Ładowarki solarne do smartfona - TOP 5
Baterie

Ładowarki solarne do smartfona - TOP 5

z dnia
Tomasz Duda | Redaktor serwisu benchmark.pl
3 komentarze Dyskutuj z nami

Ładowarka solarna do telefonu pozwala naładować go za darmo, za pomocą promieni słonecznych. Wystarczy podłączyć smartfon i wystawić ładowarkę na słońce. Jest to idealna propozycja na wakacyjne wyjazdy i nie tylko. Dobra ładowarka słoneczna do telefonu przydaje się cały rok.

Ładowarka solarna do telefonu - darmowa energia

Ładowarka solarna, ładowarka słoneczna lub jak kto woli solarbank, nie jest zwykłym powerbankiem. Co prawda wiele z nich wyposażonych jest we wbudowane akumulatory, w których magazynowana jest energia, ale są też takie modele, które mają jedynie panele słoneczne i służą do bezpośredniego ładowania telefonu.

Każda ładowarka ma jedno podstawowe zadanie - naładować dany sprzęt jak najszybciej. Jednak w przypadku ogniw słonecznych priorytet jest nieco inny. Tutaj najważniejsze jest naładowanie sprzętu z dala od sieci elektrycznej. Co prawda zwykły powerbank też to potrafi, ale musimy go wcześniej naładować z sieci, a po jego wyczerpaniu pełni już tylko rolę cegły w plecaku.

Ładowarka solarna ma tę zaletę, że możemy ją wystawić na światło i ładować telefon za darmo, korzystając z energii słonecznej. W polskim klimacie najlepsze rezultaty otrzymamy oczywiście latem, kiedy dni są długie, a najbliższa nam gwiazda świeci wysoko na niebie. Wtedy ładowanie jest najbardziej efektywne. Jednak dobra ładowarka solarna będzie przydatna właściwie przez cały rok. Po prostu proces ładowania może trwać dłużej.

Na jakie cechy zwracać uwagę przy wyborze ładowarki słonecznej? Przede wszystkim na moc wyjściową, która ma bezpośredni wpływ na szybkość ładowania. Nie zawsze jest ona podawana bezpośrednio, ale często w specyfikacji znajdziemy napięcie i natężenie, więc moc możemy obliczyć sami. Napięcie to zazwyczaj 5V, więc jeśli natężenie wynosi 1A, to otrzymujemy mod 5W. W nieco lepszych modelach może to być 5V x 2,1A = 10,5W. Im więcej tym lepiej. Warto jednak pamiętać, że takie wartości czasami dotyczą ładowania z wbudowanego akumulatora, a nie panelu fotowoltaicznego. Ładowanie słoneczne jest zależne np. od kąta padania promieni słonecznych.

Po drugie ładowarka solarna powinna mieć więcej niż jeden port USB, dzięki czemu będziemy mogli ładować dwa telefony jednocześnie. Oczywiście nie zawsze jest to konieczne - wielu osobom wystarczy jeden port i dla nich nie będzie to stanowiło problemu.

Po trzecie ładowarka powinna mieć wyraźny wskaźnik poziomu naładowania. Najlepiej mały wyświetlacz prezentujący wartość cyfrową lub rząd diod, które gasną w miarę zużywania energii z powerbanku. Po czwarte powinniśmy zwracać uwagę na jakość wykonania. W końcu ładowarka solarna to sprzęt, który często zabieramy na wyjazdy, wakacje, biwak i ogólnie rzecz ujmując łono natury. Dlatego obudowa powinna być solidna.

Ostatnią kwestią (dla niektórych wręcz najważniejszą) jest cena. W tym zestawieniu znajdziesz również tanie ładowarki solarne, ale warto uświadomić sobie to, że zazwyczaj są to urządzenia droższe od zwykłego powerbanku, bo mają szerszą funkcjonalność i pozwalają czerpać darmową energię. Zazwyczaj ceny wahają się do 80, nawet do ponad 300 i 400 zł. Sprawdźmy zatem jaką ładowarkę solarną do telefonu warto kupić.

Jaką ładowarkę solarną do telefonu kupić? Oto polecane modele:

 

Xtorm Solar Hybrid 10000 mAh

Baterie
Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Xtorm Hybrid Solar Bank FS103 to połączenie klasycznego powerbanka z panelem słonecznym, w solidnej obudowie. Spełnia standard IP44, czyli jest odporny na zachlapania (ale nie na zanurzenie w wodzie). Lekki deszcz mu jednak nie straszny, więc jest ciekawą propozycją dla osób, które planują letnie wypady poza miasto. Deklarowana pojemnosć 10000 mAh powinna wystarczyć średnio do 2,5-3 krotnego pełnego naładowania smartfona. Ten solar bank ma czytelny wzkaźnik naładowania LED, funkcję latarki i dwa porty USB (łącznie 2,1 A).

Najważniejsze cechy:
 • Pojemność baterii 10000 mAh
 • Złącza micro USB 2.0, 2x USB 2.0
 • Waga 263 g
 • Rodzaj akumulatora litowo-polimerowy

Xtorm Solar Limitless 10000 mAh

Baterie
Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Jeśli potrzebujesz jeszcze wyższego stopnia ochrony Xtorm Solar Limitless 10000 mAh. Wyposażono go w bardzo wytrzymałą obudowę, która spełnia standard MIL-STD-810G i jest odporna na całkowite zalanie i zanurzenie w wodzie. IP68 oznacza, że może spędzić pół godziny na głębokości do 1,5 metra. Ma też zwiększoną odporność na upadki i wyposażono go w przydatny karabińczyk, dzięki któremu bez problemu przymocujemy go np. do plecaka lub odzieży. Ma 2 porty USB (2A), funkcję latarki i diodowy wskaźnik naładowania akumulatora.

Najważniejsze cechy:
 • Pojemność baterii 10000 mAh
 • Złącza micro USB 2.0, 2x USB 2.0
 • Rodzaj akumulatora litowo-jonowy

PowerNeed S3W1B

Baterie
Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

A może wystarczy Ci zwykły panel słoneczny w postaci praktycznej, składanej maty? Owszem PowerNeed S3W1B nie ma wbudowanego akumulatora, ale dzięki temu jest lżejszy, a w słoneczny dzień naładuje nasz telefon lub inny sprzęt mobilny za darmo, korzystając z energii wysyłanej przez naszą najbliższą gwiazdę. Jest banalnie prosty w obsłudze, ma jedno wyjście USB i generuje prąc 5V 0,6A. Proces ładowania nie jest szybki, ale przynajmniej zupełnie darmowy. W sytuacjach awaryjnych lub wtedy, gdy wybieracie się np. na plażę i zamierzacie spędzić kilka godzin na słońcu z pewnością będzie przydatny.

Najważniejsze cechy:
 • Złącza 1x USB 2.0
 • Gwarancja 24 miesiące

Sunen PowerNeed 8000

Baterie
Ocena benchmark.pl
 • 5/5

Sunen PowerNeed 8000 to jedna z najpopularniejszych ładowarek solarnych, przynajmniej wśród tych oferowanych w polskich sklepach. Dysponuje sporą pojemnością 8000 mAh, a także wzmacnianą obudową, za którą również ceniona jest przez użytkowników. Szczelna konstrukcja pozwala uniknąć szkodliwego działania brudu i kurzu, chroni też przed zachlapaniami wodą. Sunen PowerNeed 8000 może pochwalić się również wbudowaną, mocną diodą LED pełniącą rolę latarki. Dwa porty USB pozwalają na jednoczesne ładowanie dwóch urządzeń. Maksymalna moc to 10W.

Najważniejsze cechy:
 • Pojemność baterii 10000 mAh
 • Złącza micro USB 2.0, 2x USB
 • Rodzaj akumulatora litowo-jonowy
 • Gwarancja 12 m-cy

Xtorm Solar Basalt 3000 mAh

Baterie
Ocena benchmark.pl
 • 4,5/5

Hybrydowe powerbanki firmy Xtorm to produkty nieco droższe, ale zdecydowanie wyróżniające się jakością wykonania i wysoką klasą paneli słonecznych. Model Basalt jest jednym z tańszych i podstawowych modeli, z wbudowanym akumulatorem 3000 mAh i prądem wyjściowym o napięciu 5V i natężeniu 2,1A + 1A (dwa porty USB). Całość waży około 178 gramów i jest zamknięta w atrakcyjnej, metalowej obudowie o wysokiej wytrzymałości na uderzenia i upadki. Dzięki odpowiedniemu zaczepowi ładowarkę można przypiąć do plecaka, roweru lub namiotu.

Najważniejsze cechy:
 • Pojemność baterii 3000 mAh
 • Złącza 2x USB 2.0

Najlepsza ładowarka solarna do telefonu naszym zdaniem to:

Z pięciu powyższych propozycji wybralibyśmy Xtorm Solar Limitless 10000 mAh. To wytrzymały, wodoodporny powerbank solarny idealny do użytku w plenerze i na co dzień.

Zobacz również: