Gry

Gabe Newell

przeczytasz w 1 min.

 

 

Data urodzenia3 listopada 1962
Obecne stanowiskoDyrektor zarządzający Valve
Najsłynniejsze gryHalf-Life, Half-Life 2, Counter Strike, Team Fortress

Gabe Newell to najważniejsza figura w Valve. a jest to jeden z nielicznych graczy na rynku tak ściśle związany z rynkiem pc.

Dotychczasowa kariera Newella to nieustanne pasmo sukcesów. Jako młody chłopak porzucił studia, aby poświęcić się karierze w Microsoft, który wiele lat później również opuścił, aby oddać się tworzeniu Valve. Lista sukcesów, które osiągnął wraz ze swoją firmą (założoną wespół z Mike’iem Harringtonem) jest długa i obszerna. Oprócz ogromnej popularności tworzonych przez siebie gier, Newell i spółka odpowiedzialny jest za największy i najpopularniejszy system cyfrowej dystrybucji gier dla platformy pc – Steam.

Gabe znany jest ze swojej niechęci do konsol, w szczególności do produktów Sony. Za czasów dominacji konsoli PlayStation 2 w mocnych słowach wypowiadał się niepochlebnie o maszynce japońskiego giganta. Twierdził między innymi, że brak dysku twardego to cecha dyskwalifikująca PS2 już na starcie, co zresztą miało być powodem braku konwersji Half-Life 2 na tą konsolę. Kilka lat później karta się odróciła, i to jedna z wersji konsoli Microsoftu nie posiada twardziela, ale to już panu Newellowi nie przeszkadza (stara miłość nie rdzewieje?). Po przeniesieniu The Orange Box na PlayStation 3 (bardzo słaba konwersja nawiasem mówiąc – zaniżona rozdzielczość, spadki płynności, brak części efektów itp.) Gabe powiedział, że była to dla wszystkich strata czasu, oraz że Sony powinno zaprzestać produkcji konsol.