Laptopy

Acer Aspire One - użytkowanie, obraz i dźwięk

przeczytasz w 2 min.

Jak na netbooka z 8,9-calowym ekranem, Aspire One oferuje bardzo dobrą klawiaturę, która rozciąga się na całą szerokość komputera.

Spodziewaliśmy się, że klawiatura Aspire One będzie kiepska, a jednak okazało się, że praca z nią to przyjemność. Tym bardziej dziwi więc, że w netbooku z ekranem 12,1-calowym Dell użył co prawda większej klawiatury niż Acer, ale jednak małej, z którą pracuje się podobnie.

W przypadku Della większą rolę odegrał design, w przypadku Acera Aspire One - funkcjonalność. I za to należą się pochwały, ponieważ klawiatura Acera ma 89 proc. wielkości tradycyjnej klawiatury, podczas gdy ta z Della Inspiron Mini 1210 ma 92 proc. Jeśli Dell zatroszczyłby się bardziej o funkcjonalność, mógłby umieścić w swoim netbooku pełnowymiarową klawiaturę.

Wracając jednak do Aspire One - praca z jego klawiaturą jest przyjemna, choć nie ukrywamy, że te z MSI Winda czy Asusa Eee PC 1000HE są wyraźnie lepsze. Tak czy inaczej, korzystając z netbooka Acera nie mieliśmy żadnych problemów z wstukiwaniem adresów URL czy wiadomości e-mail.

Niestety, Acerowi udało się umieścić dobrą klawiaturę w netbooku z ekranem 8,9", ale touchpad to już wypadek przy pracy. Jest bardzo mały, zwłaszcza jeśli chodzi o wysokość, która ma zaledwie 3 cm. To naprawdę niewiele i chcąc przewijać strony lub dokumenty lepiej od razu skorzystać z zewnętrznej myszy.

Gładzik Aspire One spisujemy na straty - powierzchnia dotykowa jest czuła, ale za mała. Dodatkowo przyciski odpowiadające na lewy i prawy klik znajdują się po bokach touchpada. Podczas użytkowania zdarzało się, że omyłkowo wciskaliśmy je, gdy przesuwaliśmy palcem po tabliczce - umieszczono je zbyt blisko niej.

Obraz i dźwięk

Wyświetlacz o przekątnej 8,9 cala jest podświetlany diodami LED i pracuje w rozdzielczości 1024 x 600 pikseli. Wszystko, co widać na ekranie, jest mniejsze niż wtedy, gdy korzystamy z netbooka wyposażonego w 10-calową matrycę pracującą w tej samej rozdzielczości. Ostatecznie jednak można się przyzwyczaić i przeglądanie stron oraz tworzenie krótkich tekstów nie nastręcza większych problemów.

Kolory są bardzo dobre, klipy wideo dostępne na YouTube i Joost prezentują się świetnie, niemniej ekran ma błyszczącą powłokę glare. Z tego powodu użytkowanie w terenie czy nawet blisko okna nie jest wskazane, bo padające na ekran światło zmniejsza widoczność.

Przy netbooku wyposażonym w 8,9-calowy wyświetlacz nie powinny zasiadać dwie lub więcej osób - powłoka glare powoduje, że patrząc na ekran z boku również zaczyna doskwierać kiepska widoczność. Dodatkowo sam ekran jest dość mały, więc oglądanie czegokolwiek w większym gronie mija się z celem.

Zintegrowane w komputerze głośniki, do czego chyba zdążyliśmy was przyzwyczaić opisując pozostałe netbooki, nie są dobrej jakości. Zaletą głośników Aspire One jest to, że są - jak na netbooka - głośne. Za wady należy uznać całą resztę.