Jaki mikrofon do wokalu? Te modele są najlepsze do streamowania i podcastów
Peryferia

Jaki mikrofon do wokalu? Te modele są najlepsze do streamowania i podcastów

przeczytasz w 8 min.

Jaki mikrofon do nagrywania wokalu warto kupić? To pytanie zadaje sobie wielu artystów, streamerów, podcasterów i youtuberów. Postanowiliśmy na nie odpowiedzieć, prezentując modele z różnych półek cenowych i dostosowane do różnych potrzeb.

Najlepszy mikrofon dla youtubera, streamera i artysty

Coraz więcej osób coraz chętniej dzieli się swoją twórczością w sieci. W momencie, gdy chce się poprawić jakość swoich materiałów, trzeba zadbać nie tylko o lepszą kamerę i lepsze oświetlenie czy też profesjonalny montaż, ale też o dobry mikrofon. Podpowiadamy, czym kierować się przy jego wyborze i jakie modele są dziś szczególnie warte uwagi. Chodzi o to, by twoj głos był klarowny i wyrazisty, bez zniekształceń i szumów. Zobacz także: najlepsze darmowe programy do nagrywania dźwięku.

W naszym zestawieniu znajdziesz dobry mikrofon do śpiewania w domowym studiu, jak i mniej lub bardziej profesjonalny mikrofon dla youtubera czy też do podcastów i streamów. Ceny najtańszych rozpoczynają się od około 200 złotych, za najdroższe zaś zapłacisz około 1000 złotych. Spójrzmy… 

Jaki mikrofon do streamowania (2022)? Oto nasze propozycje: 

Wybieramy mikrofon. Na co zwracać uwagę?

Zanim przejdziemy dalej, warto sobie powiedzieć, że mikrofony dzielą się na dynamiczne i pojemnościowe. Na rynku przeważają te drugie – ze względu na bardziej atrakcyjny stosunek ceny do jakości. Istotniejszą kwestią przy wyborze urządzenia dla siebie jest jego charakterystyka. Najczęściej spotykane tryby pracy to: 

  • kardioidalny - mniejsza czułość z tyłu i większa z przodu (scenariusze wykorzystania - gdy nagrywamy wyłącznie swój głos i zależy nam na redukcji dźwięków otoczenia, np. podcasty, muzyka)
  • dwukierunkowy (ósemkowy) - większa czułość z tyłu i przodu, ale nie boków (scenariusze wykorzystania - dialog pomiędzy dwoma osobami, np. wywiady, podcasty prowadzone w duecie)
  • stereo - zróżnicowanie dźwięków docierających z boków
  • wszechkierunkowy - ta sama czułość na dźwięk dobiegający z każdej strony

Warto też zwrócić uwagę na dołączony (lub wbudowany) do mikrofonu pop filtr, czyli osłonę przeciw spółgłoskom wybuchowym, które powodują zniekszałcenie dźwięku. Praktycznym dodatkiem jest również statyw umożliwiający wygodną zmianę pozycji mikrofonu, najlepiej z koszyczkiem antywstrząsowym.

Tymczasem przejdźmy do konkretnych propozycji… 

Ranking mikrofonów do streamowania

Genesis Radium 300 XLR – dobry a tani mikrofon dla youtubera

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

Genesis Radium 300 XLR to dobry sprzęt na początek przygody ze streamami czy podcastami. Niewielka inwestycja, mogąca bardzo pozytywnie wpłynąć na jakość publikowanych materiałów. Pomimo niewysokiej ceny rejestruje sporo szczegółów wokalu i cechuje się całkiem wysoką dynamiką. Dołączony do zestawu pop filtr zaskakująco dobrze radzi sobie z eliminacją niechcianych dźwięków, a metalowe ramię z uchwytem antywstrząsowym umożliwia wygodne dostosowanie położenia mikrofonu i eliminuje drgania.

W skrócie:
typ: pojemnościowy
charakterystyka: kardioidalna
pasmo przenoszenia: 30 – 16 000 Hz
SNR: 70 dB
łączność: XLR, mini jack

Najważniejsze cechy:
  • Waga340 g

Mozos PM1000-PRO – dobry mikrofon do nagrywania wokalu

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

Kosztujący prawie dwa razy więcej od poprzednika Mozos PM1000-PRO to świetny mikrofon dla podcasterów – zarówno pracujących solo, jak i w duecie. Sekret tkwi w dwóch trybach odbioru dźwięku: kardioidalnym i ósemkowym. Przełączanie się pomiędzy nimi jest wygodne, a służy do tego specjalny przycisk. Oprócz niego na obudowie znajdziemy jeszcze przycisk wyciszania mikrofonu oraz dwa pokrętła do regulacji głośności (mikrofonu i słuchawek). To wygodne i niedrogie rozwiązanie zapewniające naprawdę niezłą jakość dźwięku.

W skrócie:
typ: pojemnościowy
charakterystyka: kardioidalna, ósemkowa
pasmo przenoszenia: 50 – 18 000 Hz
SNR: 85 dB
łączność: USB

Najważniejsze cechy:
  • Waga380 g

Razer Seiren X – świetny gamingowy mikrofon pojemnościowy

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

Firma Razer to jedna z bardziej znanych marek gamingowych. Mikrofon Seiren X został zaprojektowany głównie z myślą o streamerach, ale oczywiście nie ma przeszkód, by używać go do innych celów. Jest to mikrofon pojemnościowy o charakterystyce kardioidalnej, a dodatkowo korzysta on z wzorca SuperCardioid jeszcze bardziej zawężającego pole nagrywania. Do jego zalet należy również zaliczyć niewielkie rozmiary, własną podstawkę i amortyzatory sprężynowe, więc można śmiało go wykorzystać przy stanowiskach przenośnych.

W skrócie:
typ: pojemnościowy
charakterystyka: super-kardioidalna
pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 Hz
SNR: 85 dB
łączność: USB

HyperX QuadCast – uniwersalny mikrofon do streamingu i podcastów

Ocena benchmark.pl
  • 4,7/5

Na pierwszy rzut oka mikrofon HyperX QuadCast wydaje się mniej profesjonalny od innych produktów, ale nie dajcie się zwieść jego wyglądowi i efektownemu podświetleniu. To znakomita, przemyślana i zaawansowana konstrukcja, której poważnym atutem jest uniwersalność. HyperX QuadCast może pracować w jednym z czterech trybów: stereo, wszechkierunkowym, kardioidalnym i dwukierunkowym. Może się również pochwalić wbudowanym pop filtrem, opcją wyciszenia po dotknięciu czy pokrętłem czułości.

W skrócie:
typ: pojemnościowy
charakterystyka: stereo, wszechkierunkowa, kardioidalna, dwukierunkowa
pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 Hz
SNR: 90 dB
łączność: USB

Najważniejsze cechy:
  • Waga366 g

Elgato Wave 3 – profesjonalny mikrofon do podcastów i streamów

Ocena benchmark.pl
  • 4,8/5

Elgato Wave 3 to mikrofon wyższej klasy. To widać i – przede wszystkim – słychać. Jest w stanie zaoferować niezwykle klarowny, a przy tym bogaty w detale wokal, dzięki czemu podcasty i streamy wchodzą na zupełnie nowy poziom. Oprogramowanie Elgato Wave Link sprawia zaś, że stajemy się panami swoich transmisji. Kardioidalna charakterystyka najbardziej odpowiadać będzie twórcom działającym w pojedynkę, a wysoka jakość sprawia, że zadowalające efekty można uzyskać niezależnie od formatu audycji.

W skrócie:
typ: pojemnościowy
charakterystyka: kardioidalna
pasmo przenoszenia: 70 – 20 000 Hz
SNR: 120 dB
łączność: USB

Najważniejsze cechy:
  • Waga585 g

Rode NT1-A – ceniony mikrofon studyjny do śpiewania

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

To jeden z najchętniej wybieranych i najlepiej ocenianych modeli na rynku. Rode NT1-A to pojemnościowy mikrofon studyjny – idealny zarówno do nagrywania wokalu na potrzeby utworów muzycznych, rejestrowania tekstu do filmów, jak i transmisji głosu podczas podcastów i streamów. Oferuje charakterystyczny, ciepły i klarowny dźwięk o szerokim zakresie dynamiki. Owszem, trzeba za niego zapłacić już zdecydowanie więcej pieniędzy, ale jeśli interesuje cię klasa „premium”, to bez wątpienia warto.

W skrócie:
typ: pojemnościowy
charakterystyka: kardioidalna
pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 Hz
SNR: 90 dB
łączność: XLR

Najważniejsze cechy:
  • Waga326 g

Blue Yeti X – konfigurowalny mikrofon do streamowania

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

Blue Yeti X to flagowy mikrofon marki należącej obecnie do firmy Logitech. Jest kierowany zarówno do graczy i streamerów, jak i tych, którzy stawiają kolejne kroki w przemyśle muzycznym. Oferuje bardzo wysoką jakość nagrań i szerokie opcje konfiguracji. Umożliwia odbiór dźwięku w czterech trybach (stereo, kardioidalny, dookólny i dwukierunkowy), a w oprogramowaniu udostępnia korektor, funkcję redukcji szumów i wiele innych opcji. To sprzęt dla osób, które wiedzą, czego chcą.

W skrócie:
typ: pojemnościowy
charakterystyka: kardioidalna, dookólna, dwukierunkowa, stereo
pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 Hz
SNR: 100 dB
łączność: USB

Najważniejsze cechy:
  • Waga520 g

Shure MV7 – prawdopodobnie najlepszy mikrofon do wokalu

Ocena benchmark.pl
  • 4,6/5

Wieńczący nasze zestawienie Shure MV7 to prawdopodobnie najlepszy mikrofon do podcastów. Umożliwia uzyskanie studyjnych efektów w domowych warunkach, a także uzyskanie dokładnie takiego brzmienia, jakie chce się osiągnąć. Mikrofon w pełni koncentruje się na twoim głosie, by wydobyć z niego to, co najważniejsze, ale też by nic go nie zakłócało. Drzwi do wielkiej kariery otwiera aplikacja ShurePlus MOTIV, w której znajdziesz mnóstwo opcji, dzięki którym to nie ty musisz dostosowywać się do mikrofonu, lecz on do ciebie.

W skrócie:
typ: dynamiczny
charakterystyka: kardioidalna
pasmo przenoszenia: 20 – 20 000 Hz
SNR: -
łączność: USB

Najważniejsze cechy:
  • Waga540 g

Na koniec jeszcze kilka wyróżnień.. 

Wśród najtańszych urządzeń dobrym wyborem jest też Novox NC-1 (którego największym minusem jest… ograniczona dostępność). Genesis Radium 600 to kolejny wart uwagi mikrofon za nieduże pieniądze, podobnie jak SPC Gear SM950  i SM900, a także Audio-Technica AT2020

Bez wątpienia na wyróżnienie zasługują również inne warianty modelu Seiren wymienionego w rankingu: mniejszy Razer Seiren Mini i bardziej wypasiony Razer Seiren Elite. Z kolei zamiast QuadCasta podcasterzy mogą wybrać tańszy HyperX SoloCast.  

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Warmonger
    1
    Sam mam Rode NT1-A, ale kupiłem go 2 lata temu za 600 zł, a nie 800 :P

    Problem jest jednak taki, że przeciętni streamerzy nie mają w domu interfejsu z wejściem XLR. Wszystkie pozostałe są na USB.
    • avatar
      nilhus
      0
      Rode NT1-A to akurat jeden z gorszych wyborów dla streamerów. Sam mikrofon jest całkiem fajny ale koszyk antywstrząsowy jest zbyt ciężki jeżeli chcemy stosować go na sporym wyciągnięciu ramienia. W dodatku XLR zawęża go do grupy interesującej się raczej czymś więcej niż samym streamingiem. No i cena faktycznie w pewnym momencie mocno wzrosła. Do tego raczej brak możliwości stosowania go bez kosza. Wydaje się że chociażby Se Electronics X1S to dużo lepszy wybór do streamingu jeśli interesuje nas XLR. W dodatku jest do kupienia w opcji bez kosza i da się zamontować na zwykłym uchwycie bodajże takim jak do Se Electronics SE7
      • avatar
        Dawid_katar
        0
        Ja korzystam z radium 600 i jestem bardzo zadowolony, dobra jakość nagrywanego dźwięku a do tego tłumienie szumów .