Karty graficzne

EVGA GeForce GTS 450 FTW

przeczytasz w 2 min.

Niech was nie zmyli referencyjny wygląd akceleratora EVGA GeForce GTS 450 FTW. Producent co prawda zachował standardową budowę karty, ale znacznie podkręcił taktowanie procesora graficznego i pamięci RAM. Zamiast standardowych parametrów 783/900 MHz mamy w tym przypadku aż 920/1026 MHz. Ilość pamięci operacyjnej jest już standardowa i wynosi 1 GB.

Specyfikacja karty w programie GPU-Z:
 
Zobacz zdjęcia karty:

Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia:
 

W kartonowym pudełku oprócz akceleratora znajdziemy: instrukcję obsługi, sterowniki na płytce CD, przejściówkę DVI->D-Sub i przewód zasilający molex->6PEG. Z dodatkowych ciekawostek należy poinformować, że EVGA stosuje program StepUp – wymiana karty graficznej na inny model pozwala na wydłużenie gwarancji do 10 lat. Wystarczy tylko zarejestrować posiadany układ graficzny na odpowiedniej stronie.

EVGA GeForce GTS 450 FTW jest kartą graficzną, która swym wyglądem przypomina referencyjne modele. Jej długość wynosi dokładnie 21 cm. Nie jest to dużo, zważywszy na rozmiary obecnych obudów komputera. Należy tylko mieć na uwadze fakt, że opisywany układ graficzny zajmuje dwa sloty na płycie głównej. EVGA GeForce GTS 450 FTW, którego mieliśmy okazję testować miał 1 GB pamięci, która została pomieszczona w ośmiu kościach. Cztery z nich zainstalowano na rewersie karty i nie były wyposażone w żadne chłodzenie.

W prezentowanym akceleratorze za schładzenie odpowiadał referencyjny cooler (produkcji NV). Układ chłodził duży, okrągły i wykonany z aluminium radiator. Zabrakło natomiast jakiegokolwiek chłodzenia sekcji zasilania. Brak również radiatorów na kościach pamięci. Jedynie te, które znajdują się na awersie chłodzi wentylator karty. Ten z kolei był dość cichy jak na referenta.

Podczas pracy w systemie operacyjnym szum powietrza powodowany przez wentylator był niesłyszalny i tylko po zbliżeniu się na odległość ok. 30 cm. W czasie grania wentylator 75 mm nabiera tempa, co objawiało się cichym szumem powietrza. Szkoda, że z wydajnością nie idzie mu równie dobrze, jak z kulturą pracy. Pod obciążeniem układ graficzny osiągał ok. 66 stopni C.

Śledź akceleratora EVGA GTS 450 FTW Edition miał wyjścia: 2x DVI, HDMI. Ponadto, na górnej krawędzi PCB umiejscowiono złącze SLI. Przed rozruchem komputera nie zapomnijmy podłączyć dodatkowego zasilania karty. Do tego służy 6-pinowa wtyczka na końcu akceleratora.

 

 Moja ocena: EVGA GeForce GTS 450 FTW
 plusy:
Fabrycznie podkręcony
Dobra wydajność
Programy StepUP oraz możliwość przedłużenia gwarancji do 10 lat
PhysX i CUDA na pokładzie
 minusy:
Pobór energii w trybie 3D
Wydajność chłodzenia w trybie 3D
Cena
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 560 zł