Oprogramowanie

OneNote 2013

przeczytasz w 2 min.

Program OneNote to cyfrowy notatnik przeznaczony do tworzenia i przechowywania różnorodnych notatek. Potrafi automatycznie zapisywać, a następne wyszukiwać niezbędne informacje. Ma się stać naszym podstawowym wyposażeniem, z którego będziemy mogli skorzystać w dowolnym miejscu, gdzie tylko się znajdziemy. Ma być dostępny za pośrednictwem dowolnego urządzenia, którego będziemy używali i to niezależnie od systemu, z jakim to urządzenie będzie działać, czy będzie to Windows 7, czy 8, a nawet iOS albo Android lub Synbian. W ostateczności OneNote zawsze będzie dostępny za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej.

Wszystkie informacje zapisane przez OneNote można przechowywać w internetowej "chmurze". Program będzie je automatycznie synchronizował z wirtualnym dyskiem SkyDrive, więc będą zawsze aktualne i dostępne z dowolnego urządzenia mogącego połączyć z internetem. OneNote potrafi przy tym pobrać najważniejsze informacje z kalendarza, który tworzony jest w programie Outlook 2013, przez co możemy sporządzane notatki powiązać z zaplanowanymi wydarzeniami.

MS Office 2013 - OneNote

OneNote pozwala na szybkie sporządzanie notatek, zapisywanie zrzutów ekranowych i zawartości pamięci podręcznej

OneNote działa w dwóch trybach. W jednym z nich dostępny jest w klasycznym oknie aplikacji windowsowej. Możemy wówczas korzystać z wszystkich jego funkcji oraz wszystkich notatek. W drugim trybie program funkcjonuje w postaci pływającego panelu albo przycisku umieszczonego na belce systemowej. Gdy jest aktywny, to jednym naciśnięciem odpowiedniego klawisza możemy wykonać zrzut ekranu, skopiować zawartość aktywnego okna do programu OneNote lub włączyć podręczny notes, który może być niezłą alternatywą dla klasycznych żółtych karteczek.

MS Office 2013 - OneNote

Kompaktowa wersja nie zajmuje wiele miejsca i pozwala uruchomić najważniejsze funkcje programu

Sporządzone notatki można udostępniać przez internet wybranym osobom. Program pozwala na zarządzanie uprawnieniami do dostępu. Wybrane osoby mogą też mieć automatycznie zapewniony dostęp do notatek umieszczanych w "chmurze". Dzięki temu możemy współpracować z wieloma osobami nad jednym projektem. Program pozwala na stałe kontrolowane autentyczności osób dostępnych przez sieć. Dzięki pełnej integracji z programami Outlook 2013 i Lync 2013 bez trudu możemy też inicjować konferencje w sieci z wybranymi osobami.

MS Office 2013 - OneNote

W formie kompaktowej program może pełnić rolę żółtych karteczek, a przy tym zachowuje spore możliwości pełnej wersji

Program wyposażono też w rozbudowane funkcje edycji tekstów, tabel i grafik. W wielu przypadkach bez trudu zastąpi Worda, a także możemy wstawić jako notatkę tabelę czy wykres z Excela oraz schematy, diagramy i mapy pochodzące z programu Visio. Oczywiście możemy też umieścić wśród notatek rysunki, zdjęcia i filmy. Program wyposażono też w wiele narzędzi do rysowania. Wszystkie notatki możemy też wyeksportować do Worda lub zapisać w formacie PDF, albo jako stronę HTML. W efekcie program może się okazać jednym z najbardziej przydatnych elementów całego pakietu MS Office 2013.

To tyle, jeśli chodzi o nasze informacje na temat najnowszego pakietu biurowego Microsoftu. Czekamy na wasze opinie i komentarze.

Polecamy:
Windows 8 - wymaganiaWindows Phone 8 - wszystko co musisz wiedziećLinux Ubuntu
Windows 8 - wymaganiaWindows Phone 8 - wszystko co musisz wiedzieć
Ubuntu 11.04 - darmowy i funkcjonalny system operacyjny

 

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gloryseeker
  12
  "nowt wymiar domu typowego", oczywiście znany polski architekt zapomniał, że w naszym klimacie drewno prędzej czy później się zacznie rozkładać, zwłaszcza w pobliżu poziomu gruntu i takie ułożenie desek jest nieefektywne, a wystarczyło dodać cokolik... co do office`a to skończył się na 2007. Kolejne to już tajemne zbieranie informacji o użytkownikach. W tej wersji wirusy też są w standardzie?
  • avatar
   Konto usunięte
   11
   Czy tylko ja uważam, że interface stał się niewyraźny?
   • avatar
    AndreoKomp
    6
    No to Office 2013 można sobie podarować tak samo jak Windowsa 8. To nie jest pakiet i system pod PC. Ciekawe kto z tego będzie korzystał.
    • avatar
     1985r7
     4
     Kiedyś office każdy chciał mieć w domu dzisiaj większości starczy libreoffice. Miejmy nadzieje że windowsa spotka podobny los.
     • avatar
      Konto usunięte
      4
      Dlaczego świat musi się zniżać do poziomu intelektualnych debili i wszystko co nowe, w obecnej chwili, jest tak superaśnie sweetaśnie proste, że normalny myślący człowiek nie umie się z tym znaleźć.
      Mega przejrzyste interfejsy są mega nieprzejrzyste. Wolałem mieć pierdyliard ikonek i w miarę szybko coś znaleźć, a jak odpalam nowego chociażby Office, to szukam jednej głupiej rzeczy pół godziny.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Wszystko fajnie. Ale o z Visual Basic for Applications?
       Chyba to jest najwieksza zaleta Offica.
       Kiedys straszyli, ze sie wycofaja z tego, a bylo to dobre kilka lat temu, choc sprawa ucichla. Jak w nowym Officie to wyglada?
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        No i zgodnie z tradycją ani słowem nie wspominacie nic o Accessie czy VBA, że już o innych składnikach nie wspomnę. Office to nie tylko Word/Excel/Powerpoint i Outlook.
        • avatar
         jackas95
         2
         w biurach używa się office 2000,2003; 2007 to kosmos, a oni już wprowadzają jakieś innowacje...
         • avatar
          kerry_sd
          2
          Odpaliłem bezpłatną wersje O365 i na pewno nie przesiądę się z Officea 2010

          Po pierwsze - interfejs na skutek zmiany kolorystyki stał się nieczytelny, to samo co w O2010 tyle że gorzej

          Po drugie - teksty w Wordzie pod Win8 są jakieś takie rozmazane, kolory nierozróżnialne, pracując na wielokolorowych tablicach dostałem szału po 15 minutach

          NIEPOROZUMIENIE
          • avatar
           kerry_sd
           2
           Dwa - mam nadzieję że Win8 i O365 będzie finansową klapą i da MS do myślenia...
           • avatar
            Konto usunięte
            2
            Mi tam na razie wystarczy office 2010
            • avatar
             Lightning
             1
             Artykuł jak najbardziej udany, jednak wczytując się w nowości Worda i Excela wnioskuję, że bardzo podobne efekty uzyskam na starej wersji Office 2007.

             PS: Ja też chcę publikować artykuły na pierwszej stronie i przy okazji robić takie spisy treści ;)
             • avatar
              siwyandrew
              1
              cały świat zawsze stara się, aby ich produkt działał na jak największej ilości systemów operacyjnych, MS to nie dotyczy.
              Jeśli już nie wspierają XP, co jestem jeszcze w stanie zrozumieć, to dlaczego ich najnowszy produkt nie zadziała na Viście? przecież vista, 7, 8 to jedno jądro i wiele bardzo podobnych rozwiązań. Połowa tego świata ma XP, wielu ma Vistę, bo jak mają Vistę to im 7 niepotrzebne, win 8 nie ma praktycznie nikt, czyli do jakiego grona oni w sumie celują?
              • avatar
               zawiasfx
               0
               powiem tak. sciagnalem wersje testowa ze strony microsoftu. zainstalowalem na najzywklejszym desktopie...i jest super! do wszystkich malkontentow: sprobujcie i dopiero narzekajcie. o ile naprawde drazni mnie metro ui w win8 i zapewne zostane przy 7 [przynajmniej jesli chodzi o pc, o tablet z win rt moze sie pokusze, zaleznie od ceny] to nowego offica z cala pewnoscia sobie sprawie. jest cholernie wygodny i intuicyjny. mowie tu o glownie o word/excel/powerpoint. z outlooka nie korzystam, gmail+chrome spokojnie wystarcza do moich zastosowan jesli idzie o poczte
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Ja pozostanę przy sprawdzonym i chwalonym Office 2007 i Win7. Office 2010 jak dla mnie nic nie wnosi nowego jedynie co można zauważyć brak tego kółka u góry po lewej, gdzie zastępuje PLIK.
                • avatar
                 Hadii
                 0
                 Ten biały kolor po prostu tak uderza po oczach, że nie wytrzymałem nawet 10 min... Chyba nie można tej kolorystyki zmienić, tragedia...
                 • avatar
                  majster-b
                  0
                  Testuje odkąd jest dostępny - ok. miesiąca. Jest dużo szybszy od 2010. Outlook genialny. Word i Excel bez istotniejszych dla mnie zmian prócz szybkości pracy, jednak bardzo przyjemnie działa. Ja na pewno wezmę do firmy.
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Jak dla mnie kolejna wersja Office'a nie zbyt będzie pasowała do systemów starszych od 7 - czas chyba zmienić sprzęt :)
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Ostatni przyzwoity Office to 2007. Jak narazie używam darmowego Open Office i nie narzekam :)
                    A ten nowy twór to jak dla mnie porażka.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     -1
                     Interfejs graficzny jest przesadnie estetyczny i brzydki. I żeby nie nadużywać słowa "kafelki" powiem tylko że wszystko się ze sobą zlewa przez co jest mało czytelne. Nie ma co porównywać z dobrym, sensownym i dopracowanym office'm z 2007 roku. Wszystko ładnie uporządkowane, zaznaczone kolorem, jasne i przejrzyste.
                     • avatar
                      sirius98
                      -1
                      System Windows 8 i jego pochodne jest idealnie skrojony dla Amerykanów. Oni nawet na ścianach w WC mają napis "Press button here". Mam wrażenie że jeszcze kolejne 10 lat i na ekranie nie zmieszczą się więcej niż dwie ikony. Ikony są coraz większe. Czyżby społeczeństwo nieważnie jakie było coraz mniej rozgarnięte? Pytam bo lubię mieć setki ikon tam gdzie mają być a nie kilka przycisków które będa mnie prowadziły za rękę jak de... Mnie to obraża.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       -1
                       Jestem już po serii szkoleń z Offica 2013 i przyznam szczerze, że zapowiada się rewelacyjnie. Szczególnie wersje Office 365. Microsoft bardzo się stara.
                       • avatar
                        siwyandrew
                        0
                        błąd się wkradł
                        "Pakiet Office 1013 dostępny będzie w kilku wariantach subskrypcji." jest to na drugiej stronie zaraz pod obrazkiem office 365
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         to coś od tabel przestawnych i powrót mapy może być ciekawe.
                         Outlook niestety chyba jeszcze w tyle za leciwym IBM (jakoś nie jestem wstanie się przestawić).
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Ostatnia strona
                          "...czy będzie to Windows 7, czy 8, a nawet iOS albo Android lub Synbian."
                          • avatar
                           Bambo1983
                           0
                           A ja tak krótko o tym co mi się podoba i nie podoba :)
                           Interfejs da się przeżyć :) wszyscy narzekają itd. można się przyzwyczaić i to dość szybko, czy ułatwia pracę ? To trzeba samemu ocenić.
                           A teraz odnośnie kilku programów w pakiecie. Word, Excel standard jak dla mnie (ale to też pewnie ze względu na to, że używam ich sporadycznie). OneNote moim zdaniem trochę poprawiony, ale np nie wyszukuje mi treści w załączonych do notatek plikach PDF (w 2010 to działało, tu pewnie też zadziała w finalnej wersji). Klient Lync, cóż poza interfejsem, większymi wizytówkami i może poniekąd większą przejrzystością posiadł większość wad poprzednika :) grupy dystrybucyjne nadal max 100 osób (tak to zależy od klienta, po założonym case w MS okazuje się, że wymaga to sporej ingerencji w kod klienta - przynajmniej tak było w 2010, może w 2013 coś się zmieni i wpływ na tą funkcję będzie możliwy z poziomu servera). A na koniec o Lyncu to tyle, że wyskakujące domyślnie potężnej wielkości zdjęcie gdy ktoś pisze lub zaprasza do połączenia konf. jest momentami przerażające (hm, a może to współpracownicy tacy są ? ;) ).
                           Outlook, fajny kalendarz - z pogodą ;) poza tym brak możliwości pobierania wybranych grup kont/książek adr. Możliwe, że to wina środowiska Exchange 2007/2010, ale mam głęboką nadzieję, że jednak w połączeniu z najnowszym Exchange będzie to możliwe.
                           • avatar
                            radelgar
                            0
                            A co z MS Project?
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             A office nie jest już połączony z fejsbukiem, jak Windows 8? Ehhhh jaka szkoda ;/