lub skopiowany.

Jak usunąć swoją historię aktywności z Google?

W takim przypadku, po zapisaniu danych można spróbować usunąć, przynajmniej część z nich. Na przykład korzystając z usługi myactivity.google.com.

Jak usunąć historię na koncie Google?

Jak usunąć aktywność w Google?

Automatyczne usuwanie aktywności w Google

Opcjonalnie można odwiedzić stronę myaccount.google.com, po lewej stronie kliknąć w menu Dane i personalizacja i tutaj wejść w Zarządzanie aktywnością.

Zarządzanie aktywnością Google

Jak usunąć konto Google lub wybraną usługę?

Jest nawet opcja, by wyłączyć tylko niektóre usługi lub całkowicie usunąć konto Google. Odpowiednia opcja znajduje się na stronie myaccount.google.com/delete-services-or-account.

Jak usunąć konto Google?

Dajcie znać jakie macie podejście do tematu przechowywania tak potężnej ilości danych, przez Google. A może nie korzystacie z Google wcale lub tylko w minimalnym stopniu? Napiszcie komentarz poniżej. Udanego dnia!

źródło zrzutów ekranowych: takeout.google.com, myactivity.google.com, myaccount.google.com

Zobacz również:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xmas78
  6
  wystarczy spokojnie przejrzeć ustawienia, powyłączać to i owo oraz synchronizację itp. badziewia
  wtedy góugle zna twój adres mailowy i nic więcej
  fakt, nie masz kopi zdjęć i innych "udogodnień"
  ale da się z tym (bez tego) żyć
  :)
  • avatar
   typowy_janek
   3
   Zacznijcie od swoich wycieków
   • avatar
    polo n
    -10
    W tym artykule jest błąd , bo google nie wie , ale jest w posiadaniu tych informacji. Żeby wiedział to te informacje ktoś musi z Googla przeglądać , raczej wątpię żeby przeglądali komuś dane takie jak waga, ilość kroków , albo gdzie pracuje i mieszka , albo co kupuje kartą debetową. Bo kogo to obchodzi , musiał by być ktoś podejrzany o jakieś przestępstwo żeby kogoś śledzić w taki sposób. Pozatym Google to nie jest złodziej danych , po prostu przechowuje nasze dane za naszym pozwoleniem. A jak ktoś by skradł Googlowi nasze dane to trudno , kradzieże się zdarzają w życiu , tak samo ktoś może nam ukraść portfel albo klucze od domu albo rower , no i co żyje się dalej , żyjemy teraz w dobie elektroniki , informatyki to doszło że ktoś może ukraść dane. Zresztą nawet jakby dane nasze wyciekły z Googla to by to była tak głośna sprawa że by konta w banku były bezpieczne :-) . Ze swojej strony możemy tylko stworzyć bezpieczne hasło , a Google niech się martwi resztą.
    • avatar
     iTeth
     -14
     Klikbajt. Co roku demagogia o tym samym. Zabrakło jeszcze nawiązania do Facebooka, więc nudno.