Monitory

Czas reakcji, kąty widzenia, pobór prądu, ocena końcowa

przeczytasz w 3 min.

Kąty widzenia

Monitor wyposażony jest w matrycę typu VA, które cechują się dobrymi kątami widzenia, które plasują się pomiędzy panelami TN i IPS. Tak też jest w tym przypadku. Patrząc na ekran pod dużym kątem, zauważymy jednak efekt obniżenia kontrastu, który jest dodatkowo wzmocniony zakrzywionym kształtem matrycy. Nie jest to tak mocno widoczne, jak w TN'kach, ale na tyle zauważalne, że trzeba o tym wspomnieć.

MSI Optix MAG272CQR kąty widzenia

W praktyce jednak to czysto teoretyczne rozważania, gdyż trudno sobie wyobrazić, aby z zakrzywionego monitora miało korzystać jednocześnie kilka osób (np. wspólnie pracując nad projektem, czy zaglądając nam przez ramię i śledząc postępy w grze). To urządzenia zaprojektowane dla konkretnego użytkownika i mające jemu właśnie zapewnić jak najwyższy komfort.

Z tego zadania ekran zakrzywiony wywiązuje się bez zarzutu. Stopień krzywizny (1500R) nie jest nachalny, co zresztą przy tej przekątnej nie byłoby wskazane, ale subtelnie zwiększa wygodę, przybliżając skrajne obszary matrycy do oczu użytkownika.

Czas reakcji i odświeżanie matrycy

Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 1 ms (Gray-to-gray), a matryca odświeżana jest z częstotliwością 165 Hz (konieczne jest skorzystanie ze złącza Display Port, aby osiągnąć taką częstotliwość). To wprost wymarzone parametry dla każdego gracza lubującego się w dynamicznych tytułach.

W wykorzystywanym przez nas teście UFO monitor poradził sobie naprawdę dobrze, uzyskując średni wynik 2,9 ms MPRT. Także ghosting okazał się niewielki, a w teście przemieszczającej się po ekranie fotografii, obraz pozostawał czytelny nawet przy ustawionym wysokim tempie.

Najlepsze wyniki monitor uzyskiwał przy czasie reakcji ustawionym w menu w pozycji "Szybki". Wybranie najszybszego trybu skutkowało pojawianiem się niezbyt miłych dla oka artefaktów, dlatego nie polecamy korzystania z tej opcji.

Mając to na uwadze, śmiało można stwierdzić, że monitor bardzo sprawnie radzi sobie z wyświetlaniem szybko zmieniających się obrazów, przez co sprawdzi się w dynamicznych strzelankach, wyścigach, czy grach sportowych, w których liczy się szybkość reagowania na poczynania przeciwnika i precyzja własnych ruchów.

Na dokładkę mamy tutaj jeszcze zaimplementowaną technologię AMD FreeSync, co stanowi komplet rozwiązań, jakich gracz może oczekiwać od tego typu urządzeń.

Pobór energii MSI Optix MAG272CQR

Monitor MSI Optix MAG272CQR cechuje się niskim zapotrzebowaniem na energię.

Pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 20,7 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 33,7 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,7 W.

Podsumowanie

Jak już wspomniałem na wstępie, MSI Optix MAG272CQR to naprawdę udana konstrukcja. Tworząc listę cech, które powinien mieć gamingowy monitor, ten model spełnia praktycznie wszystkie wymagania, a przy okazji okazał się na tyle uniwersalny, że można go śmiało wykorzystywać także do innych celów niż rozrywka.

Jest to możliwe, gdyż zastosowana tutaj matryca odznacza się stuprocentowym pokryciem palety sRGB oraz dobrze odwzorowanym kolorom. Co istotne, pomiary kolorymetrem pokazały, że wyniki te są osiągane na ustawieniach fabrycznych, więc nie potrzeba specjalistycznego urządzenia do kalibracji, aby cieszyć się wysokiej jakości obrazem.

MSI Optix MAG272CQR

Najważniejszym zastosowaniem pozostają jednak gry, a w tych MSI czuje się jak ryba w wodzie. Decydują o tym szybki czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania na poziomie 165 Hz (jest też AMD FreeSync z obsługą Nvidia G-Sync).

Zazdroszczę każdemu, kto przesiadać się będzie ze zwykłego, 60-hercowego sprzętu. Skok w płynności obrazu będzie olbrzymi, a komfort rozgrywki bez porównania wyższy. Oczywiście jeśli dysponujemy odpowiednio pecetem odpowiednio mocnym, aby udźwignąć te wszystkie fajerwerki i utrzymać odpowiednią liczbę klatek na sekundę.

Ale właśnie z tego powodu rozdzielczość QHD wydaje się na tę chwilę optymalnym wyborem. Oferuje znacznie wyższą szczegółowość niż będące do niedawna standardem FHD, a jednocześnie nie potrzebuje aż tyle mocy obliczeniowej jak 4K. Nie oszukujmy się, ile osób posiada komputer wystarczająco mocny do grania w rozdzielczości UltraHD? Jakoś zbyt wiele rąk nie widzę.

MSI Optix MAG272CQR

Koniec końców, decydując się na zakup MSI Optix MAG272CQR, otrzymamy sprzęt, który z pewnością wystarczy nam na długo, a to jedna z lepszych rekomendacji, jakich można udzielić w przypadku komputerowego sprzętu.

 

MSI Optix MAG272CQR - ocena:

 • częstotliwość odświeżania 165 Hz
 • AMD FreeSync
 • szybki czas reakcji
 • wysoki kontrast i dobre odwzorowanie kolorów
 • podświetlenie RGB obudowy
 • przejrzyste i funkcjonalne menu OSD
 • szeroki zestaw złączy
   
 • HDR tylko na papierze
 • równomierność podświetlenia

90% 4,5/5

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  2
  Cena jest zbyt wysoka 1500zł to max za ten monitor
  • avatar
   BonzoCLS
   2
   Cena totalnie z czapy gdy panele VA kosztują w okolicach 1600, a za 2000 można mieć już solidnego IPS
   • avatar
    marshall84ck
    2
    MAM MSI Optix MAG27 - jest jeden problem ten czerwony joystick to przycisk do menu - tylko przycisk do menu - ten monitor nie ma k.. przycisku POWER - i teraz jak mam spliter na tv i monitor a cos robie na tv to nie da sie wylaczyc monitora :D nie wiem co za deb... wymyslił cos takiego .
    • avatar
     szymcio30
     1
     W tej cenie chyba bym wolałbym LG 27GL850-B lub Samsunga LC27HG70 z HDR 600. Poza tym wypadałoby wspomnieć jaki jest zakres działania FreeSync? A co do odświeżania nie trzeba mieć super sprzętu aby to odczuć. Już na pulpicie widać ogromną różnicę w poruszaniu wskaźnika myszki oraz przewijaniu stron internetowych.
     • avatar
      loccothan
      1
      Za ok. 2200zł mozna mieć - SAMSUNG QLED 1440Hz FreeSync Pro LC27HG70QQUXEN HDR-600 (Max jasność 600cd)
      Starsze modele miały HDR400....