Najlepsze czytniki e-booków. Propozycje w różnych cenach
Czytniki e-booków

Najlepsze czytniki e-booków. Propozycje w różnych cenach

przeczytasz w 9 min.

Czytniki ebooków to urządzenia stworzone do wygodnego i komfortowego czytania książek elektronicznych. W tym rankingu polecamy najciekawsze aktualnie dostępne modele z różnych przedziałów cenowych, od tanich do wypaśnych.

Jeśli czytamy, to coraz częściej w formie elektronicznej

Cykliczne badania czytelnictwa pokazują, że coraz liczniejsza grupa osób w ogóle nie sięga po książki. Nie jest to niestety optymistyczny trend, ale też powoli chyba staje się znakiem naszych czasów. Sytuację ratują nieco czytniki e-booków. Już jakiś czas temu mocno zyskały na popularności wśród osób jednak lubiących spędzać czas na lekturze, które pozwalają na czytanie książek, czasopism czy komiksów w formie elektronicznej.

To niewielkie, poręczne urządzenia wyglądem przypominające tablety. Różnią się od nich jednak tak bardzo, że szukając urządzenia mającego służyć właśnie do czytania nikt nie powinien mieć wątpliwości odnośnie tego, co wybrać. Zastanawiasz się, jakie urządzenie do czytania książek kupić? Nasz ranking czytników ebook powinien pomóc Ci w wyborze odpowiedniego modelu.

Jaki czytnik ebook wybrać? Oto polecane modele

Amazon nadal trendy, ale na pewno nie bez konkurencji

Przewaga czytników e-booków nad innymi urządzeniami wynika głównie z technologii, w jakiej wykonany jest wyświetlacz. Stosowany jest w nich bowiem papier elektroniczny (E Ink), który wyglądem i komfortem czytania zbliżony jest do drukowanej książki. Jest bezpieczny dla wzroku i energooszczędny. Jeśli chodzi o przekątną, najczęściej mamy do czynienia z 6 calami. W sprzedaży pojawiają się jednak również propozycje z większymi ekranami. Dodając do tego różnice w rozdzielczości, a także doświetleniu widzimy, że już w kwestii ekranów napotykamy na pierwsze rozterki dotyczące tego, jaki czytnik e-booków wybrać.

Oczywiście rozbieżności pomiędzy poszczególnymi modelami jest zdecydowanie więcej. Warto zwracać uwagę na zasoby pamięci wbudowanej, obsługiwane formaty plików, moduły łączności bezprzewodowej, dodatkowe funkcje czy wreszcie kształt obudowy i fizyczne przyciski, co może znacząco wpływać na ergonomię. Istotne jest też oprogramowania i obsługa dodatkowych aplikacji, takich jak Legimi i Empik Go. Prym na rynku wiodą Amazon, który ostatnio pochwalił się dużym Kindle Scribe z rysikiem, ale klientów wciąż przyciąga mniejszymi i tańszymi modelami, a także PocketBook i Onyx. Nie znaczy to jednak, że inni producenci nie próbują przyciągać klientów swoimi propozycjami.

W efekcie wybór jest naprawdę spory. W naszym zestawieniu prezentujemy najciekawsze i najbardziej godne polecenia czytniki e-booków dostępne aktualnie na rynku. Aby trafić w gusta jak najszerszej liczby osób zdecydowaliśmy się wyróżnić modele z różnych przedziałów cenowych.

Najlepszy czytnik ebook, czyli nasz czytnik ebook ranking 2022

Kindle 11

Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Kindle 11 to jedna z najświeższych pozycji na rynku, a zarazem najnowsza wersja podstawowego czytnika firmy Amazon. Interesująca, bo względem poprzedniej generacji producent pokusił się o sporo dość istotnych zmian. Zachowując 6-calowy wyświetlacz typu E Ink z regulowanym doświetleniem podciągnął zagęszczenie pikseli do 300 ppi, zwiększył też ilość pamięci z 8 GB do 16 GB, poprawił Wi-Fi oraz wydłużył czas pracy na baterii, który wedle zapowiedzi teraz ma sięgać nawet 6 tygodni. Gdy już zajdzie konieczność ładowania, to będzie odbywało się to za pośrednictwem złącza USB-C. Nie da się ukryć, że Kindle 11 kusi jeszcze bardziej niż swój poprzednik i też wydaje się skazany na sprzedażowy sukces. Tym bardziej, że cena nie odstrasza.

Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz (przekątna)6 cale/cali
 • Waga158 g
 • Wyświetlacz (technologia)E Ink
 • Pamięć masowa16 GB
 • Obsługiwane formaty e-bookówEPUB, MOBI, PDF, TXT, DOC, HTML, DOCX, AZW, AZW3, PRC

Kindle Paperwhite 5

Ocena benchmark.pl
 • 4,7/5

Kindle Paperwhite 5 to model z bardzo popularnej i wysoko ocenianej serii. Jest nieco starszy (a precyzując, dokładnie o rok) niż Kindle 11, ale mimo tego, przynajmniej dla niektórych, może pozostawać ciekawszą propozycją. Dlaczego? Przede wszystkim oferuje nieco większy ekran 6,8 cala z lepszym doświetleniem, bo w tym przypadku wykorzystano rozwiązanie z aż 17 diodami LED, co przy regulowanej jasności oraz temperaturze barwowej i oczywiście odpowiedniej szczegółowości przekłada się na wysoki komfort użytkowania. Istotną cechą odróżniającą ten model od omówionego wyżej jest też wodoszczelność zgodna z normą IPX8. Swojego czasu był to pierwszy czytnik tego producenta ze złączem USB-C.

Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz (przekątna)6,8 cale/cali
 • Waga205 g
 • Wyświetlacz (technologia)E-Paper
 • Pamięć masowa8 GB
 • Obsługiwane formaty e-bookówMOBI, PDF, TXT, DOC, HTML, DOCX, AZW, AZW3, PRC, PNG, JPEG, GIF

Inkbook Calypso Plus

Ocena benchmark.pl
 • 4,4/5

Wśród propozycji z 6-calowym ekranem znajdziemy również Inkbook Calypso Plus. W przeciwieństwie do przedstawionych wyżej modeli w tym przypadku mamy do czynienia z systemem Android. Co ważne, zauważalnie nowszym niż w poprzednim modelu z tej serii, co przekłada się na lepsze działanie aplikacji, w tym popularnych Empik Go, Publio i Legimi. Inkbook Calypso Plus radzi sobie z wszystkimi popularnymi formatami tekstowymi, pozwala również na słuchanie audiobooków. Ma dość sporo sporo, bo 16 GB pamięci, wspiera Bluetooth oraz Wi-Fi, posiada fizyczne przyciski boczne, ale i słabszą baterię niż modele Kindle. Opcjonalnie można dokupić do niego dedykowane etui Yoga zapewniające nie tylko ochronę, ale mogące spełniać także rolę praktycznej podstawki.

Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz (przekątna)6 cale/cali
 • Waga155 g
 • Wyświetlacz (technologia)E-Ink Carta
 • Pamięć masowa16 GB
 • Obsługiwane formaty e-bookówEPUB, MOBI, PDF, TXT, Adobe DRM, RTF, DOC, HTML, FB2

PocketBook Touch HD 3

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Jeśli lubisz zrelaksować się przy dobrej lekturze na przykład podczas kąpieli, to propozycją dla Ciebie będzie też PocketBook Touch HD 3. Producent zadbał o obudowę zgodną ze standardem IPX7, a to oznacza, że urządzenie przetrwa nie tylko zachlapania, ale nawet zanurzenie w słodkiej wodzie na głębokość do 1 metra (na maksymalnie 30 minut). Nie jest to jednak jedyna zaleta tego modelu. Dysponuje on również ekranem E Ink Carta o rozdzielczości 1072 x 1448 pikseli, podświetlanym i wspomaganym technologią SMARTlight, modułami Wi-Fi i Bluetooth oraz baterią 1500 mAh na około miesiąc użytkowania. Trudno narzekać przy tym na obsługiwane formaty, to 17 popularnych formatów tekstowych oraz 4 formaty graficzne (JPEG, BMP, PNG, TIFF). Można tu również włączyć audiobooki i korzystać z przydatnych dodatków, jakimi są czujnik zamknięcia okładki oraz akcelerometr. PocketBook Touch HD 3 obsługuje też aplikacje Legimi (na premierę tego brakowało, ale warto zaznaczyć, że z czasem sytuacja się zmieniła) oraz Empik Go.

Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz (przekątna)6 cale/cali
 • Waga155 g
 • Wyświetlacz (technologia)E-Ink Carta
 • Pamięć masowa16 GB
 • Obsługiwane formaty e-bookówEPUB, MOBI, PDF, TXT, RTF, DOC, HTML, FB2, DJVU, EPUB DRM, PDF DRM, FB2.ZIP, DOCX, CHM, PRC

Kindle Oasis 3

Ocena benchmark.pl
 • 4,7/5

Względem swojej premierowej ceny zauważalnie staniał Kindle Oasis 3, ale pozostaje jednym z bardziej zaawansowanych tego typu urządzeń dostępnych w sprzedaży. To następca świetnie ocenianych Kindle Oasis i Kindle Oasis 2 reprezentujący najlepsze ebooki, który wyróżnia się ekranem E-Ink Carta o rozdzielczości 1680x1264 pikseli podświetlanym aż 25 diodami. Dodatkowo producent zaimplementował niedostępną wcześniej opcję regulacji temperatury barwowej, co w ogólnym rozrachunku sprawia, że można cieszyć się idealnym obrazem w każdych warunkach świetlnych. Obudowa cechuje się asymetryczną konstrukcją, co zwiększa komfort obsługi jedną dłonią. Jeśli dodać, że jest ona aluminiowa nie trzeba obawiać się o ogólną wytrzymałość. Tym bardziej, że całość jest wodoszczelna (IPX8). Kindle Oasis 3 to także moduły łączności Bluetooth i Wi-Fi, na podkreślenie zasługują też nawet 32 GB pamięci wbudowanej.

Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz (przekątna)7 cale/cali
 • Waga188 g
 • Wyświetlacz (technologia)E-Ink Carta
 • Pamięć masowa8 GB
 • Obsługiwane formaty e-bookówMOBI, PDF, TXT, DOC, HTML, DOCX, AZW, PRC, PNG, JPEG

Onyx Boox Nova Air

Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Jeśli masz do dyspozycji nieco większą sumę, być może skusisz się na Onyx Boox Nova Air. To już czytnik ebook z wyższej półki. Na szczęście cena ma tu swoje odzwierciedlenie w jakości wykonania i funkcjonalności. 7,8-calowy ekran E-ink Carta cechuje się rozdzielczością 1404 x 1872 pikseli i może być obsługiwany także dołączonym do zestawu rysikiem WACOM z 4096 poziomami czułości na nacisk. Oferuje też podświetlenie z regulacją barwy. Ważna cecha tego modelu to praca pod kontrolą systemu Android 10, a tym samym usługa mnóstwa formatów plików tekstowych i graficznych, a także szeregu aplikacji, w tym Empik Go i Legimi. Onyx Boox Nova Air obsługuje przy tym łączność Bluetooth 5.0 i Wi-Fi, ma też dwa głośniki Hi-Fi przydatne podczas odtwarzania audiobooków i muzyki. Względem większości innych omawianych tu propozycji trzeba liczyć się za to z krótszym czasem pracy na baterii.

Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz (przekątna)7,8 cale/cali
 • Waga235 g
 • Wyświetlacz (technologia)E-Ink Carta
 • Pamięć masowa32 GB
 • Obsługiwane formaty e-bookówEPUB, MOBI, PDF, TXT, RTF, DOC, HTML, FB2, PDB, DJVU, FB2.ZIP, DOCX, CHM, PRC, PNG, JPEG, GIF, BMP

Huawei MatePad Paper

Ocena benchmark.pl
 • 4,3/5

Na deser zostawiliśmy Huawei MatePad Paper. Huawei postanowił wejść w świat czytników e-booków z przytupem, przygotował urządzenie bardzo duże, zaawansowane, ale też drogie. Nie polecamy tego modelu w ciemno, jesteśmy już po jego testach, w których wypadł naprawdę nieźle. To czytnik bazujący na Harmony OS 2, w pewnym sensie blisko mu więc do smartfonów i tabletów. Chodzi przede wszystkim o interfejs i łatwy dostęp do wielu aplikacji, w tym oczywiście   Legimi, Empik Go czy Storytel, ale też WPS Office czy Notatki. Przydatne tym bardziej, że w zestawie znajduje się rysik M-Pencil. Jednocześnie Huawei MatePad Paper jest największą z wybranych przez nas propozycji, ma ekran E Ink o przekątnej aż 10,3 cala i rozdzielczości 1872 x 1404 pikseli. Co istotne, z podświetleniem i powłoką antyodblaskową. Poza odtwarzaniem audiobooków, Huawei MatePad Paper oferuje też funkcję dyktafonu (producent zadbał o dwa głośniki i cztery mikrofony), ma moduły do obsługi łączności Wi-Fi 6 i Bluetooth 5.2, wbudowany czytnik linii papilarnych, 64 GB pamięci masowej i baterię 3625 mAh, która wedle producenta wystarcza na kilka dni typowego użytkowania.

Najważniejsze cechy:
 • Wyświetlacz (przekątna)10,3 cale/cali
 • Waga360 g
 • Wyświetlacz (technologia)E-Ink Carta
 • Pamięć masowa64 GB

Jakie są Wasze doświadczenia z czytnikami e-booków? Jeśli macie swój ulubiony, z którego korzystaliście lub korzystanie i polecilibyście innym, zostawcie ślad w sekcji komentarzy.

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  0
  Wreszcie widzę czytnik 10 cali - choć trochę drogi ale wazne że jest ...cena z czasem spadnie...
  • avatar
   glenord
   0
   za cenę szajsu huaweja mozna kupic niezlego ipada, chinole naprawde poszalei