Jakiego MacBooka kupić w 2024 roku? MacBook Air czy Pro?
Ultrabooki

Jakiego MacBooka kupić w 2024 roku? MacBook Air czy Pro?

przeczytasz w 9 min.

Zastanawiasz się laptop Apple wybrać? Lepszy będzie MacBook Air czy Pro? Nie mogłeś lepiej trafić. W tym poradniku opisane zostały wszystkie obecnie dostępne modele laptopów marki Apple. Pewne jest to, że tanio nie będzie, ale z nami na pewno podejmiecie dobrą decyzję.

Najlepszy MacBook? To nie takie proste

Jaki laptop Apple wybrać? Można powiedzieć, że w oficjalnej ofercie firmy Apple znajduje się obecnie sześć modeli MacBooków, więc wybór jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku komputerów przenośnych z systemem Windows. To, który model będzie najlepszy dla danego użytkownika zależy przede wszystkim od jego potrzeb. Ważne jest, aby nie przesadzić w żadną stronę.

Wybrany model musi spełniać wymagania i oczekiwania użytkownika, a jednocześnie nie oferować zbyt wiele w stosunku do jego potrzeb. MacBooki nie należą do tanich komputerów, więc trzeba uważać by nie zapłacić za cechy czy funkcje, które nie zostaną wykorzystane.

Zanim jednak przejdziemy do omówienia poszczególnych modeli MacBooków to warto dodać, że komputery marki Apple to nie tylko laptopy. W swojej ofercie firma ma także komputery typu all-in-one, czyli monitor i podzespoły w jednej obudowie oraz niewielkie nettopy, czyli komputery, które można na przykład położyć na biurku lub przyczepić do tylnej ściany monitora. Przedstawicielem pierwszego typu jest 24-calowy iMac, a do drugiego typu zaliczyć można Maca mini oraz Maca Studio. Jest jeszcze Mac Pro, ale to komputer dla profesjonalistów, kosztujący kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jaki MacBook wybrać? Ranking polecanych modeli 2024

Dlaczego MacBooki są takie drogie?

MacBook do 3000 złotych? O tym należy zapomnieć, ale porównując specyfikacje i ceny laptopów Apple z komputerami z systemem Windows szybko dojdziemy do wniosku, że te pierwsze są dużo droższe, a ich specyfikacja jest podobna lub nawet gorsza.

Warto jednak wiedzieć, że nie liczy się tylko to, co na papierze, a tam największą uwagę zwraca się na taktowanie procesora, ilość pamięci RAM czy wielkość dysku twardego. W przypadku laptopów, branie pod uwagę tylko parametrów związanych z wydajnością przeszło już do lamusa.

Zarówno najtańsze MacBooki, jak i laptopy z Windowsem ze średniej półki cenowej świetnie poradzą sobie z surfowaniem po Internecie, wysyłaniem maili czy zakupami online. Ba, ich moc w zdecydowanej części nie zostanie w ogóle wykorzystana. Diabeł tkwi jednak w szczegółach.

W przeciwieństwie do laptopów z Windowsem, każdy MacBook to urządzenie klasy premium. Kupując komputer przenośny marki Apple płacimy nie tylko za wysoką wydajność, ale także za inne aspekty.

Wśród zalet MacBooków wymieć należy przede wszystkim stabilny system operacyjny. Jak już wspomniano, w oficjalnej sprzedaży znajduje się zaledwie sześć modeli, więc system macOS z łatwością może zostać zoptymalizowany do działania na każdym z nich. Dodajmy także, że w przeciwieństwie do konkurencji Apple odpowiada za rozwój i produkcję zarówno oprogramowania jak i sprzętu, więc całość łatwiej skoordynować niż w przypadku laptopów z Windowsem, gdzie producentem sprzętu i oprogramowania są różne firmy.

MacBook Pro z układem M3MacBook Pro z układem M3

Pozostając jeszcze w temacie systemu operacyjnego, warto obalić pewien mit. Panuje opinia, że na MacBookach nie działają niektóre programy, które popularne są na laptopach z Windowsem. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ obecnie wszystkie najbardziej popularne aplikacje dostępne są na macOS. Na MacBookach zainstalować można także pakiet biurowy Microsoft 365, dawniej znany jako Office.

Uwagę warto zwrócić także na wysoką jakość wykonania, design oraz użyte podzespoły. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, to nie ma się do czego przyczepić. Wszystko jest idealnie spasowane, a wykonana z aluminium obudowa to wisienka na torcie. Plusem jest także ekran Retina, który charakteryzuje się wysoką rozdzielczością i dobrym odwzorowaniem kolorów oraz niezwykle responsywny touchpad, którego działanie porównać można do ekranu dotykowego smartfona.

Wszystko to sprawia, że MacBooki są bardzo komfortowe w użytkowaniu, ale jak już wspomniano, słono trzeba za to zapłacić. Inna sprawa, że choć komfort użytkowania jest bardzo ważny, to w tym przypadku można zgodzić się na pewne kompromisy. Osoby z mniej zasobnym portfelem lub te, które po prostu nie chcą wydawać aż tylu pieniędzy na laptopa, mogą kupić nieco tańsze urządzenie, które nie będzie znacząco gorsze pod względem wydajności. Jeśli jednak chce się mieć coś z klasy premium i jest się gotowym za to zapłacić, to MacBook będzie dobrym wyborem.

MacBook Air M3MacBook Air z układem M3

Co to jest układ Apple Silicon?

Winni jesteśmy Wam jeszcze jedno wyjaśnienie. Procesory, w które wyposażone są MacBooki produkowane są przez firmę Apple. W oficjalnej sprzedaży nie znajdziemy już MacBooków z procesorami Intel, które znane są z laptopów z systemem Windows. W 2020 roku pojawił się pierwszy model MacBooka, który wyposażony został w układ Apple Silicon, którego podstawą jest architektura ARM.

Apple Silicon to coś więcej niż znany dotychczas procesor (CPU). To układ typu system on the chip (SoC), na którego pokładzie znajduję się niemal wszystko co niezbędne jest do działania komputera.

Apple Silicon M3

Poza wspomnianym już CPU, na płytce takiego układu znajdziemy także procesor graficzny, zunifikowaną pamięć (odpowiednik pamięci operacyjnej RAM) oraz koprocesory, które odpowiadają między innymi za uczenie maszynowe, działanie sztucznej inteligencji czy szyfrowanie danych. Dzięki takiej konstrukcji, układ jest zarówno wydajny, jak i energooszczędny, co przekłada się między innymi na długi czas pracy na baterii, ale o tym za chwilę.

MacBook - jaki kupić?

Jaki laptop Apple wybrać? MacBook Pro czy Air? Nie jest to łatwe, ale my podpowiemy Wam na co zwrócić uwagę podczas rozpatrywania poszczególnych modeli. Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich dostępnych MacBooków. Po kolei opisaliśmy modele, od tych najmniej do najbardziej wydajnych, wraz ze wskazaniem ich wad i zalet. Wskazujemy także dla jakiego typu użytkowników poszczególne modele będą najlepsze.

    MacBooki Air

    Dostępne obecnie w sprzedaży MacBooki Air posiadają pasywny system chłodzenia, czyli w skrócie - nie mają wentylatorów. Warto dodać, że system ten jest zarówno efektywny, jak i komfortowy dla użytkownika. Laptopy nie przegrzewają się, a w dodatku nie usłyszymy w nich kręcącego się wentylatora. Komputery te z powodzeniem położyć można na miękkiej powierzchni bez obawy, że przegrzeją się w trakcie normalnego użytkowania.

    13-calowy MacBook Air z układem M2

    Ocena benchmark.pl
    • 4,8/5

    Następca opisanego wyżej modelu. Posiada układ M2, który jest kolejną generacją procesorów Apple Silicon. Wydajność uległa tylko niewielkiej poprawie, ale M2 potrafi obsłużyć 24 GB pamięci RAM. Nowością jest także całkowita zmiana designu. Laptop wygląda znaczniej bardziej nowocześnie niż jego poprzednik – ma węższe ramki wokół ekranu, płaską obudowę oraz notch, czyli wcięcie w ekranie, które nie każdemu może się spodobać. Warto wybrać model z pamięcią masową o pojemności 512 GB, bo ze względu na pewne zmiany w konstrukcji, te z mniejszymi dyskami są dużo wolniejsze. Zastosowanie podobne jak w przypadku poprzednika, ale ten model poradzi sobie z bardziej wymagającymi zadaniami.

    Najważniejsze cechy:
    • System operacyjnymacOS Monterey
    • Procesor główny (nazwa)Apple M2
    • Wyświetlacz (przekątna)13,6 cale/cali
    • Pamięć RAM8 GB
    • Dysk twardySSD 512 GB
    • Waga1240 g
    • Złącza2x Thunderbolt

    13-calowy MacBook Air z układem M3

    Ocena benchmark.pl
    • 4,9/5

    Najnowszy model 13-calowego MacBooka Air, który zaprezentowany został na początku marca tego roku. Nowy komputer wygląda tak samo jak jego poprzednik, ale zmiany kryją się w środku. Największa to zastosowanie bardziej wydajnego układu M3, który według producenta świetnie radzi sobie z aplikacjami wykorzystującymi AI oraz zaawansowanymi graficznie grami dzięki sprzętowemu wsparciu technologii ray tracing i mesh shading. Kolejne zmiany to wsparcie dla Wi-Fi 6E i obsługa dwóch zewnętrznych monitorów. W maksymalnej konfiguracji komputer może być wyposażony w 24 GB zunifikowanej pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 2 TB.

    Najważniejsze cechy:
    • System operacyjnyMac OS X
    • Procesor główny (nazwa)Apple M3
    • Wyświetlacz (przekątna)13,6 cale/cali
    • Pamięć RAM16 GB
    • Dysk twardySSD 512 GB
    • Waga1240 g
    • Złącza2x Thunderbolt 4

    15-calowy MacBook Air z układem M3

    Ocena benchmark.pl
    • 4,9/5

    15-calowy MacBook Air z układem M3 zadebiutował wraz ze swoim, opisanym wyżej, „mniejszym bratem”. Większy wariant różni się od mniejszego między innymi wyższą rozdzielczością ekranu oraz większą pojemnością baterii. Ma także sześć głośników z przetwornikami niskotonowymi w technologii force-cancelling zamiast czterech. Warto dodać, że mimo większej baterii, deklarowany przez producenta czas pracy na jednym ładowaniu jest taki sam jak w przypadku mniejszego modelu. W praktyce większy Air to znacznie większy obszar roboczy wynikający z zastosowania ekranu o przekątnej 15,3-cala.

    Najważniejsze cechy:
    • System operacyjnyMac OS X
    • Procesor główny (nazwa)Apple M3
    • Wyświetlacz (przekątna)15,3 cale/cali
    • Pamięć RAM16 GB
    • Dysk twardySSD 512 GB
    • Waga1510 g
    • Złącza2x Thunderbolt 4

    MacBooki Pro

    Modele serii Pro posiadają aktywny system chłodzenia. W ich obudowie znajdują się wentylatory, które wkraczają do akcji, gdy procesor jest mocno obciążony i osiąga przy tym wysokie temperatury. Wentylatory ograniczają efekt thermal throttlingu, czyli spowolnienia działania procesora w celu zabezpieczenia go przed uszkodzeniem w wyniku przegrzania. Co więcej, nowe modele MacBooków Pro wyposażone są w procesory Apple Silicon serii M3. Warto także wspomnieć, że wszystkie modele Pro obsługują technologię ProMotion, czyli adaptacyjną częstotliwość odświeżania do 120 Hz (w modelach Air odświeżanie wynosi 60 Hz) oraz mają dodatkowe porty - HDMI oraz gniazdo na kartę SDXC.

    14-calowy MacBook Pro z układem M3

    Warto dodać, że 14-calowy model kupić można w konfiguracji z układem M3 oraz M3 Pro i M3 Max. Większy, 16-calowy komputer dostepny jest tylko z dwoma ostatnimi z wymienionych układów. Poza wydajnością, laptop z procesorem M3 różni się od tych wyposażonych w mocniejsze czipy kilkoma innymi aspektami, o których warto wiedzieć. Zacznijmy od najtańszego MacBooka Pro z M3.

    14-calowy MacBook Pro z układem M3

    Ocena benchmark.pl
    • 4,7/5

    Najtańszy przedstawiciel MacBooków serii Pro. Wygląda tak samo jak modele wyposażone w czipy M3 Pro oraz M3 Max, ale oferuje zdecydowanie niższą wydajność. Ten model zastąpił 13-calowego MacBooka Pro z układem M2, który do niedawna dostępny był w ofercie Apple. Nowy komputer ma znacznie odświeżoną konstrukcję, ale w odróżnieniu od modeli z M3 Pro i M3 Max nie można kupić go w kolorze Gwiezdna czerń. Ma między innymi 14-calowy wyświetlacz Liquid Retina XDR z ProMotion, dwa porty Thunderbolt / USB 4, HDMI oraz gniazdo na kartę SDXC. W najwyższej konfiguracji obsłuży 24 GB pamięci RAM oraz 2 TB pamięci masowej.

    Najważniejsze cechy:
    • System operacyjnymacOS Sonoma
    • Procesor główny (nazwa)Apple M3
    • Wyświetlacz (przekątna)14,2 cale/cali
    • Pamięć RAM8 GB
    • Dysk twardySSD 512 GB
    • Waga1550 g
    • Złączaczytnik kart pamięci, 1x HDMI, 2x Thunderbolt 4, combo jack (wejście/wyjście audio)

    Macbooki Pro z układem M3 Pro lub M3 Max

    Droższe modele dostępne są w innych wariantach kolorystycznych niż najtańszy z MacBooków Pro. Są też nieco cięższe, mają o jeden port Thunderbolt 4 (USB‑C) więcej i baterie o większej pojemności. Najważniejsza jest jednak wydajność. Czipy M3 Pro oraz M3 Max dają znacznie więcej możliwości. Poza wyższą wydajnością, obsługują także większą ilość pamięci RAM oraz większe dyski SSD.

    14-calowy Macbook Pro z układem M3 Pro lub M3 Max

    Ocena benchmark.pl
    • 4,8/5

    Jak już wspomnieliśmy, ten model wygląda niemal tak samo jak jego tańszy odpowiednik, który opisany został wyżej. O różnicach już wspominaliśmy, ale warto wiedzieć, że MacBooki Pro z układami M3 Pro i M3 Max to komputery dla najbardziej wymagających użytkowników. Modele z tańszym czipem obsługują do 36 GB zunifikowanej pamięci RAM oraz do 4 TB pamięci masowej. MacBooki Pro wyposażono między innymi także w silniki do kodowania i dekodowania multimediów, dlatego dobrze sprawdzą się jako komputery dla grafików, fotografów czy architektów. Cena podstawowego modelu to 11499 złotych.

    Najważniejsze cechy:
    • System operacyjnymacOS Sonoma
    • Procesor główny (nazwa)Apple M3 Pro
    • Wyświetlacz (przekątna)14,2 cale/cali
    • Pamięć RAM18 GB
    • Dysk twardySSD 512 GB
    • Waga1610 g
    • Złączaczytnik kart pamięci, 1x HDMI, 3x Thunderbolt, combo jack (wejście/wyjście audio)

    16-calowy Macbook Pro z układem M3 Pro lub M3 Max

    Ocena benchmark.pl
    • 4,7/5

    Największy, najdroższy i najbardziej wypasiony z MacBooków? I tak, i nie. 16-calowe modele z M3 Pro i M3 Max można skonfigurować tak samo jak 14-calowe. Różnicą jest oczywiście wielkość i wynikająca z niej rozdzielczość wyświetlacza, bateria o większej pojemności, która zapewnia dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu oraz rozmiary i masa komputera. Za najdroższy model z czipem M3 Max z 16‑rdzeniowym CPU i 40‑rdzeniowym GPU oraz 128 GB zunifikowanej pamięci RAM i dyskiem SSD o pojemności 8 TB zapłacić trzeba ponad 42 tysiące złotych. Nawet jeśli dysponujecie taką kasą, to nie kupujcie tego komputera do przeglądania portali społecznościowych i surfowania po Internecie. Lepiej kupić MacBooka Pro, a resztę wydać na niezapomniane wakacje.

    Najważniejsze cechy:
    • System operacyjnymacOS Sonoma
    • Procesor główny (nazwa)Apple M3 Pro
    • Wyświetlacz (przekątna)16,2 cale/cali
    • Pamięć RAM18 GB
    • Dysk twardySSD 512 GB
    • Złączaczytnik kart pamięci, 1x HDMI, 3x Thunderbolt, combo jack (wejście/wyjście audio)

    Jakiego MacBooka wybrać?

    Jak już wielokrotnie wspominano, najlepszy MacBook to taki, który dostosowany jest do potrzeb użytkownika. W podsumowaniu nie napiszemy więc, że najlepiej wybrać ten, czy tamten model. W powyższym poradniku znajdziecie niemal wszystko co powinniście wiedzieć zanim zdecydujecie się na zakup konkretnego modelu.

    W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

    Komentarze

    8
    Zaloguj się, aby skomentować
    avatar
    Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
    • avatar
      JebacSzatana
      0
      Potęga Apple nie zna granic. Pozbycie się typowych CPU komputerowych było strzałem w dziesiątkę. Teraz Apple ma nie tylko własny OS ale i podzespoły i peryferia dlatego system i aplikacje są kapitalnie zoptymalizowane pod kontem konkretnego sprzętu.
      To sprawia ze Windows czy Linux nigdy nie będą wstanie konkurować z Apple. Za dużo burdelu jest w swiecie zwykłych PC i dlatego oprogramowanie, gry są kiepsko optymalizowane.
      To dopiero początek ofensywy Apple i do 2030 roku komputery Apple będą stukrotnie mocniejsze niż PCty. Windowsem.
      • avatar
        GejzerJara
        -1
        coś dziwnego z tymi makówkami zrobili. mój wybór jakiego? lenovo z ryzenem.
        • avatar
          ncc1701
          0
          "Panuje opinia, że na MacBookach nie działają niektóre programy, które popularne są na laptopach z Windowsem. Nie jest to jednak prawdą, ponieważ obecnie wszystkie najbardziej popularne aplikacje dostępne są na macOS."

          Wczesniej myslalem ze niektore popularne na Windows pogramy nie dzialaja na OSX... Dobrze ze autor rozwial moje watpliwosci...
          • avatar
            Tassador
            0
            Patrzę i na myśl przychodzi mi słowo alpaka.