Komputery

Stwórz płytę ratunkową

przeczytasz w 1 min.

Jak dostać się do cennych danych, kiedy Windows odmawia posłuszeństwa? Warto skorzystać z Linuksa Puppy, który powinien spodobać się użytkownikom pecetów.

Pobierz Puppy Linuksa, który oferowany jest w postaci pliku ISO (obraz płyty). Następnie nagraj obraz na CD, np. za pomocą bezpłatnego programu Burn4Free. Oczywiście jeśli twój system nie działa, będziesz musiał wypalić tę płytkę u znajomego. Jeśli zaś działa, wypal ją teraz - może się przydać na przyszłość. ;-)

Puppy Linux 4.2.1

Co ważne, Puppy nie jest najbardziej rozbudowaną dystrybucją Linuksa, ale radzi sobie z dyskami NTFS, jak również łatwo się w nim odnaleźć użytkownikowi Windows. Ponadto gdy już uruchomisz komputer z Linuksem Puppy, obsługuje on pliki dostępne na twardym dysku (także zewnętrznym), takie jak DOC czy XLS, pozwalając je nawet edytować.

Dzięki Puppy będziesz mógł skopiować cenne dane przed formatem. Puppy, oczywiście, jest za darmo. Obraz ISO widocznego na powyższym obrazku systemu zajmuje nieco ponad 100 MB.

W systemie znajdziemy już aplikacje takie jak edytor tekstu, arkusze kalkulacyjne, przeglądarkę WWW, gry i edytor obrazków. Warto też dodać, że Puppy jest interesującym system dla komputerów "emerytowanych", czyli na tyle starych, że nie radzą sobie zbyt dobrze z systemami Windows, a już zwłaszcza z Vistą.