Karty graficzne

Spojrzenie na konstrukcje referencyjne

przeczytasz w 2 min.

Tym razem nvidia dla obydwu kart zastosowała ten sam moduł chłodzenia. Różnice z zewnątrz ograniczają się jedynie do kolorystyki (jeżeli o takowej można w ogóle mówić).  GTX w wersji 280  wydaje się bardziej "czarny" i właściwie jest to cała różnica na jaką się natkniemy. Niestety, póki co nie było możliwości rozkręcenia obydwu modeli i porównania zestawu chłodzenia występującego na referencyjnych konstrukcjach. Wydaje się jednak, że istotnych różnic raczej i tu nie uświadczymy.

NVIDIA GeForce GTX 260
NVIDIA GeForce GTX 260

nvidia GeForce GTX 280
nvidia GeForce GTX 280

Długość całej karty (zabudowy) jest niemal identyczna jak w przypadku 9800GX2. Referencyjny system chłodzenia stosowany w kartach opartych o GT200, przez zewnętrznych producentów nie będzie zapewne poddawany żadnym modyfikacjom, stąd w sprzedaży powinny pojawić się mniej "trumiennie" wyglądające modele, które odróżnić będzie można jedynie po kolorowych naklejkach właściwych dla danego producenta.

Jeżeli chodzi o sam wentylator, którym uraczyła nas nvidia, jest to po prostu kolejna wariacja w temacie GeForce z górnej półki, przez co do najcichszych nie należy. Trzeba jednak przyznać, że do schłodzenia tego "potwora" potrzeba znaczącego przepływu powietrza. Więcej na ten temat w dalszej części artykułu.

GTX 200 series (tył obydwu kart)
nvidia GeForce GTX 280

Karta oglądana z tyłu prezentuje się bliźniaczo podobnie do GeForce 9800GX2, mamy więc tu ponownie kompletną zabudowę płytki drukowanej (tzw. "puszkę") wyposażoną w poprzeczne nacięcia ułatwiające odprowadzanie gromadzonego ciepła z górnej części PCB.

wyjścia w serii GT200
po lewej GeForce 9800 GTX, po prawej GeForce GTX 280

nvidia GeForce GTX 280

Standardowy komplet wyjść. Dwa złącza DVI-I z obsługą HDCP oraz wyjście HDTV-out (S-video). HDMI jest również dostępne, jednak potrzebna będzie specjalna przejściówka. Wersje produkcyjne niektórych kart powinny już zostać wyposażone w złącze HDMI wbudowane pod śledzia. Co bardzo istotne karty obsługują najnowszy dostępny tryb przesyłania obrazu poprzez interfejs DisplayPort, z tą jednak różnicą (w kontekście porównania ze starszą serią GeForce 8 i 9), że tym razem będzie można przesłać obraz w rozdzielczości ponad 2560x1600 i 10-bitowym kolorze (do miliarda barw na jednym ekranie). Poprzednie generacje kart również wewnętrznie operowały na 10-bitach, jednak na wyjściu musiały być już zgodne z formatem (RGB) czyli 8-bitami na kanał.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login