Laptopy

Wydajność, bateria, hałas

przeczytasz w 2 min.

Zastosowany w notebooku układ graficzny Intel GMA 4500MHD nie nadaje się do gier - no, może za wyjątkiem starszych tytułów i gier flashowych dostępnych w internecie. Z powodzeniem nadaje się za to do typowego użytkowania, takiego jak edycja zdjęć czy przeglądanie stron WWW. Możemy nawet pozwolić sobie na drobną edycję wideo, ale jeśli chodzi o zadania wymagające potężnej karty graficznej, nie oczekuj, że 4810T sobie z nimi poradzi.

W cienkiej obudowie Acer umieścił niskonapięciowy procesor Intela, który pracuje z częstotliwością 1,4 GHz. Nie jest to wydajna jednostka centralna, zwłaszcza że komputer korzysta z systemu Windows Vista, ale w połączeniu z 4 GB pamięci DDR3 możemy liczyć na zadowalający komfort pracy. Wybór tak słabego procesora przynosi jednak pozytywne efekty, gdy weźmiemy pod uwagę czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Acer Aspire Timeline 4810TCzas pracy na zasilaniu bateryjnym
Typowe użytkowanie7,39 godz.
Obciążenie4,02 godz.

Podczas typowego użytkowania notebook pracował na baterii niemal 8 godz. Wówczas poziom jasności matrycy był ustawiony na 3/4, a sieć Wi-Fi była włączona (przeglądaliśmy internet). W obciążeniu, czyli teście w 3DMarku05 uruchomionym w pętli, jasność ekranu była ustawiona na maksimum, a Wi-Fi również było włączone. Uzyskane w obu przypadkach wyniki z całą pewnością można uznać za bardzo dobre.

Aby notebook pracował tak długo na baterii, zastosowanie energooszczędnego procesora było koniecznością. Jeśli zależy ci na mobilności, seria Acer Aspire Timeline wydaje się interesująca.

Długa praca na baterii to nie jedyna zaleta testowanego notebooka. Acer wyposaża komputery z serii Aspire Timeline w system dyspersji ciepła, który nazywa się Laminar Wall Jet technology. Nazwa jest co najmniej dziwna, ale liczy się efekt: notebook 4810T jest jednym z najchłodniejszych i najcichszych komputerów przenośnych, z jakimi mogłem pracować. Co więcej, pozostaje cichy nawet w obciążeniu!

Notebook testowaliśmy w kilku grach, korzystając z programu Fraps. Wybraliśmy: Call of Duty 4, Tomb Raider: Anniversary, Fear: Extraction Point oraz Harry Potter: The order of the Phoenix. Poniżej wyniki testów:

Nazwa gryUstawienia graficzneŚrednia ilość klatek/s
Call of Duty 4640 x 480, detale na minimum16,3
Tomb Raider: Anniversary640 x 480, detale na minimum20,2
Fear: Extraction Point640 x 480, detale na minimum20,1
Harry Potter: The order of the Phoenix640 x 480, detale na minimum14,3

Tandem składający się z procesora Core 2 Solo U3500 (1,4 GHz) i grafiki Intel GMA 4500MHD nie wróży najlepiej, jeśli chodzi o gry. Wygląda na to, że większość zastosowanych przez nas tytułów to zbyt nowe pozycje i cechujące się za wysokimi wymaganiami sprzętowymi. Na upartego można jednak pograć w niskiej rozdzielczości.

Pamiętajmy jednak, że 4810T nie jest notebookiem do gier i powyższe wyniki prezentujemy głównie w formie ciekawostki.

 

Poniżej wyniki z benchmarków 3DMark05 oraz PCMark Vantage.

3DMark 05

1024 x 768 (ustawienia domyślne)

Wynik ogólny:972


PC Mark Vantage

1024 x 768 (domyślne ustawienia)

Wynik ogólny:1557
» porównaj z innymi notebookami
Pamięć: 1111
» porównaj z innymi notebookami
TV i filmy:1097
» porównaj z innymi notebookami
Gry: 958
» porównaj z innymi notebookami
Muzyka:2073
» porównaj z innymi notebookami
Komunikacja: 1496
» porównaj z innymi notebookami
Produktywność:1701
» porównaj z innymi notebookami
Twardy dysk:2855
» porównaj z innymi notebookami

Wyniki potwierdzają jedynie to, co już wiemy - notebook Acera nie jest adresowany do osób szukających bardzo wydajnego komputera.