Laptopy

Lenovo IdeaPad S10S

przeczytasz w 1 min.

Ocena klawiatury okiem kobiety: 3/5
Ocena klawiatury okiem mężczyzny: 2/5
Czas pracy na baterii: 3,1 godz.
Typ powłoki ekranu:matowy (nie błyszczący)
Orientacyjna cena:do 1600 zł *

Chińska firma Lenovo słynie z ascetycznie wyglądających ThinkPadów. Niemniej konsumencka seria IdeaPad, cechująca się bardziej atrakcyjnym wzornictwem, staje się coraz popularniejsza. Jednym z przedstawicieli rodziny IdeaPad jest netbook S10S.

IdeaPad S10S jest uważany za stylowego netbooka i możemy się z tym zgodzić. Lenovo poszło co prawda w stronę prostoty, nie zaś "błyskotek", niemniej komputer wygląda ładnie i estetycznie. Jego obudowa sprawia wrażenie bardzo wytrzymałej.

Obudowa jest wykonana z wypolerowanego plastiku, który jednak nie jest aż tak błyszczący jak w niektórych netbookach, dzięki czemu nie widać na niej odcisków palców.

Zawiasy mają ładne wykończenia ze stali, a płaskie, zaokrąglone krawędzie netbooka sprawiają, że design komputera wydaje się bardzo symetryczny. Poza niezbędnymi diodami, umieszczonymi na przedzie komputera i nad klawiaturą, nie znajdziemy innych dodatków, które w jakiś sposób mogłyby wpłynąć na atrakcyjność S10S. Krótko mówiąc: mamy ładny, przemyślany design.

Netbook Lenovo wydaje się nieznacznie mniejszy od MSI Wind U115 Hybrid, ale nie jest od niego lżejszy. Waży tyle samo - 1,0 kg.

Specyfikacja techniczna:

ProcesorIntel Atom N270 (1,6 GHz) - jednordzeniowy
512KB Cache L2
Ekran10,2", rozdzielczość 1024 x 600
Panoramiczny, matowy (bez powłoki glare),
podświetlanie diodami LED
Pamięć RAM1 GB DDR2-667 MHz
Układ graficznyIntel GMA 950
Twardy dysk160 GB, 5400 obr./min
Napęd optycznyBrak
Komunikacja10/100 LAN,
Wi-Fi 802.11b/g
Bluetooth
Bateria3-komorowa
InterfejsyD-Sub (VGA)
ExpressCard, 2 x USB,
słuchawkowe, mikrofonowe
 dodatkowekamerka 1,3 mln pikseli z mikrofonem
Czytnik kart pamięci (MS, SD, MMC, MS Pro)
System
Windows XP Home Edition SP3
Wymiary
250 x 183
grubość: 22~27 mm
Waga1,1 kg


Po zapoznaniu się ze specyfikacją techniczną można wywnioskować, że netbook Lenovo nie będzie długo pracował na baterii - tandem Atom N270 i układ graficzny GMA 950 pobierają łącznie 8 W mocy, a zastosowana bateria jest tylko 3-komorowa. Nie mamy też dysku SSD. Zaletą jest za to obecność ExpressCard.

 

Bateria i hałas

Netbook Lenovo jest cichy. Wprawdzie w obciążeniu słychać już pracę systemu chłodzenia, ale nie będzie to znacząco dokuczać - nie jest zbyt głośne.

Do komputera dołączono 3-komorowy akumulator, który nie pozwala na zbyt długą pracę na zasilaniu bateryjnym. Niestety, Lenovo IdeaPad S10S pracował tylko ponad 3 godz. w trakcie typowego użytkowania. W obciążeniu czas pracy wyniósł zaledwie 1,51 godz. Nie są to zbyt dobre wyniki i komputer nie nadaje się na bardzo długie podróże.