Gry

Ken Kutaragi

przeczytasz w 1 min.

 

Data urodzenia8 sierpnia 1950
Obecne stanowiskoHonorowy Prezes SCEI
Najsłynniejsze gry-

Pan prezes (honorowy!) jest już na zasłużonej emeryturze. My jednak spojrzymy w przeszłość i wybiegniemy wstecz do początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to pośród ćwierkających ptaszków i kwitnącego świerzopu dwie japońskie korporacje: Sega i Nintendo koegzystowały w leniwej symbiozie. Można powiedzieć, że przez przypadek Kutaragi stał się katalizatorem energii, która zachwiała harmonię i zburzyła panujący ład.

Pierwsze PlayStation, które w zamierzeniach miało być czytnikiem cd do konsoli Super Nintendo, przebojem wdarło się na rynek
, aby po zaledwie trzech latach całkowicie go zdominować. Przemyślana polityka wydawnicza i doskonała strategia firmy sprawiły, że beniaminek nie dał szans rywalom. Zmasowaną ofensywę nowego dziecka koncernu Sony najboleśniej odczuła Sega, której konsola nie wytrzymała tempa w bezpośrednim starciu, zmuszając firmę do zaprzestania jej produkcji.

A wszystko za sprawą Kena. Ten, korzystając z przychylności ówczesnego CEO Sony zaprojektował układ dźwiękowy do SNESa, a kilka lat później niedoszły napęd cd, dzięki któremu nazwa PlayStation jest rozpoznawana na całym świecie. Zyski generowane przez Sony Computer Entertainment stanowią główne źródło dochodów koncernu.