Laptopy

Dell Inspiron Mini 1210

przeczytasz w 2 min.

Ocena klawiatury okiem kobiety: 4/5
Ocena klawiatury okiem mężczyzny: 3/5
Czas pracy na baterii: 3 godz.
Typ powłoki ekranu:glare (błyszczący)
Orientacyjna cena: do 2000 zł *

Największy i najmniej poręczny netbook z zestawienia - Dell Inspiron Mini 1210. Ten komputer, poza częścią zastosowanych komponentów, wyróżnia się na tle pozostałych netbooków niemal wszystkim.

Choć wygląda jak laptop ultraprzenośny, nie jest nim - to po prostu przerośnięty netbook, oferujący wydajność i wyposażenie komputerów tej klasy. Trzeba jednak przyznać, że prezentuje się naprawdę ładnie.

Obudowa to połączenie kolorów czarnego ze srebrnym. Pokrywa jest czarna i lśniąca (zostają na niej odciski palców), a po jej otwarciu w oczy rzuca się czarna klawiatura. Dookoła niej (włącznie z touchpadem) panuje już kolor srebrny - tej samej barwy jest również ramka okalająca wyświetlacz.

Komputer cechuje wysoka jakość wykonania - nic wewnątrz nie trzeszczy i nie zgrzyta. Obudowa sprawia wrażenie zarówno eleganckiej, jak i wytrzymałej. Co jednak zaskakujące, netbook Della, choć ma 12,1-calowy wyświetlacz (!), więc automatycznie jest większy od konkurentów, waży zaledwie 1,25 kg. Dzięki temu możemy go wygodnie przenosić, ale należy pamiętać, że nie zmieści się do bardzo małych plecaków czy torebek.

Do testów otrzymaliśmy wersję z 3-komorową baterią. Warto jednak wspomnieć, że po zainstalowaniu 6-komorowego akumulatora tylna część komputera nieco się unosi. Dzięki temu zyskujemy bardziej komfortowy kąt nachylenia i pisanie staje się wygodniejsze.

Specyfikacja techniczna:

ProcesorIntel Atom Z520 (1,33 GHz) - jednordzeniowy
512KB cache L2
Ekran12,1", rozdzielczość 1280 x 800 pikseli
Panoramiczny, błyszczący (powłoka glare)
Pamięć RAM1 GB DDR2-533 MHz
Układ graficznyIntel GMA 500
Twardy dysk80 GB, 4200 obr./min
Napęd optycznyBrak
Komunikacja10/100 LAN,
Wi-Fi 802.11b/g
Bluetooth 2.0
Bateria3-komorowa
InterfejsyD-Sub (VGA), 3x USB 2.0
słuchawkowe, mikrofonowe,
dodatkoweKamerka 1,3 mln pikseli z mikrofonem
Czytnik kart pamięci flash (MS, MMC)
System
Windows XP Home SP3
Wymiary
299 x 229 mm
grubość: 27 mm
Waga1,25 kg
 

Netbook Dela ma aż 12,1-calowy wyświetlacz, w dodatku pracujący w rozdzielczości 1280 x 800 pikseli. Dzięki temu możemy liczyć na lepszy komfort pracy podczas przeglądania stron internetowych i pracy z długimi dokumentami (będziemy je rzadziej przewijać).

Dell zaoferował ładną obudowę i duży ekran, ale musiał sobie to "odbić" na parametrach - dotyczy to zwłaszcza wolnego dysku (4200 obr./min). Mamy też tylko 3-komorową baterię. Netbook jest stosunkowo wolny. Nie pracuje długo na baterii.

 

Bateria i hałas

Większy ekran, w dodatku bez podświetlenia LED, i brak jakichkolwiek rozwiązań mających dodatkowo wpłynąć na energooszczędność ma swoje odzwierciedlenie w czasie pracy na baterii. W trakcie typowego użytkowania netbook pracował zaledwie 2,58 godz. na jednym ładowaniu akumulatora.

Jeśli chodzi o hałas, netbook jest niesłyszalny. Nawet w obciążeniu, co jest jego ogromną zaletą. Firmie Dell należą się duże pochwały za opracowanie tak cichego systemu chłodzenia.