Płyty główne

Instalacja, oprogramowanie, dźwięk

przeczytasz w 2 min.

Na P6N Microstara instalacja systemu i podstawowych sterowników przebiegła bez problemów. Poważna wpadka zdarzyła się dopiero podczas aktualizacji Live Update 3. Na początek system chciał zaktualizować sam siebie z wersji 3.79 do 3.82. Odinstalował starą aplikację, a w trakcie instalacji nowej pojawiły się błędy, w efekcie zostaliśmy bez żadnego narzędzia do aktualizacji. Trzeba było udać się na stronę MSI i ręcznie ściągnąć najnowszą wersje Live Update.

Instalacja P5N-E SLI przebiegła bez najmniejszych zastrzeżeń. Jedyne poważne potknięcie wystąpiło podczas uaktualnienia Biosu (z wersji 0505 do 0608). Po restarcie płyta nie chciała się ponownie uruchomić i pomogło dopiero ręczne zresetowanie ustawień (zworka CLR CMOS).

Instalacja Gigabyte i EVGA żadnych problemów.

Oprogramowanie

W przypadku płyty MSI jedynym przydatnym softem jest wspomniany wcześniej LiveUpdate 3, którym można szybko i łatwo zaktualizować sobie między innymi BIOS płyty, oraz dodatkowe oprogramowanie. Główna aplikacja 'DualCoreCenter', umożliwiająca monitorowanie podstawowych elementów systemu (temperatura, częstotliwość, wiatraczki itp.) okazała się w tym wypadku niewypałem. Jej część odpowiedzialna za monitorowanie płyty głównej w naszym przypadku w ogóle nie działała. (wersja  2.0.0.9). Co gorsza, nVidia Monitor z nTune (5.05.47) również nie był w stanie monitorować temperatur.

MSI DualCoreCenter nie miał ochoty współpracować z płytą główną

ASUS ma bardzo przyjemne oprogramowanie do monitorowania - PCProbe II - ale z kolei nie działał na tej płycie nTune nVidii.
Do aktualizacji Biosu z poziomu Windows służy Asus Update, ale po nowy plik z biosem niestety trzeba się udać osobiście na stronę ASUS'a, bo Update nie ściąga go z netu. Inżynierowie przewidzieli za to bardzo cenną funkcje - możliwość zapisania starej wersji BIOS na dysku.

Z płytki Gigabyte najprzydatniejsze aplikacje to EasyTune 5 i @BIOS. Wygląd ET5 to kwestia gustu, funkcjonalność tej aplikacji też pozostawia trochę do życzenia - jakby nie można było zrobić na głównym panelu osobnego przycisku do sekcji 'PC Health - Hardware Monitor', gdzie wyświetlane są informacje o temperaturze CPU i prędkości wiatraków. Duży plus ET to możliwość regulacji prędkości wiatraka CPU - sekcja SmartFan. Definiujemy dolny i górny próg, np: 25% rpm do temperatury 35°C i 70% rpm po przekroczeniu 65°C.
Aplikacja do aktualizacji biosu przez internet - @BIOS - działała bez zastrzeżeń.


EVGA jest najskromniejsza pod względem dodatkowych aplikacji. Z tą płytą otrzymujemy jedynie sterowniki i aplikację nTune. Nie ma tu żadnych dodatkowych aplikacji, choćby do aktualizacji Biosu. bo i nie ma żadnych uaktualnień Biosu do tej płyty.

na każdej płycie za wyjątkiem ASUSa działa aplikacja nTune nVidii

Dźwięk

Wszystkie cztery płyty wyposażone są w kodek audio Realteka, nie powinno więc dziwić, że mają dokładnie ten sam interfejs do sterowania ustawieniami audio. Różnią się jedynie logiem producenta w nagłówku (tylko EVGA nie stosuje tego zabiegu). Oczywiście dla każdego z kodeków dostępne są odpowiednie dla jego możliwości funkcje.

Jeśli chodzi o wrażenia z odsłuchu, można powiedzieć że dla wszystkich kodeków jakość dźwięku jest zbliżona.Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login