Komputery

Mniej irytujący UAC w Windows

przeczytasz w 1 min.

W systemie Windows 7 firma Microsoft przygotowała przemyślany i po prostu dobry mechanizm zabezpieczający User Account Control (UAC, Kontrola konta użytkownika). Można go konfigurować i wybierać poziom bezpieczeństwa.

W Windows Vista nie mamy takich możliwości. Możemy albo wyłączyć UAC i wtedy stracić oferowane przezeń zabezpieczenia, albo zostawić go w spokoju i radzić sobie z często wyskakującymi komunikatami, które potrafią zirytować każdego użytkownika. Ale uwaga! Jest jeszcze trzecie rozwiązanie.

Rozwiązanie to nazywa się Norton UAC. Tak, tak, opracowała go popularna firma zajmująca się bezpieczeństwem - Symantec.

Norton UAC nie zaoferuje takich możliwości jak ten z Windows 7, ale udostępni przydatną funkcję o nazwie "Don't ask me again".

Funkcja "Nie pytaj mnie ponownie" to coś, czego brakuje domyślnemu UAC

Zainstaluj to rozszerzenie do Visty i ciesz się udoskonalanym mechanizmem UAC. Od tej pory, gdy uruchomisz jeden ze swoich ulubionych programów i wyświetli się komunikat Kontroli konta użytkownika, możesz wybrać funkcję "Don't ask me again" (Nie pytaj mnie ponownie) i kliknąć przycisk Allow (Zezwól). Teraz, gdy po raz kolejny uruchomisz dany program, UAC nie wyświetli już swojego komunikatu.

Po instalacji Norton UAC nie zauważysz różnicy od razu. Najpierw będziesz musial ponownie zmagać się z irytującymi okienkami. Ale gdy już wybierzesz "Don't ask me again" przy najczęściej używanych aplikacjach i wykonywanych czynnościach, po pewnym czasie zapomnisz o tym, że zabezpieczanie Visty było tak irytujące.

Co ważne, Norton UAC nie jest dostępny w polskiej wersji językowej, więc okienka UAC będą oferowały opisy po angielsku. Na szczęście tylko one zmienią język, więc to niewielka strata.

Jeśli irytuje cię domyślny UAC systemu Windows Vista, Norton UAC może ci się spodobać. Polecamy.