Laptopy

Wzornictwo, jakość wykonania

przeczytasz w 2 min.

Odkąd na rynku pojawił się MacBook Air, przekonaliśmy się, że duże notebooki nie muszą być aż tak duże. Firma Apple udowodniła, że komputery przenośne mogą być cienkie i lekkie, a przy tym pozwalać na komfortowe użytkowanie (czyt. duży ekran, pełnowymiarowa klawiatura). Niestety MacBooki Air są dość ubogo wyposażone i, jak przystało na markę Apple, drogie.


Aspire Timeline 4810T prezentuje się naprawdę ładnie

Acer zdaje się o tym wiedzieć, czego dowodem jest seria Aspire Timeline. Nowe notebooki tego producenta są stylowe, lekkie, nowoczesne i… niedrogie. Mogliśmy przetestować przedstawiciela serii, model 4810T, wyposażony w 14-calowy wyświetlacz (są jeszcze wersje 13,3-calowe i 15,6-calowe). Wzornictwo 4810T robi wrażenie: notebook jest elegancki, cienki, a jednocześnie cechujący się wysoką jakością wykonania. Prawdę powiedziawszy, trudno ocenić, czy seria Timeline jest adresowana przede wszystkim do klientów biznesowych, czy do typowych konsumentów. Jedynie ze względu na kolorystykę (połączenie szarego z czernią) mogę zasugerować, że komputery te powinny bardziej spodobać się biznesmanom.

 
Pokrywa jest matowa i nie widać nań odcisków palców

Notebook 4810T przywdział na siebie "aluminiowy płaszcz", dzięki czemu pracując z komputerem Acera nie ma się wrażenia, że zastosowane plastiki nie są najlepszej jakości, a obudowa laptopa nie jest solidna. Jak podają zagraniczne źródła, największe wrażenie wywołuje pokrywa (tylko 6 mm grubości), która została wykonana z wysokiej jakości aluminium i cechuje ją duża trwałość. Jako że po zamknięciu górnej klapy nie musimy stosować jakichkolwiek zatrzasków, istnieje obawa, że podczas transportu wieko się podniesie i ew. uszkodzimy matrycę. Podczas testów przeprowadzałem swoistą symulację takiego stanu rzeczy, ale matryca za nic w świecie nie chciała się unieść. Zawiasy trzymają naprawdę dobrze.

Równie istotny jest fakt, że górna klapa nie jest błyszcząca, jak ma to miejsce w niektórych laptopach. Nie widać na niej mniejszych śladów zabrudzeń, kurzu czy odcisków palców.


Spód laptopa wykonano z wysokiej jakości plastiku

Spód laptopa nie jest już tak wysokiej jakości co pokrywa, ale zastosowane tworzywa sztuczne (plastik) sprawiają wrażenie trwałych: nic nie trzeszczy, nie lata, nie przemieszcza się. Krótko mówiąc: notebook w pełni nadaje się do codziennego użytku, a jakość wykonania jest jego mocną stroną.

Timeline 4810T, choć cechuje się świetną jakością wykonania, jest także elegancki i nowoczesny, a w najgrubszym miejscu ma zaledwie 29 mm.


Na dotykowym panelu widać włączoną sieć Wi-Fi i technologię oszczędzania energii

Po otwarciu pokrywy w oczy natychmiast rzuca się matryca z błyszczącą powłoką glare, okalająca ją czarna ramka (plastik) i umieszczona wyżej kamerka internetowa Crystal Eye. Pod ekranem znajdziemy zaprojektowany w nowoczesny sposób panel, wyposażony m.in. w przyciski reagujące na dotyk. Zaczynając od lewej strony, mamy:

  • przycisk włączający komputer
  • lewy głośnik
  • dotykowy przycisk włącz/wyłącz Wi-Fi
  • dotykowy przycisk włącz/wyłącz Acer Backup Manager (kopia zapasowa danych)
  • dotykowy przycisk włącz/wyłącz Acer PowerSmart Manager (oszczędzanie energii)
  • niebieską kontrolkę sygnalizującą pracę twardego dysku
  • przycisk wysuwający tackę napędu optycznego (!)

Warto zauważyć, że zintegrowane nad klawiaturą głośniki są estetyczne i niewielkie.

Poniżej znajdziemy pełnowymiarową klawiaturę oraz touchpad. Tymi elementami, czyli m.in. ich wyglądem, zajmiemy się na osobnej stronie.

Pod touchpadem - poniżej, na przedzie notebooka - Acer umieścił podświetlany poziomy pasek. Wskazuje on stan baterii: niebieski kolor to bateria w pełni naładowana, czerwony pojawi się gdy bateria jest na wyczerpaniu lub gdy jest ładowana. A kiedy odłączymy przewód zasilający, na pasku nie ma żadnego koloru. Rozwiązanie to jest nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale także bardzo praktyczne, bo możemy sprawdzić stan baterii bez podnoszenia górnej klapy komputera. Na przedzie znajdziemy ponadto czytnik kart pamięci flash.