Recenzja MSI Crosshair 15 R6 Extraction Edition – laptopa wyjątkowego, a przy tym rozsądnie wycenionego!
Laptopy

Recenzja MSI Crosshair 15 R6 Extraction Edition – laptopa wyjątkowego, a przy tym rozsądnie wycenionego!

przeczytasz w 16 min.

MSI Crosshair 15 mogliśmy już poznać w zeszłym roku, jednak najnowsza odsłona oferuje wyższą wydajność w tym samym, kompaktowym rozmiarze. MSI oferuje ten model również w wersji limitowanej, nawiązującej do najnowszej odsłony Rainbow Six Extraction. Dziś jej się przyjrzymy.

ocena redakcji:
  • 3,5/5

Dzisiejsze laptopy dla graczy potrafią być wyjątkowo dyskretne, jednak czasami chcemy faktycznie się wyróżniać i z daleka dawać znać, że nasz laptop to prawdziwa gamingowa bestia. Jeżeli do takiego grona odbiorców się zaliczacie, a dodatkowo przypadła Wam do gustu seria gier Rainbow Six, to dziś testowany model MSI Crosshair 15 R6E zdecydowanie powinien Was zainteresować (również w wersji nielimitowanej, która w sumie aż tak wyglądem się nie różni). W przeciwnym razie i tak warto zapoznać się z jego opisem, gdyż bardzo podobnie wypadnie znacznie mniej ostentacyjny MSI Pulse.

O czym przeczytamy w recenzji MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition?

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - emblemat na pokrywie
To jedna ze zmian w wersji limitowanej – logo MSI zastąpiono takim oto emblematem.

Kolorowo, ale solidnie – czyli o jakości wykonania MSI Crosshair 15 R6E

Laptopa zapakowano w dosyć typowe dla MSI opakowanie, choć oczywiście sam karton ozdobiono w sposób nawiązujący do najnowszej gry Rainbow Six. To, co wyróżnia ten model od standardowej edycji, to obecność w opakowaniu równie limitowanej myszki i podkładki. Nie są to może topowe produkty z oferty MSI, ale nie można też mówić tu o bylejakości. Gryzoń to limitowana wersja myszki MSI M99, podczas gdy podkładka to (równie limitowany) MSI Dragon Pad. Ten zestaw uzupełnia oczywiście kod na samą grę Tom Clancy's Rainbow Six Extraction Deluxe Edition (na wypadek gdyby wierny fan tego tytułu jeszcze swojej kopii nie posiadał).

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - myszka i podkładka
Zestaw dodatków wart jest blisko 200 zł, a dodatkowo świetnie współgra kolorystycznie z laptopem - to zdecydowanie miły gest.

Bardziej standardowo natomiast prezentuje się 240-watowy zasilacz o masie 590 g. Biorąc pod uwagę, że laptop waży 2,35 kg, to cały zestaw (bez myszki i podkładki) nie przekracza 3 kg, co w przypadku laptopa gamingowego o tak mocnej konfiguracji (o tym za chwilę) jest świetnym wynikiem. Crosshair 15 jest również całkiem szczupły – po zamknięciu pokrywy jego wysokość to jedynie 2,7 cm.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - zasilacz
Nawet zamknięty laptop od razu rzuca się w oczy swoimi żółtymi zdobieniami.

Zawiasy matrycy (pozwalające odchylić pokrywę do pełnych 180°) to sprawdzona już we wcześniejszych modelach tego producenta konstrukcja, co wróży ich długie życie, nawet pomimo tego, że mocowane są do plastikowej obudowy samego laptopa. Aluminiowa jest tu natomiast pokrywa z całkiem subtelnym, ale zarazem pasującym do reszty zdobień, wzorem.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - pokrywa
Logo, ani żaden inny element pokrywy nie jest podświetlany. Widać też, że z tyłu nie wyprowadzono żadnych portów.

Plastikowa pokrywa od spodu posiada liczną perforację, która to zapewnić ma dodatkową wentylację dla układu chłodzenia. Niestety, zdaje się, że MSI postawiło tu bardziej na wygląd niż wydajność układu chłodzenia – wyraźnie widać, że wentylator po lewej stronie w większej części został zakryty przez nieperforowaną część pokrywy. Ten po prawej jest w tylko nieco lepszej sytuacji, co oznacza, że będą pracować głośniej i mniej wydajnie, niż gdyby MSI w całości odsłoniło im dopływ powietrza.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - od spodu
MSI zadbało o odpowiednią stabilizację laptopa – 4 gumowe nóżki również dystansują go od podłoża, zapewniając dopływ świeżego powietrza.

Matryca to zdecydowanie mocna strona MSI Crosshair 15 R6E

Limitowana edycja laptopa Crosshair występuje tylko z jedną wersją panelu – ten posiada przekątną 15,6” o standardowych proporcjach 16:9, ale z już wyższą niż zwykle laptopy mają do zaoferowania rozdzielczością 2560x1440 px. Co więcej, mimo tak wysokiej rozdzielczości MSI zadbało również o wysoką wartość odświeżania i to wynosi w omawianym laptopie aż 165 Hz!

MSI Crosshair 15 zaskakuje obecnością matrycy z wyższego segmentu - to docenią nie tylko gracze

Panel mógłby być nieco szybszy – nasze testy wykazały czas reakcji pikseli (średni GTG) na poziomie 7,8 ms (co odpowiada marketingowym oznaczeniom „4 ms”), zatem spora część transformacji nie mieści się w oknie czasu, jakie daje wspomniana częstotliwość odświeżania. Należy tu jednak zaznaczyć, iż obraz jest przy tym wolny od powidoków (ghostingu). Podsumowując – to całkiem dobra matryca dla graczy, i sprawdzi się również w tak wymagających tytułach jak Rainbow Six właśnie.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - test ufo
Poza brakiem ghostingu widać również nieco wolniejszą reakcję pikseli niż w topowych monitorach dla graczy.

Żeby jednak było ciekawej, to MSI taką szybkość uzyskało bez uciekania się do kompromisów po stronie jakości. Panel pokrywa nie tylko 100% palety sRGB, ale również niemalże 100% filmowego gamutu DCI-P3. To zdecydowanie ponadprzeciętne wyniki, które nawet w droższych modelach nie zawsze udaje się osiągnąć.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - raport z profilowania
Kolorów powinno wystarczyć nawet do pracy z pakietem Adobe!

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - wizualizacja pokrycia gamutu sRGBMSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - wizualizacja pokrycia gamutu DCI-P3MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - wizualizacja pokrycia gamutu Adobe RGB
Od lewej wizualizacje pokrycia gamutów: sRGB, DCI-P3 oraz Adobe RGB.

Dobrze wypada również fabryczna kalibracja (deltaE poniżej 2.0 dla obu gamutów oraz niemal idealna biel na poziomie 6800 K), ale pełen potencjał matrycy ukazuje się po wykonaniu dodatkowego profilowania – w takim przypadku możemy mówić o idealnym odwzorowaniu nawet tego szerszego gamutu DCI-P3.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - raport z weryfikacji kalibracji fabrycznej względem DCI-P3 MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - raport z weryfikacji kalibracji fabrycznej względem DCI-P3
Po lewej raport z weryfikacji odwzorwania DCI-P3 przy fabrycznej kalibracji, a po prawej po dodatkowym profilowaniu kolorymetrem.

Panel może pochwalić się typowym dla IPS kontrastem 1000:1 i wyjątkowo dobrą równomiernością podświetlenia, choć to, z jasnością na poziomie 330 nit, nie należy do najmocniejszych (szczęśliwie panel jest wysoce antyrefleksyjny). Matryca nie potrafi interpretować sygnału HDR, co nieco uwłacza tak dobrym wynikom odwzorowania barw i nieco rozczarowuje na tle (mimo wszystko droższej) konkurencji.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - raport z weryfikacji równomierności pracy podświetlenia matrycy
Raport z weryfikacji delta E równomierności podświetlenia matrycy.

MSI Crosshair 15 R6E nie rozpieszcza nas ilością dostępnych złączy

Wszystkie porty wyprowadzono po bokach obudowy. Ich dostępny asortyment można określić jako standardowy dla tego segmentu, choć standardy tych złączy mogłyby być wyższe. Łącznie do dyspozycji otrzymujemy:

  • 2x USB 3.2 gen. 1;
  • 1x USB-C 3.2 gen. 1;
  • 1x USB 2.0;
  • 1x HDMI 2.0 (4K @ 60 Hz);
  • 1x RJ 45 (1 GbE);
  • 1x miniJack 3,5 mm (combo).

Zgadza się, nie ma ani jednego złącza USB o przepustowości 10 Gbps, a złącze USB-C nie oferuje możliwości podłączenia monitora przez adapter do DisplyPort. To ostatnie jest szczególnie dotkliwe, biorąc pod uwagę, że HDMI również nie wspiera nowego standardu 2.1, zatem można zapomnieć o graniu na najlepszych monitorach (MSI Crosshair obsłuży maksymalnie 240 Hz dla FHD lub 144 Hz dla QHD).

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - złacza z prawejMSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - złacza z lewej
Wentylator po prawej stronie posiada tylko jeden radiator do schłodzenia, co może wyjaśniać jego mniejsze zapotrzebowania na świeże powietrze.

Skoro już przy łączności jesteśmy, to również gigabitowy układ sieci przewodowej jest poniżej tego, co obecnie uznajemy za standard, ale w przypadku gier nie powinno mieć to znaczenia. Obecny za to jest nadal świeży (choć już nie najnowszy) moduł Wi-Fi 6, zdolny do pracy z przepustowością 2400 Mbps. Nie zabrakło także Bluetooth 5.2 do podpięcia dodatkowych akcesoriów.

MSI Crosshair stawia na wygodną klawiaturę dla graczy

Z jednej strony liczyliśmy w tak bardzo gamingowym modelu na przełączniki optyczno-mechaniczne, ale z drugiej strony nie spodziewaliśmy się, że można klasyczną klawiaturę w laptopie wykonać w tak przyjazny dla gracza sposób. I nie mówimy tu o wyróżnieniu klawiszy WSAD (a przy okazji zabezpieczeniu ich przed nadmiernym zużyciem), ale responsywności klawiszy. Skok 1,7 mm to aż nadto, aby zapewnić pełną kontrolę nad wciskanymi klawiszami, a do tego zadbano o N-Key Rollover (co oznacza, że klawisze nie będą się w żadnej konfiguracji wciśnięć wzajemnie blokować).

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - klawisze
Klawisze są podświetlane w pełni konfigurowalnym RGB, ale sam WSAD jest faktycznie barwiony na żółto.

Układ klawiszy jest dosyć karkołomny i w naszym odczuciu niewygodny do pisania. Zwłaszcza cofnięcie klawisza spacji aż do granicy przycisku „M” nad nim sprawia, że zwykle zamiast spacji naciskamy „Alt” (choć to oczywiście kwestia przyzwyczajenia). Miło za to widzieć, że MSI zdołało zmieścić blok numeryczny, nawet jeżeli nie jest pełnowymiarowy. Doceniamy również normalnych rozmiarów przyciski strzałek, na których dodatkowo ulokowano kilka przydatnych skrótów klawiszowych, jak np. „Crosshair”, czyli aktywację sprzętowego celownika na środku ekranu, co przydaje się w grach, które normalnie go nie mają.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - z góry
Żółte (przechodzące w zieleń) zdobienie jest wspólne dla wszystkich modeli Crosshair, natomiast limitowana edycja posiada dodatkowo żółtą wstawkę po prawej stronie pod klawiaturą.

Znacznie gorzej wypada kwestia touchpada. Ten nie tylko jest dosyć mały, ale również działa wyjątkowo opornie w kwestii klikania. Jako awaryjne narzędzie do obsługi systemu sprawdza się dobrze, ale do codziennej pracy zupełnie się nie nadaje. Trudno się jednak do tego mocno przyczepić w laptopie dla graczy, w których większość użytkowników i tak touchpady wyłącza. Tym bardziej, że MSI dołącza przecież całkiem dobrego gryzonia w zestawie.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - Touchpad
Touchpad najlepiej sprawdza się w tym przypadku w roli dekoracyjnej.

Podobnie w kategorii „są, bo są” umieścilibyśmy zastosowane w tym modelu przez MSI głośniki oraz kamerę. Dwa przetworniki, o mocy 2 W każdy, grają wyjątkowo cicho (choć przynajmniej bez zniekształceń) i w typowy dla tej klasy sprzętu sposób obcinają pasmo do bardzo wąskiego, płytkiego zakresu. Kamera z rozdzielczością 0,9 MPx to również typowy przedstawiciel średniego segmentu i nie należy od niej oczekiwać więcej niż prowadzenia rozmowy na Skype (choć nieco sytuację tu poprawimy korzystając z NVIDIA Broadcast). To wszystko jednak, podobnie jak kwestia touchpada, dla graczy nie ma znaczenia - gra się w słuchawkach, a do streamowania i tak wypada zakupić odpowiednią kamerę i zdecydowanie mikrofon (tak, ten wbudowany w laptopa zupełnie się nie nadaje do streamingu).

Specyfikacja testowanego modelu MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition

Procesor:Intel Core i7-12700H;
6 P-core i 8 E-Core (20 wątków);
4.7 GHz P-Core w trybie Boost (3.5 GHz E-Core);
24 MB cache L3
Pamięć:32 GB DDR4 (2x16 GB 3200 MHz CL22)
Karta graficzna:Nvidia GeForce RTX 3070 - 8 GB GDDR6;
140 W TGP;
zintegrowana Intel Iris Xe
Dysk:1 TB SSD M.2 NVMe PCIe gen 4. x4;
wolny jeden slot M.2 2280
System operacyjny:Windows 11 Home
Klawiatura:wyspowa;
podświetlenie strefowe RGB
Touchpad:matowy, gładki, obsługa gestów, wielodotykowy
Ekran:15,6", IPS, 2560x1440 px, 350 nit, 165 Hz, antyrefleksyjny;
maksymalny kąt odchylenia ekranu od pionu - 90°
Napęd optyczny:brak
Bateria:4-komorowa, Li-Pol, 90 Wh
Wymiary:358 (Sz) x 267 (G) x 23,4 (W) mm
Waga:2,35 kg z baterią;
2,93 kg z zasilaczem
Materiały obudowy:aluminium (pokrywa);
plastik (reszta)
Komunikacja:Wi-Fi 6 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Intel AX201);  
Bluetooth 5.2;
1 GbE LAN
Złącza:2x USB typu A 3.2 gen.1;
1x USB typu A 2.0;
1x USB typu C 3.2 gen. 1;
1x miniJack 3,5 mm (combo audio + mic);
1x HDMI 2.0;
1x RJ45
Dodatkowe funkcje i
oprogramowanie:
kamerka internetowa 0,9 MPx;
2 głośniki 2 W;
2 mikrofony
Cena w dniu testu:9190 zł
Gwarancja:2 lata

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - HWInfo

MSI Crosshair 15 może się pochwalić dużą baterią, ale to nadal laptop gamingowy

Zastosowana przez MSI bateria składa się z 4 ogniw o łącznej pojemności 90 Wh. To blisko limitu 99,9 Wh, jaki obowiązuje na lotniskach, a jednocześnie zaskakująco dużo jak na wspomnianą wcześniej masę laptopa. Niestety, zastosowane w tym modelu podzespoły bardzo szybko są w stanie taki zapas energii spożytkować, nawet nie robiąc nic wymagającego.

Pomiar czasu pracy na baterii - MSI Crosshair 15 R6E

PCMark 10 - Gaming
maksymalna wydajność, aktywne Wi-Fi, jasność 100%
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
  2:02 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 1:32 h
MSI Raider GE66-12UH
(99,9 Wh)
 1:28 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 1:25
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 1:24 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 1:10 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 1:06 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 1:03 h
  
PCMark 10 - Modern Office
tryb lepsza bateria, aktywne Wi-Fi, jasność 110-130 nit
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 15:06 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 9:02 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 5:31 h
MSI Raider GE66-12UH 4:54 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 3:51 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 3:32 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:04 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 2:38 h
  
PCMark 10 - Video
 tryb lepsza bateria, offline, jasność ~200 nit, głośność 50%
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 14:02 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 8:21 h
MSI Raider GE66-12UH 4:16 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 3:56 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 3:06 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:00 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
 2:55 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 2:52 h
  
PCMark 10 - Idle
tryb oszczędzania baterii, offline, jasność 0%
HP Spectre X360 14
(66 Wh)
 21:06 h
Razer Blade 14
(61,6 Wh)
 11:07 h
ASUS ROG Flow Z13
(56 Wh)
8:43 h
MSI Raider GE66-12UH
(99,9 Wh)
 7:21 h
Gigabyte AORUS 17 XE4
(99,9 Wh)
 5:05 h
Victus by HP 16
(70 Wh)
 4:27 h
Lenovo Legion 7-16ACH
(99 Wh)
 3:42 h
MSI Crosshair 15 R6E
(90 Wh)
 3:20 h

Ładowanie laptopa nie jest specjalnie szybkie – po 45 minutach ładowania (wyłączonego laptopa, po jego pełnym rozładowaniu) poziom baterii zwiększył się o 45%. Pełne naładowanie zajmuje ponad 2 godziny, zakładając, że laptopa w tym czasie nie używamy. Sam sprzęt nie jest również szczególnie oszczędny przy pracy na podpiętym zasilaniu.

Pomiary zużycia energii przez MSI Crosshair 15 R6E

Spoczynek 62 W
Obciążenie renderem CPU 135 W (164 W peak)
Obciążenie grą 208 W (220 W peak) 

Testy wykonywaliśmy w trybie pracy hybrydowej, ale bez zmniejszania odświeżania matrycy do 60 Hz, zatem czas pracy bez zasilania można by jeszcze minimalnie wydłużyć.

Kultura pracy to nie jest mocna strona MSI Crosshair 15, ale źle też nie jest

Chłodzenie MSI Cooler Boost 5 zastosowane w Crosshair 15 opiera się, co prawda, o klasyczne ciepłowody, ale MSI zdecydowanie nie oszczędzało na ich ilości, zwłaszcza dla karty graficznej (dostała 3 własne rurki dla GPU, każdą prowadzącą do osobnego radiatora, w tym jednego na wyłączność oraz jeszcze osobny ciepłowód dla sekcji zasilania i pamięci).

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - układ chłodzenia
Dokładnie tak wygląda chłodzenie w naszym modelu. Warto zaznaczyć, że jeden wentylator (ten od CPU…) jest wyraźnie mniejszy od drugiego.

Osobiście jednak jesteśmy zdania, że 12. generacja procesorów Intela lepiej dogaduje się z chłodzeniem korzystającym z komory parowej (a przy okazji ta zajmuje mniej miejsca i mniej waży), więc nieco tutaj nas MSI zawiodło, zwłaszcza że testy potwierdzają nasze przeczucie i procesor w MSI Crosshair stanowczo się przegrzewa.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - thermal throttling podczas renderowania
Na wykresie pomiar rozpoczęto z aktywnym profilem najwyższej wydajności, po czym został on zmieniony na profil zbalansowany (połowa wykresu).

Przy pełnym obciążeniu procesora (np. poprzez render filmu) w trybie najwyższej wydajności laptop rozpędza wentylatory do pełnej prędkości, generując przy tym ponad 53 dB natężenia dźwięku chłodzenia (co jest już sporym hałasem, słyszalnym nawet w słuchawkach), jednak nawet pomimo tego nie jest w stanie utrzymać wysokiego zegara boost, oscylując finalnie w okolicy 2,8 GHz dla wszystkich rdzeni wydajnych i 2,3 GHz dla tych oszczędnych. Po aktywowaniu trybu zbalansowanego chłodzenie nieco się uspokaja (47 dB, zatem nadal nie jest ciche) i spada też target temperatury do 80°C. Tu jednak boost całkowicie przestaje działać i procesor pracuje z bazowym taktowaniem 2,3 GHz (P-Core0)/1,9 GHz (E-Core).

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - thermal throttling podaczas grania
Analogicznie jak wcześniej, test rozpoczęto od profilu najwyższej wydajności i w okolicy pozycji "100" na osi X został on zmieniony na profil zbalansowany (zaczyna rosnąć temperatura GPU). 

W grach sytuacja nie wygląda wcale dużo lepiej. W trybie maksymalnej wydajności CPU boostuje wyżej, co daje wyższy średni FPS, ale potrafi gwałtowniej zostać ograniczone przez temperatury, co w rezultacie obniża wartości minimalnego FPS (występują miejscami mikroprzycięcia). W trybie zbalansowanym przez kilka minut wydajność wypada podobnie, co w trybie wydajnym, aż do czasu, gdy chłodzenie przestanie sobie radzić (z obniżoną prędkością wentylatorów) i laptop zacznie obniżać taktowanie procesora nawet do bazowych 2,3 GHz. To bardzo kiepskie wyniki. Co ciekawe, karta graficzna raczej skutecznie opiera się obniżaniu wydajności, choć też potrafi zbliżyć się do 90°C po dłuższej chwili grania w trybie zbalansowanym.

Temperatury obudowy MSI Crosshair 15 R6E w spoczynku

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - temperatura obudowy w spoczynku
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru.

Temperatury obudowy MSI Crosshair 15 R6E podczas renderowania na CPU

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - temperatura obudowy pod obciążeniem CPU
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru, a na pomarańczowo jego najwyższy odczyt.

Temperatury obudowy MSI Crosshair 15 R6E podczas grania

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - temperatura obudowy pod obciążeniem grami
Na niebiesko średnia temperatura danego obszaru, a na pomarańczowo jego najwyższy odczyt.

Chłodzenie dobrze radzi sobie z odprowadzaniem ciepła z karty poza obudowę, czego nie można powiedzieć o procesorze. Obudowa w miejscach bliskich jego położenia nagrzewa się bardzo mocno, co wyklucza używanie laptopa na kolanie podczas grania. Zresztą nawet w spoczynku MSI Crosshair jest bardzo ciepłym laptopem – klawiatura nad procesorem bez problemu przekracza 40°C bez obciążenia! Podczas grania radzimy nie sięgać po klawisze w środkowej części laptopa… Analizując wyniki naszego Core i7-12700H zastanawiamy się jeszcze, jak radzi sobie w tym modelu procesor Intel Core i9-12900H (z wyższym boost).

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - temperatura obudowy pod obciążeniem grami
Szkoda, że w grach takie taktowania realnie nie są osiągalne...

MSI Crosshair 15 mimo wszystko oferuje bardzo wysoką wydajność

Limitowana edycja laptopa MSI Crosshair 15 dostępna jest tylko z kartą GeForce RTX 3070, dla której MSI ustaliło limit zasilania 140 W, jednak z zastrzeżeniem, że sumarycznie z procesorem podzespoły nie przekroczą 165 W. W praktyce oznacza to, że karta w grach raczej nie przekracza limitu 115-120 W, co przekłada się na z jednej strony wysoką wydajność, ale z drugiej strony niższą od tego, czego byśmy od tej konfiguracji oczekiwali.

3d mark time spy

3D Mark - Time Spy
[punkty] wynik ogólny

Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
12689
MSI Raider GE66-12UH
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080
TGP 150 W
 12628
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 12262
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
11202
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 11187
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
10986
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 
10701
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 10208
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
9945
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, RTX 3070
TGP 100 W
 9685
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
9121
Victus by HP 16
AMD Ryzen 7 5800H, RTX 3060
TGP 95 W
 7938
HP Omen X 2s
Intel Core i7-9750H, RTX 2080 Max-Q
7076
Asus ROG Strix Hero III G531GW-ES013
Intel Core i7-9750H, RTX 2070
6440
Hyperbook SL504
Intel Core i7-9750H, RTX 2060
6182
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401IV
AMD Ryzen 9 4900HS, RTX 2060 Max-Q
 6051
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5046
Dream Machines G1650-15PL61
Intel Core i5-10300H, GTX 1650 4GB
3624
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Xe
1514

3D Mark - Port Royal
[punkty] wynik ogólny

Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7890
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
 7743
MSI Raider GE66-12UH
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080
TGP 150 W
 7532
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
6925
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 6812
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 6584
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
 6508
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 6070
Gigabyte AERO 17 HDR YC
Core i9-10980HK, RTX 3080
6060
Acer Nitro 5
Intel Core i7-11800H, RTX 3070
TGP 100 W
 5791
Hyperbook NH5 (2021)
Core i7-10870H, RTX 3060
TGP 80 W
4828
Victus by HP 16
AMD Ryzen 7 5800H, RTX 3060
TGP 95 W
 4512

3D Mark - Fire Strike oraz Night Ride
[punkty] wynik ogólny

MSI Raider GE66-12UH
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3080
TGP 150 W
 27 547
51 873
Lenovo Legion 7
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 26 012
52 109
Gigabyte AORUS 17 XE4
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 25 317
51 074
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, RTX 3080
 25 030 
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
24 324
Lenovo Legion 5 Pro
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 24 019
50 199
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 22 935
 37 117
Acer Nitro 5 (2021)
Core i7-11800H, RTX 3070
TGP 100 W
 21 895
48 365
Gigabyte AERO 17 HDR YC
Core i9-10980HK, RTX 3080
TGP 90 W
 21 490
 52 264
Razer Blade 14 (2021)
AMD Ryzen 9 5900HX, RTX 3080
TGP 100W
 20 706
 33 361
Victus by HP 16
AMD Ryzen 7 5800H, RTX 3060
TGP 95 W
 18 255
 41 917
Hyperbook NH5 (2021)
Core i7-10870H, RTX 3060
TGP 80 W
 15 338
49 464
Legenda: 3DMark Fire Strike
3DMark Night Raid

Około 5-10% straty do zeszłorocznych konstrukcji na teoretycznie wolniejszym CPU AMD Ryzen 5800H to nie jest wynik, na jaki tutaj liczyliśmy. Do innych przedstawicieli laptopów z nową generacją procesów Intela, w tym do wyśmienitego MSI Raider GE66, brakuje bardzo wiele. To znajduje swoje odzwierciedlenie również w grach - pamiętajmy jednak, że są to laptopy zwykle blisko 2x droższe!

Pomiar wydajności MSI Crosshair 15 R6E w grach [FPS]
2560x1440 px, tryb ekstremalnej wydajności, więcej = lepiej

CS:GO
(Najniższe detale)
(wykres w skali 1:5)
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
454
92
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070 )
 426
 67
   
Cyberpunk 2077
(Ultra, Ultra RT
+ DLSS Q)
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
44
 33
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070 )
 37
 30
   
Dying Light 2
(Ultra, Wysoki RT
+ DLSS Q )
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
67
47
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070 )
 48
 37
   
Far Cry 6
(Ultra, RT ON)
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
78
70
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070 )
 68
 36
   
Horizon:
Zero Dawn

(Ultra + TAA )
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
93
67
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070 )
 87
 60
   
Rainbow Six:
Extracition

(Ultra + RT)
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
N/A
N/A
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070 )
 100
 54
   
Shadow of the
Tomb Raider

(Ultra + RT + DLSS Q )
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
N/A
N/A
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070 )
 79
 63
   
Watch Dogs:
Legion

(Ultra, Ultra RT
+ DLSS Q)
MSI Raider GE66 
(i7-12700H + RTX 3080)
 50
35
MSI Crosshair 15 R6E
(i7-12700H + RTX 3070 )
 43
 34
Legenda/  średni FPS 
/  1% Low FPS

Dobra wiadomość jest taka, że nawet najnowsze gry działają dobrze w najwyższych ustawieniach z aktywnym śledzeniem promieni w natywnej rozdzielczości (podpierając się oczywiście DLSS tam, gdzie jest to możliwe). W szczególności Rainbow Six Extraction radzi sobie wyśmienicie, idealnie wykorzystując potencjał odświeżania 165 Hz.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition pozwala zagrać nawet w najnowsze gry w najwyższych ustawieniach, choć robi to kosztem kultury pracy, a przy tym nie oferuje wydajności, jaką sugerowałaby jego specyfikacja

W praktyce polecamy używanie trybu zasilania MSI AI, który dynamicznie dobiera limity i parametry pracy chłodzenia. Jest nieco głośniejszy od (i tak nieszczególnie cichego) trybu zbalansowanego, ale nie ogranicza aż tak wydajności procesora. Tryb wysokiej wydajności polecamy tylko posiadaczom dobrych słuchawek z ANC. Poniżej jeszcze znajdziecie film porównujący pracę tych dwóch bazowych trybów.

Nagranie z testów MSI Crosshair 15 R6E - porównanie pracy w trybie performance i zbalansowanym

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Edition sprawdza się również w codziennych zastosowaniach

Oczywiście nawet jeżeli laptop ma służyć głównie do grania, to czasem coś innego na nim też się wykona. Nowe procesory Intela znane są już ze swojej wyjątkowo wysokiej wydajności również poza grami, choć tu ponownie powraca kwestia wydajności chłodzenia modelu Crosshair 15. Niemniej wyniki są całkiem wysokie.

PCMark 10

PC Mark 10
[punkty] wynik ogólny

ASUS ROG Flow Z13 + ROG XG Mobil
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3080 16 GB
TGP 150 W
 7919
Dream Machines RX3080-17PL38
Intel Core i9 11900K, GeForce RTX 3080
7872
Gigabyte AORUS 17 XE4 
Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070 Ti
TGP 130 W
 7790
ASUS Zephyrus Duo 15 GX551
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080 Max-Q
7456
ASUS Strix SCAR 17 G733
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
7390
MSI Raider GE66 
Intel Core i7-12700H + GeForce RTX 3080 8 GB
TGP 150 W
 7344
ASUS ROG Flow Z13
Intel Core i9-12900H, GeForce RTX 3050 Ti 4 GB
TGP 40 W
 7202
ASUS ROG Zephyrus Duo 15 GX5550L
Intel Core i9 10980HK, RTX 2080S Max-Q
7198
Lenovo Legion 7 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3080
TGP 165 W
 7097
MSI Crosshair 15 R6E
 Intel Core i7-12700H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7055
Lenovo Legion 5 Pro 
AMD Ryzen 7 5800H, GeForce RTX 3070
TGP 140 W
 7038
Razer Blade 14
AMD Ryzen 9 5900HX, GeForce RTX 3080
TGP 100 W
6814
Asus ROG Zephyrus S GX502GV
Intel Core i7-9750H, RTX 2060
6376
Dream Machines G1660Ti-17PL26
Intel Core i7-9750H, GTX 1660 Ti
6282
Asus FX505DU
AMD Ryzen 7 3750H, GTX 1660 Ti
5399
Acer Swift 5
Intel Core i7 1165G7, Intel Iris Xe
4868
Acer Swift 3
AMD Ryzen 7 4700U, iGPU Radeon (Vega 7)
4803
Lenovo Yoga C940
Intel Core i7-1065G7, Intel Iris Plus
4665
Acer Aspire 5
Intel Core i5 1135G7, Intel Iris Xe
4382

MSI Raider GE66-12UH - crossmark
W tym teście wynik 1000 pkt oznacza sprzęt optymalnie działający w codziennych zastosowaniach.

Desktop PC
Core i7-12700KF, RTX 3060 12GB,
64 GB RAM 5200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 4.0 x4
 2129
1927 / 2422 / 1949
Intel NUC Dragon Canyon 12th
Core i9-12900, RTX 3060,
64 GB RAM 3200 MHz,
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
 1982
1844 / 2208 / 1781
MSI Raider GE66 
Core i7-12700H,  RTX 3080 8 GB
32 GB DDR5 4800 MHz
1 TB SSD PCI 4.0x4
 1938
1800 / 2125 / 1836
ASUS ROG Flow Z13
Core i9-12900H, RTX 3050 Ti 4 GB
16 GB DDR5 5200 MHz
1 TB SSD  PCI 4.0x4
 1928
1777 / 2196 / 1669
Gigabyte AORUS 17 XE4
Core i7-12700H,  RTX 3070 Ti,
16 GB DDR4 3200 MHz,
1 TB SSD PCI 4.0 x4
1918
1854 / 1970 / 1960
MSI Crosshair 15 R6E
Core i7-12700H,  RTX 3070,
32 GB DDR4 3200 MHz,
1 TB SSD PCI 4.0 x4
1810
1766 / 1885 / 1725
MSI Creator P50
Intel Core i7-11700, RTX 3060
64 GB DDR4 3200  MHz
1 TB SSD PCI 3.0x4
 1452
1486 / 1495 / 1238
Desktop PC
Core i7-10700, RTX 3080,
32 GB RAM 3600 MHz
1 TB SSD PCI-E 3.0 x4
1389
1330 1541 / 1158
Huawei MateBook 14s
Core i5-11300H, Intel Iris Xe80,
16 GB RAM
1350
1379 1336 / 1308
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800, RTX 3080,
16 GB RAM
 
1310
1315 1397 / 1067
HP Spectre X360 14
Core i7-1165G7, Intel Iris Xe96
16 GB RAM
1280
1261 1453 911
MSI PRO DP21-11M
Core i5-11400, UHD730
8 GB RAM
1207
1296 1201 991
ASUS Expert Book
Core i3-10110U, Intel UHD
8 GB RAM
 691
791 588 744
Lenovo V14-ADA
Ryzen 3 3250U, Vega 3
8 GB RAM
 631
725 549 630
HP G8 255
Athlon Gold, Radeon Graphics
8 GB
 600
690 522 / 599
ASUS Vivobook Go 15
Intel Celeron N4020
 320
414 241 / 347

Do codziennego użytkowania wydajności na pewno nam nie zabraknie, a laptop działa bardzo responsywnie. Tu zasługa leży również po stronie 32 GB fabrycznie zamontowanej pamięci DDR4 3200 MHz CL22 (dwie kości SO-DIMM) oraz całkiem szybkiego dysku SSD Micron 2450 (PCI-E 4.0x4) – wydajność tego drugiego potwierdzają dodatkowe testy:

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - AS SSDMSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - CrystalDiskMark
Dysk po zapełnieniu powyżej 85% zwalnia zapis o około 30%.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - 3DMark Storage
To przyzwoicie wysoki wynik, jak na dysk PCI-E 4.0 przystało.

MSI Crossahair 15 pozwala również dołożyć drugi dysk SSD M.2 w standardzie PCI-E 4.0, zatem mamy dostępny całkiem standardowy wachlarz opcji rozbudowy laptopa. Na koniec jeszcze szybkie sprawdzenie wydajności w zastosowaniach profesjonalnych.

Pomiar wydajności w różnych zastosowaniach

Laptop:MSI Crosshair 15
R6E

Core i7-12700H
RTX 3070 8 GB (140 W)
9190 zł
MSI Raider GE66 
Core i7-12700H
RTX 3080 8 GB (150 W)
14  790 zł
Gigabyte AORUS
17 XE4

Core i7-12700H
RTX 3070 (130 W)
10 349 zł
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
Cinebench R20
Single Core:
681694687558
Cinebench R20
Multi Core:
5156662763675127
Cinebench R23
Single Core:
1764180417901433
Cinebench R23
Multi Core: 
13 81116 61016 49613 209
Blender (CPU)
BMW [minuty]:
3:45.352:38.453:14.783:15.59
Blender (GPU Optix)
Barcelona [minuty]:
1:23.221:12.091:15.891:11.54
OctaneBench 2020:382.74399.83383.74430.92
V-Ray 5 [vs]
(CPU):
804611 36594819423
V-Ray 5 CUDA [vp]
(GPU + CPU):
1486166615711205
V-Ray 5 RTX [vr]
(GPU):
1696181917591879
7-Zip [MIPS]61 31281 00167 88865 133

Wyniki testów z pakietu SPECviewperf 2020

Laptop:MSI Crosshair 15
R6E

Core i7-12700H
RTX 3070 8 GB (140 W)
9190 zł
MSI Raider GE66 
Core i7-12700H
RTX 3080 8 GB (150 W)
14  790 zł
Gigabyte AORUS
17 XE4

Core i7-12700H
RTX 3070 (130 W)
10 349 zł
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
3DSMax 07 (FHD):102.28108.22108.15129.42
Catia 06 (FHD):68.1971.9770.0666.20
Creo 03 (FHD):97.4998.81104.6174.96
Energy 03 (FHD):26.9526.7426.2128.15
Maya 06 (FHD):N/A337.62409.84344.60
Medical 03 (FHD):29.1133.2632.2733.23
SNX 04 (FHD):22.1322.5322.8119.78
Solidworks 05 (FHD):220.03229.10263.36252.96

Wyniki testów z pakietu SPECWorkstation 3.1

Laptop:MSI Crosshair 15
R6E

Core i7-12700H
RTX 3070 8 GB (140 W)
9190 zł
MSI Raider GE66 
Core i7-12700H
RTX 3080 8 GB (150 W)
14  790 zł
Lenovo Legion 7
Ryzen 7 5800H
RTX 3080 (165 W)
10 290 zł
Media and Entertainment2.533.433.08
Wynik CPU:2.562.842.43
Wynik grafiki:3.543.743.95
Wynik dysku:1.755.565.35
Product Development:2.042.972.23
Wynik CPU:2.33.001.83
 Wynik grafiki:1.321.391.34
Wynik dysku:2.166.166.77
Life Sciences:2.593.22.27
Wynik CPU:2.663.172.10
 Wynik grafiki:4.734.934.88
Wynik dysku:1.322.151.32
Energy:3.153.472.77
 Wynik CPU:2.512.932.27
 Wynik grafiki:5.525.465.73
Wynik dysku:5.625.153.64
 General Operations:1.962.582.10
 Wynik CPU:1.971.981.64
Wynik dysku:1.915.634.46
Financial Services:2.993.163.07

Czy warto kupić MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition?

MSI limitowaną wersję modelu Crosshair 15 R6E wyceniło na 9190 zł w testowanej przez nas konfiguracji z Intel Core i7-12700H, 32 GB RAM, RTX 3070 oraz 1 TB SSD (modele z 16 GB RAM i 512 SSD zaczynają się od 8300 zł). To rozsądna cena za taką konfigurację, a przynajmniej byłaby, gdyby za tymi parametrami nadążały osiągi. Tak jednak czasami się nie dzieje i w niektórych grach oraz zastosowaniach mocno obciążających procesor laptop oferuje wydajność niższą niż sugeruje specyfikacja.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition - w praktyce
MSI Crosshair 15 najlepiej radzi sobie właśnie z grami.

Na pewno laptopa można polecić osobom, którym mocno do gustu przypadła seria gier Rainbow Six i nie chcą się z tym faktem ukrywać. Laptop rzuca się w oczy, ale nie robi tego w sposób przesadnie odpustowy i nawet osoby, które w R6: Extraction nie grają, mogą uznać go za całkiem atrakcyjny wizualnie. Cieszą też dodatki w postaci myszki, podkładki i samej gry.

MSI Crosshair 15 to laptop ze średniej półki, którego trochę niepotrzebnie wyposażono w zbyt mocne dla niego podzespoły – to niestety cecha wspólna większości produktów z tego segmentu…

Podczas gdy bardzo duże pochwały dla MSI należą się za solidną matrycę (tak pod względem kolorów, jak i szybkości), to już słabiej wypada kwestia dostępnych złączy. Bardzo przyjemna klawiatura też kontrastuje z resztą peryferiów, jak głośniki, kamera czy touchpad. Cały laptop pełen jest takich kompromisów, które pozwoliły dostarczyć wysoką wydajność w nadal czterocyfrowej kwocie.

MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition -
Plastikowa obudowa również zalicza się do grona kompromisów.

Ostatecznie sami musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taka kombinacja rozwiązań Wam odpowiada. Wymienione przez nas wady faktycznie nie muszą być istotne dla wielu graczy, podczas gdy kusić może nietuzinkowy wygląd i wysoka wydajność w tej względnie przystępnej cenie. Z pewnością laptop świetnie nadaje się do ogrywania gry, której emblematy go zdobią – zarówno pod względem wydajności podzespołów, jak i zastosowanej matrycy. Fani serii Rainbow Six spokojnie mogą finalną ocenę podnieść o pół oczka w górę. Zachowując jednak obiektywizm nie możemy przyznać odznaczenia dla tego modelu.

Konkurs i akcja promocyjna MSI

Przy okazji jeszcze chcemy zaznaczyć, że decydując się na zakup do 30 kwietnia, załapiecie się jeszcze na akcję promocyjną, w ramach której MSI dorzuca do laptopa bardzo funkcjonalny plecak (na tegoż laptopa oczywiście). Ponadto, jeżeli podzielicie się recenzją zakupionego sprzętu, to MSI wynagrodzi Was kodem doładowującym portfel Steam o wartości $50 - tutaj więcej informacji. Zachęcamy również do odwiedzenia kanału MSI na YouTube, na którym znajdziecie również film prezentujący powyższego laptopa.  

Nasza ocena laptopa MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition w średnim segmencie laptopów dla graczy:

70% 3.5/5

Opinia o MSI Crosshair 15 R6E B12UGZ

Plusy
  • bardzo dobra matryca dla graczy (IPS QHD 165 Hz),
  • ciekawy design, nienachlanie nawiązujący do gry R6: Extraction,
  • w zestawie gra oraz porządna gamingowa myszka i podkładka,
  • wydajność pozwalająca cieszyć się najnowszymi grami w najwyższych ustawieniach,
  • dobra klawiatura do grania,
  • szybki SSD w standardzie,
  • możliwość wymiany RAM i dołożenia SSD M.2,
Minusy
  • głośny system chłodzenia (trzeba grać w słuchawkach)
  • znaczne obniżanie taktowania procesora w celu ochrony przed przegrzaniem,
  • wydajność niższa, niż sugeruje specyfikacja,
  • wyjście obrazu tylko w formie HDMI 2.0,
  • brak USB 3.2 gen. 2,
  • krótki czas pracy na baterii i długi czas jej ładowania,
  • głośniki i kamera poniżej przeciętnej w tej cenie.

Laptopa do testów dostarczył producent - MSI

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    hv6erT
    3
    Osobiście nie podoba mi się. Fatalny dobór portów, bardzo słabe chłodzenie i co najgorsze wybujałą cena, która świadczy chyba o arogancji producenta. Bezkompromisowa jakość matrycy w połączeniu z nie dużą jasnością potrafi doprowadzić do szału. Po takim laptopie można było spodziewać się znacznie więcej.
    • avatar
      Konto usunięte
      1
      są takie firmy które nadrabiaja kolorystyką swoje produkty ale to wiesz to swiadczy tylko o tych produktach ze wymagaja takiej grafiki bo dobry produkt sie sprzeda bez zadnych grafik
      • avatar
        Sanctrum
        1
        Świetna recenzja. Już wiem dlaczego nie kupię tego laptopa: 1 - brak DisplayPort, ani mini, ani przez usb-C = odpada VR na kablu; 2 - głośny = odpada granie w nocy; 3 - duży throttling = odpada dłuższe i komfortowe granie; 4 - niemiłosiernie drogi i odpustowy = sponsoruję zdzierców szukających frajerów bo patrz pkt. od 1 do 3. W tej cenie trzeba oczekiwać znacznie lepszej jakości - tu jej nie ma.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ja nie kupie intela w laptopie bo wiadomo że mają słabszy przelicznk wydajność/watt a w laptopach są powerlimity czyli że zawsze na danym limicie TDP laptop z AMD będzie wydajniejszy
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            teraz mam laptop 5500u i tak mam w cinebench r20 pokazuje 2565 pkt a cpu-z v17.01 bench single 487 pkt single i 3397 pkt multi i to wszystko na ograniczniku 15 W TDP gdzie laptop maksymalnie tylko delikatnie szumi a w 3d mark 11 ponad 5000 pkt.I to jest maszyna a nie jakies MSi ale tego laptopa to kupiłem z firmy HP.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              przy budowaniu laptopa maja znaczenie ograniczniki bo w tower teoretycznie da sie wsadzic kazde cos co pobiera mniej niz 1000 W no ale w laptopie ile wsadzisz zeby sie dalo go uzywac wiec tak to sie robi ze sie oszczedza na energii i wybiera sie najlepsze mozliwe podzespoly ale nikt nie wsadzi tam intela skoro wiadomo ze intel bierze 2x wiecej pradu tylko wlasnie te AMD
              • avatar
                que_pasa
                0
                Ja czekam na Lenovo x13s. Laptopy dla graczy to nie dla mnie.
                • avatar
                  anemusek
                  0
                  "Znacznie gorzej wypada kwestia touchpada. Ten nie tylko jest dosyć mały, ale również działa wyjątkowo opornie w kwestii klikania."
                  O ile pierwsza kwestia to poważna wada to druga... ekhm... Czy w trzeciej dekadzie XXI w ktoś jeszcze klika na touchpadzie zamiast używać gestów? Jak dla mnie to mogła by być nieruchoma płytka, a nawet było by to o wiele lepsze rozwiązanie.