Przydatne rozszerzenia do Google Chrome - TOP 10
Przeglądarki WWW

Przydatne rozszerzenia do Google Chrome - TOP 10

przeczytasz w 5 min.

Istnieją świetne dodatki Chrome, dzięki którym Internet możesz przeglądać wygodniej i bezpieczniej, a zadania do wykonania – realizować efektywniej. Najlepsze spośród nich znajdziesz właśnie w tym zestawieniu.

Przedstawiamy najlepsze rozszerzenia Google Chrome – wtyczki, które szybko docenisz

Szansa na to, że używasz Google Chrome, jest ogromna. To zdecydowanie najpopularniejsza przeglądarka internetowa – korzysta z niej mniej więcej dwóch na trzech internautów. Doceniają oni minimalizm tego programu, szybkość jego działania, dbałość o bezpieczeństwo, ale też fakt, że można go łatwo wzbogacić i ulepszyć – służą do tego dodatki, które można pobrać z obszernego katalogu Chrome Web Store. 

Jakie są aktualnie najlepsze rozszerzenia Chrome? Ilu ludzi, tyle mogłoby się pojawić odpowiedzi na tak zadane pytanie. Trzeba jednak podejść do tematu obiektywnie, co też postaraliśmy się zrobić. Wybraliśmy 10 dodatków, które są najbardziej funkcjonalne, dopracowane i godne uwagi – nie tylko naszym zdaniem, ale też setek tysięcy czy nawet milionów użytkowników z całego świata (którzy aktywnie korzystają z nich i je oceniają).

Jakie dodatki Chrome warto mieć w 2020 roku? Oto najlepsze rozszerzenia: 

Masz Google Chrome? Dodatki z tej listy mogą ci się przydać

Regularnie aktualizujemy nasz ranking, aby zawsze znajdowały się w nim najbardziej praktyczne wtyczki Chrome – rozszerzenia, które faktycznie są pomocne i nie dublują funkcji dostępnych w przeglądarce, ani też nie przestały być w którymś momencie wspierane przez ich autorów. Oczywiście zachęcamy także do dzielenia się z resztą czytelników swoimi propozycjami – dodatkami, z których korzystasz na co dzień.

Przejdźmy więc do rzeczy. Oto najlepsze dodatki do Chrome… 

AdBlocker Ultimate do blokowania reklam

Do wielu zakątków Internetu nie warto zapuszczać się bez wtyczki blokującej reklamy – dla własnego bezpieczeństwa, ale też spokoju. Wyskakujące banery czy automatycznie odtwarzające się filmy promocyjne skutecznie odbierają przyjemność z przeglądania niektórych stron. Dlatego nasze zestawienie otwiera taki właśnie dodatek. Może cię jednak zaskoczyć, że nie jest to ani Adblock Plus, ani uBlock Origin, lecz AdBlocker Ultimate. Rozwiązanie zyskuje popularność przede wszystkim z dwóch powodów – po pierwsze: jest skuteczne, a zarazem lekkie, czyli nie zużywa nie-wiadomo-ile pamięci, a po drugie: blokuje wszystkie reklamy, bez z góry ustalonych białych list. Oczywiście można stworzyć własną listę wyjątków – z serwisami, które chce się wspierać i takimi, które nie stosują inwazyjnych reklam.

Privacy Badger do zapobiegania śledzeniu

Kolejnym dodatkiem, który warto zainstalować w swojej przeglądarce dla poprawy bezpieczeństwa, jest Privacy Badger. Jego zadaniem jest blokowanie wszelkiego rodzaju wtyczek szpiegujących. Wykrywa „niewidzialne” normalnie elementy, takie jak widżety portali społecznościowych czy znaczniki, próbujące zebrać o nas jak najwięcej informacji, by dostawcy reklam (i nie tylko) mogli jak najprecyzyjniej dobierać dla nas reklamy. W każdej chwili możemy podejrzeć, jakie skrypty zostały zablokowane i czy stanowią duże zagrożenie dla naszej prywatności, by ewentualnie wyłączyć blokadę. Co ważne, jest to rozwiązanie, któremu można zaufać, gdyż za projektem stoi Electronic Frontier Foundation.

Privacy Badger

LastPass do zarządzania swoimi hasłami

Baza 10 milionów użytkowników czyni z LastPass: Free Password Manager jedno z najpopularniejszych rozszerzeń dostępnych na Google Chrome. Ta liczba nie wzięła się jednak znikąd, bo jest to też jeden z najlepszych dodatków. LastPass to nic innego jak menedżer haseł – pozwala więc zapisać wszystkie hasła w jednym miejscu, by następnie móc bezproblemowo logować się na różnorakich platformach internetowych (i to praktycznie na dowolnym urządzeniu). To rozszerzenie to także godny polecenia generator haseł, miejsce do zapisywania i udostępniania notatek oraz narzędzie do automatycznego uzupełniania formularzy. To dobre rozwiązanie dla osób, których priorytetem jest bezpieczeństwo, ale nie kosztem wygody.

The Great Suspender do zwiększania wydajności

Jeżeli należysz do tych użytkowników, którzy włączają dziesiątki kart, po czym zapominają nie tylko PO CO je otworzyli, ale nawet ŻE to zrobili, to The Great Suspender jest wtyczką dla ciebie. To lekkie rozszerzenie, które po upływie określonego czasu automatycznie zamyka karty, których nie używasz, uwalniając zasoby twojego komputera. Dzięki temu więc nie tylko pozbędziesz się bałaganu, ale też poprawisz wydajność peceta. Aby uniknąć niechcianych wyłączeń, możesz wpisać na białą listę konkretne adresy lub domeny chronione przed działaniem dodatku albo też włączyć komunikaty. Dodatkowym plusem jest możliwość wprowadzeniu różnych ustawień, w zależności od tego, czy korzystamy z laptopa podłączonego do prądu, czy działającego na zasilaczu. 

The Great Suspender

HabitLab do dbania o produktywność

W erze szybkiego Internetu i mediów społecznościowych trudno jest utrzymać produktywność przed ekranem. Jeśli pracujesz lub uczysz się na komputerze, to warto jednak o to zadbać, żeby na koniec dnia nie mieć do siebie pretensji, że znów godziny przeleciały na siedzeniu na Facebooku czy YouTubie. 

Dodatek HabitLab jest w stanie pomóc tym, którzy nie mają dość silnej woli. Najpierw wpisujesz, ile czasu chcesz dziennie spędzać na tej lub innej stronie. Gdy wykorzystasz limit, rozszerzenie da ci o tym znać na kilka różnych sposobów: zablokuje film i zapyta, czy na pewno chcesz go obejrzeć, zaproponuje wyjście z serwisu i poinformuje, o ile już został przekroczony limit i tak dalej, i dalej, i jeszcze… On cię po prostu przypilnuje.

HabitLab

Mercury Reader do wygodniejszego czytania

Czasem zdarza się, że najbardziej wartościowy tekst znajduje się na najgorzej zaprojektowanej stronie w Internecie. A czasem też oczy są już tak zmęczone, że tylko zwykły tekst na jasnym tle jest przyswajalny. W jednej i drugiej sytuacji olbrzymią pomocą może okazać się Mercury Reader. 

Wystarczy jedno kliknięcie, by z ekranu zniknęły wszystkie elementy rozpraszające uwagę, a pozostał czysty (i czytelny) tekst. Żadnych reklam między akapitami, żadnych dziwnych ramek z proponowanymi treściami – sam tekst. Co warte podkreślenia, dodatek umożliwia dostosowanie tego, jak wygląda strona z tekstem – można wybrać wielkość tekstu i typografię oraz szybko przełączać się pomiędzy trybem dziennym i nocnym. Dzięki temu można więc stworzyć sobie optymalne warunki do czytania.

Mercury Reader

CrxMouse Chrome Gestures do zwiększania wygody

CrxMouse Chrome Gestures to kolejne rozszerzenie, dzięki któremu zwiększysz wygodę korzystania z przeglądarki WWW. Zasada jego działania jest prosta i w tej prostocie tkwi jego siła. Otóż dodaje on możliwość obsługi Chrome’a za pomocą gestów myszy: określone ruchy z wciśniętym przyciskiem mogą powodować takie lub inne reakcje – w ten sposób możesz szybciej i bardziej intuicyjnie realizować najróżniejsze zadania w obrębie programu: od otwierania nowego okna, przez cofanie i przechodzenie dalej, po odświeżanie strony. Możesz dowolnie przypisywać określone gesty do funkcji, a nawet tworzyć własne kombinacje. 

Print Friendly & PDF do łatwego drukowania

Print Friendly & PDF to jeszcze jeden mały, ale praktyczny dodatek, który warto mieć w swoim Chromie. Pozwala on w szybki i prosty sposób przygotować stronę do druku lub zapisu w formacie PDF. Usuwa reklamy, przyciski nawigacyjne i wszelkie inne elementy, których nie chcemy ani nie potrzebujemy. Samodzielnie możemy wybrać treści i materiały, których chcemy się pozbyć, a także zmienić rozmiar tekstu – wszystko to, by ostateczny efekt był zadowalający. 

Print Friendly & PDF

Google Keep do tworzenia notatek i zarządzania nimi

Google Keep umożliwia tworzenie notatek różnego rodzaju: to mogą być linki do odwiedzonych stron, zapiski tekstowe czy też zdjęcia i grafiki. Następnie takie notatki możesz oznaczyć właściwą dla nich etykietą. 

Artykuły, które chcesz przeczytać w wolnej chwili albo też najróżniejsze informacje potrzebne do wykonania pracy – wszystko to możesz sobie zapisać i zawsze mieć pod ręką. Pisząc „zawsze” mamy na myśli zawsze! Keep jest bowiem platformą, do której dostęp możesz uzyskać na wielu swoich urządzeniach: od przeglądarki internetowej, przez tablety i smartfony z Androidem, po smartwatcha. To praktyczne i godne polecenia rozszerzenie, dzięki któremu nic ci nie umknie.

Google Keep

Homey do… cieszenia oczu

Na koniec zostawiliśmy coś dla estetów. Homey jest rozszerzeniem, które nie wzbogaca przeglądarki Chrome o jakąś funkcjonalność, lecz pozytywnie wpływa na to, jak wygląda jej strona startowa. Projekt został zainspirowany smartfonowymi ekranami głównymi z wyszukiwarką w centralnym punkcie, prognozą pogody, wygodnymi ikonkami oraz szybkim dostępem do kluczowych funkcji. Cel był taki, by strona, którą widzimy po uruchomieniu przeglądarki, była ładna, ale też przyspieszała dostęp do ulubionych stron. Szerokie opcje konfiguracji sprawiają zaś, że każdy może dostosować ją do swoich potrzeb i preferencji. 

Znaleźliście wśród tych rozszerzeń coś dla siebie? A może już od dawna z nich korzystacie? Dajcie znać w komentarzach, dzieląc się też przy okazji swoimi ulubionymi dodatkami do Google Chrome!

Czytaj dalej o Google Chrome: 

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  bizum
  2
  polecam jeszcze Pushbullet do komunikacji telefonu z przeglądarką stacjonarną - pokazuje powiadomienia, przesyłamy linki, itp. Ghostery do jeszcze skuteczniejszego blokowania szpiegów :)
  • avatar
   Erikson83
   0
   Tak najlepsze rozszerzenie na świecie to ADBLOCK I ADGUARD
   • avatar
    ciomasta
    0
    Ja uzywam adblock i Smooth Scollerator ktory plynnie przewija w dol/gore strone .
    • avatar
     digitmaster
     -1
     Podstawy - SessionBox, Privacy Badger (niestety trzeba mocno posiedzieć nad konfiguracją, bo domyślna niczego w zasadzie nie daje), Ghostery, HTTPS Everywhere, Shodan i kilka innych
     • avatar
      KAZDAN63
      -2
      Ani jedno!