Płyty główne

Zintegrowane rdzenie graficzne

przeczytasz w 1 min.

Przy zakupie płyty głównej warto rozważyć wybór modelu z chipsetem, posiadającym wbudowaną obsługę grafiki. Zwłaszcza, jeżeli nie zamierzamy grać lub jeśli przynajmniej na początku nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy na kartę graficzną.

Do testów wbudowanej karty ponownie posłużył Doom 3 - tym razem wyłącznie z teksturami w niskiej jakości - raz z włączonymi wszystkimi efektami (standardowe ustawienia), drugi raz z wyłączonymi.

Znamy już więc naszych faworytów wśród zintegrowanych rozwiązań graficznych. Są to nForce2 oraz i915G. Da się nawet na nich pograć w świeże gry, takie jak Doom 3! Co prawda ustawienie gry na działanie w najniższej rozdzielczości (640x480) oraz wyłączenie w opcjach wszystkich detali jest niezbędne w celu osiągnięcia akceptowalnej ilości klatek - tym niemniej - jak na kosztujący kilkanaście dolarów chip wbudowany w mostek północny, jest to świetny wynik.

Radeon 9100 IGP oraz i865G są z kolei wyraźnie wolniejsze, co powoduje, że trudno będzie na nich zagrać w coś sensownego. Chociaż wystarczą do uruchamiania starszych pozycji, to jednak stosunkowo niska wydajność produktu firmy ATI może zaskakiwać. Szczerze mówiąc, spodziewaliśmy się po nim znacznie większej wydajności grafiki. Do tego stopnia, że zastanawiamy się, czy nie był to jakiś problem z testowaną przez nas konfiguracją.