Laptopy

Przegląd rynku: baterie, oprogramowanie

przeczytasz w 2 min.

Czas pracy na zasilaniu bateryjnym to jedna z najważniejszych zalet netbooków. Wprawdzie ciągle można znaleźć modele pracujące 2-3 godz. przy typowym zastosowaniu, ale nie brakuje komputerów, które działają dwa razy dłużej, a nawet - jak choćby w przypadku testowanego MSI U115 Hybrid - ponad 12 godz.

Kupując netbooka oferującego długi czas pracy na baterii możemy wybierać się na loty międzynarodowe i liczyć na to, że nie wyłączą się w połowie podróży. Uwaga: najdłuższa podróż samolotem (przelot z lotniska Newark Liberty International do lotniska Singapore Changi) trwa 18,40 godz. - żaden netbook nie oferuje jak dotąd aż tak długiej pracy na baterii.

Niektóre baterie dodają netbookom istotną cechę - po zamontowaniu pełnią poniekąd funkcje stopek, dzięki którym komputer jest nieco przechylony. Wpływa to na ergonomię pracy, powodując że wpisywanie znaków na zazwyczaj małych klawiaturach jest nieco łatwiejsze.

 

Windows XP, Linux i stanowcze "nie" dla Visty

W netbookach największym powodzeniem cieszy się znany i lubiany Windows XP. Często producenci dołączają do tych komputerów również wybrane dystrybucje Linuksa, z którymi anemiczne procesory Atom radzą sobie nawet lepiej. Co równie ważne, obecność Linuksa tylko nieznacznie wpływa na końcową cenę netbooka, więc producenci mogą oferować te komputery relatywnie tanio.

Niemniej popularność Windows XP okazuje się lepszym argumentem sprzedażowym - klienci wolą dopłacić więcej i nabyć wersję z systemem Microsoftu.

Pomijając systemy operacyjne, do netbooków na ogół nie dołącza się dodatkowego oprogramowania. Owszem, czasem można znaleźć wersje próbne wybranych aplikacji (np. komercyjnego antywirusa), a niektóre firmy oferują autorskie narzędzia. Są to jednak wyjątki.

W przypadku większości przetestowanych przez nas netbooków okazuje się, że użytkownik musi samodzielnie zatroszczyć się o odpowiednie oprogramowanie. Wzięliśmy to pod uwagę w trakcie przygotowywania niniejszego artykułu - pod koniec znajdziecie 10 polecanych przez nas bezpłatnych programów, które warto zainstalować na netbooku.

Na koniec jeszcze informacja o Viście: instalowanie tego systemu na netbooku jest nieporozumieniem. Z kolei popyt na netbooki z Vistą jest jak na ciężarówki z piaskiem w środku pustyni. To po prostu się ze sobą kłóci.

 

Zastosowanie: praca czy rozrywka?

Netbooki powinny zainteresować przede wszystkim studentów i osoby często podróżujące, które nie chcą zabierać w podróż drogiego, ciężkiego i pełnego prywatnych danych laptopa. Osoby, które szukają czegoś pomiędzy smartphone'em i pełnowymiarowym laptopem - sprzętu pozwalającego łączyć się z internetem, który ma wystarczająco dobrą klawiaturę i długo pracuje na baterii.

Netbooki nie powinny być jednak używane jako podstawowe, główne komputery. Nadają się przede wszystkim do krótkich sesji - po 2-3 godzinach nieustannego użytkowania wiele osób dochodzi do wniosku, że warto zrobić sobie przerwę, ponieważ zaczyna im przeszkadzać słaba wydajność, mały ekran i klawiatura. Dlatego pamiętajmy: netbook to dobry zapasowy komputerek, nie zaś główny pecet w domu.

A teraz przejdźmy już do testów...