Ultrabooki

Niezależność, bezpieczeństwo i uniwersalność

przeczytasz w 2 min.

Niezależność w podróży

Jeśli pracujemy z hotelowego pokoju, prawdopodobnie korzystamy z lokalnej sieci Wi-Fi. Również w restauracjach, nawet w popularnych sieciach fastfoodów, możemy skorzystać z jakiegoś hotspota. Co jednak, jeśli nie mamy żadnego punktu dostępowego w pobliżu? Wówczas musimy posiłkować się półśrodkami i udostępnić internet z poziomu swojego smartfona lub połączyć się z siecią za pomocą modemu 3G/4G USB.

Fujitsu LifeBook U745 nie potrzebuje do pracy mobilnej lokalnego hotspota czy zewnętrznego modemu USB, a to dzięki wbudowanej obsłudze łączności 4G LTE. Wbudowany modem niesłychanie zwiększa możliwości tego urządzenia i praca zdalna staje się po prostu bardzo przyjemna, o ile w ogóle o przyjemności możemy w jej przypadku mówić. Skąd to przeświadczenie?

Wyobraźmy sobie pracę w trzęsącym się pociągu, gdzie nie ma sieci Wi-Fi w przedziale, gdzie nie ma żadnego stolika, na którym można by postawić naszego laptopa. Trzymamy wówczas laptopa na kolanach, udostępniamy internet ze smartfona, co systematycznie wyczerpuje jego baterię i pracujemy z dokumentami narzekając na nadmiernie uginającą się obudowę, niewydajne chłodzenie i nieprecyzyjny touchpad. W przypadku ultrabooka od Fujitsu, żadne z powyższych niedogodności nie miały miejsca.

Fujitsu ultrabook

Swoboda i bezpieczeństwo

Praca zdalna to praca niezależna i nie byłaby możliwa, gdyby nie wydajna bateria. W modelu Fujitsu jest ona wystarczająca. 4 czy 5 godzin pracy nie stanowi problemu dla tego ultrabooka, a jeśli powyłączamy co się da to zyskamy dodatkowo ze 2 czy 3 godziny, ale można by oczekiwać nieco jednak dłuższego czasu pracy.

Osobnym wątkiem jest jeszcze ekran laptopa. Zasadniczo, zwykle nawet najbardziej podstawowe matryce pozwalają w miarę komfortowo pracować na notebooku. Ale, wyobraźmy sobie, że mamy możliwość zasiąść sobie wygodnie ba leżaku czy ratanowym krześle w letnim słońcu i pracować popijając orzeźwiające Frappe. Wszystko pięknie, ale ekran musi być na tyle dobry, by zminimalizować odbicia i na tyle jasny, byśmy widzieli wszystko wyraźnie.

Całe szczęście ultrabook Fujitsu posiada bardzo dobry ekran wykonany w technologii IPS o rozdzielczości Full HD. Wyświetlacz charakteryzuje się jasnością na bardzo dobrym poziomie, więcej niż zadowalającym odwzorowaniem kolorów oraz matową powierzchnią, dzięki czemu praca zdalna, na dworze, pod chmurką nie jest dla niego wyzwaniem. Jasne, jesienne słońce nie jest może tak intensywne, jak latem, ale sprzęt dawał radę (fakt faktem niezbyt długo, bo temperatura nie pozwala na dłuższą pracę na powietrzu).

Czas zwrócić uwagę na jeszcze jedną cechę pracy w podróży, która w biurze w zasadzie nie ma dla nas większego znaczenia. Mowa o bezpieczeństwie. Wyobraźmy sobie sytuację, w której zgubimy swojego laptopa lub ktoś go nam ukradnie, o co wyraźnie łatwiej podczas podróży niż w trakcie pracy w biurze. Co wtedy? Fujitsu posiada kilka funkcjonalności, które utrudnią nieuczciwemu znalazcy czy zwyczajnemu złodziejowi życie.

Fujitsu zabezpieczenia

Panel zabezpieczeń dostępu w Fujitsu LifeBook U745

Producent zaimplementował w swoim ultrabooku szereg rozwiązań służących do autoryzacji i choć często większości z nas wystarcza zwykłe hasło, możliwość zabezpieczenia komputera mechanizmem detekcji twarzy czy czujnikiem PalmSecure skanującym układ naczyń krwionośnych naszych dłoni. Reasumując, jeśli zależy nam na ochronie danych przetrzymywanych na dysku komputera, ten ultrabook potrafi o nie zadbać.

Czy istnieje uniwersalny sprzęt biznesowy?

Oto jest pytanie, które w zasadzie należy zostawić bez odpowiedzi. Wszak każdy z nas ma inne potrzeby i inaczej wyobraża sobie sprzęt uniwersalny, pomagający je realizować. Jeśli jednak weźmiemy ogół kryteriów, które lubimy w laptopach, to ultrabooki są kategorią zbliżającą się do uniwersalnych rozwiązań wśród narzędzi pracy.

Powyższe potwierdza tylko praca zdalna i stacjonarna z Fujitsu LifeBook U745, który świetnie spełnia się w przestrzeni biurowej oraz w podróży. Jeśli wykonywany zawód lub charakter prowadzonej działalności wymagają od nas systematycznych podróży, podczas których nie chcemy ciągle przesiadać się ze stacjonarnego komputera na mały i niezbyt wydajny laptop czy chromebook lub tablet, a zamiast tego wolimy pracować na jednym urządzeniu, ultrabook to doskonały wybór.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snack3rS7X
  6
  Gdzie podpis artykuł sponsorowany?
  • avatar
   Snack3rS7X
   5
   "Praca zdalna to praca niezależna i nie byłaby możliwa, gdyby nie wydajna bateria. W modelu Fujitsu jest ona wystarczająca. 4 czy 5 godzin pracy nie stanowi problemu dla tego ultrabooka" I to ma być to osiągnięcie na miarę 2015r.?! Mój Asus Zenbook potrafi i 7h pracować a bez Wi-Fi pewnie by pracował i 10h. Czym Wy się zachwycacie, to absolutnie nie jest zachwycające, a ten ultrabook jest prawdopodobnie droższy od mojego Asusa
   • avatar
    Trekker666
    1
    To nic, ja długi czas smigałem na dellu D410, z nową baterią od Whitenergy (podróba), i poprawieniu kilku ustawień w siódemce, dawał radę przez 8 godzin pracy :), może ten ultrabook jest przygotowany pod 6-cio godzinny dzień pracy? jak mają teraz na półwyspie?
    • avatar
     0
     Używam od jakiegoś czasu U745 i w skrócie wypunktowałbym jego plusy tak:

     - matowy ekran
     - obudowa pod nadgarstkami twarda jak kamień
     - dobra klawiatura i żadnego uginania na całej powierzchni
     - waga 1.5kg, grubość 19mm
     - gniazdo dla stacji dokującej
     - bardzo mały zasilacz - idealny do torby
     - modem 4G i gniazdo SIM
     - wyjmowalny dysk HDD
     - wyjmowalna bateria
     - bogate możliwości konfig. w bios
     - DualBand WIFI AC (umożliwia choćby na full wykrzystanie Microsoft Wireless display)
     - 3 porty USB 3.0
     - Display Port

     Z wyglądu średnio mi się podoba, ale sprzętowo jest świetny. Wahałem się pomiędzy ThinkPadem a tym Lifebookiem.