Płyty główne

Testy wydajności. BIOS. Podkręcanie. Ocena

przeczytasz w 3 min.

DS3, podobnie jak poprzednio testowany model DQ6, ma opcje automatycznie zwiększające wydajność procesora i systemu graficznego. Służą temu funkcje: C.I.A 2 oraz Robust Graphics Booster.
Tą pierwszą można włączyć z poziomu BIOS, jak również przy pomocy programu EasyTune. Funkcja ta w przypadku testowanej płyty nie spisywała się najlepiej, po jej uruchomieniu system wykazywał niestabilność. Uruchamiane benchmarki nie docierały do końca testów, a jeśli nawet, to raportowane wyniki były niższe od tych uzyskanych na ustawieniach fabrycznych.

ustawienia fabryczne C.I.A: TURBO

Jak widać powyżej, wyniki uzyskane przez płytę przy ustawieniach fabrycznych są niemal identyczne z tymi, jakie otrzymaliśmy dla płyty Asus P5B Deluxe.

W przeciwieństwie do C.I.A, rewelacyjnie wykazała się funkcja Robust Graphics Booster. Opcję tą włącza się w BIOSie, a dostęp do niej jest początkowo ukryty. By RGB się ujawniła, należy w menu głównym BIOSu wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+F1. O tym, że warto poświęcić chwilkę na wykonanie tych operacji na pewno świadczą przedstawione poniżej wyniki 3dMark05.

ustawienia fabryczne RGB TURBO

BIOS płyty jest przejrzysty i wygodny, jego opcje są niemal identyczne, jak w modelu Gigabyte GA-965P-DQ6. Różnice występują w zakresie regulacji niektórych parametrów, testowana płyta pozwala na trochę mniej.

BIOS, menu MIT po wciśnięciu Ctrl+F1

Podkręcanie

Na początku zaznaczyliśmy, że płyta ma swoje mocne strony. Skoro do tej pory pisaliśmy głównie o wadach konstrukcji, zalety muszą się ujawnić w tej właśnie sekcji. Pomimo nieprzeciętnie grzejącego się chipsetu oraz zawężonych ustawień BIOSu, DS3 pozwala wycisnąć z siebie całkiem sporo. Korzystając z boksowego chłodzenia, nie zmniejszając mnożnika, udało nam się uruchomić system operacyjny przy FSB=400MHz. Przy tej częstotliwości mieliśmy drobne problemy ze stabilnością, które zniknęły po obniżeniu FSB do 390MHz. Oto wyniki benchmarków, jakie uzyskaliśmy dla procesora Core 2 Duo E6400 działającego z częstotliwością wynoszącą 3,12 GHz (8x390).

FSB @390 MHz, wydajność wzrasta o 45% !

RGB auto


RGB fastRGB turbo

Komentarza wymaga wynik 3dMark05 uzyskany przy ustawionej na Turbo funkcji Robust Graphics Booster. Generowany przez benchmark obraz w tym wypadku nie był płynny. Mimo wysokich średnich wartości FPS, momentami dochodziło do bardzo krótkich, ale nieprzyjemnie odczuwalnych, 'szarpnięć' wyświetlanego obrazu. Przy RGB ustawionym na Fast, obraz był wyświetlany prawidłowo.

Sprawdziliśmy również, jak bardzo można podkręcić procesor po obniżeniu mnożnika do wartości 6. Udało nam się dociągnąć do stabilnego FSB=430.

Podsumowując

Wydanie ostatecznego werdyktu nie jest proste. Z jednej strony płyta jawi się jako produkt wykonany bez przemyślenia, zarówno jeśli chodzi o konstrukcję, jak i o dołączone oprogramowanie.

Patrząc z drugiej strony, DS3 jest wydajna, stabilna oraz pozwala bez większych ceregieli na przetaktowanie procesora o 50%. Ogólnie dajemy 4, z zastrzeżeniem, że w przypadku tego produktu rozbieżność opinii na jego temat może być bardzo duża.

Podsumowanie
 
Jakość produktu, instalacja
całkiem nieźle
Wyposażenie i funkcje dodatkowe
całkiem nieźle
Funkcjonalność i wygoda użytkowania
super
Wydajność / podkręcanie
super
Ogólnie
Cena / możliwości płyty
dobrze

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!