Gry

Wywiad z Iainem Willowsem

przeczytasz w 6 min.

Benchmark.pl – Słyszałem, że na prezentacji gry mającej miejsce parę miesięcy temu skopałeś wszystkim dziennikarzom tyłki jako Goliat, i to już na pierwszym stadium ewolucji potwora.

Iain –Chyba nie powinienem był tego robić. Teraz wszyscy gadają [śmiech]. Powiedzmy, że to taka mała sztuczka, której każdy może się nauczyć. Ale przyznam, było to troszkę wredne.

Benchmark.pl – Ciekawi mnie to, bowiem nie udało mi się zobaczyć dwóch meczy, podczas których to drużyna najemników ubiła monstrum. Podczas mojej rozgrywki jako ludzie przegraliśmy, jako Kraken zaś zwycięstwo przybyło do mnie dość łatwo.

Iain –Cóż, początkowo może faktycznie łatwiej jest wygrać jako potwór. Podstawowy błąd popełniany przez grające tu dzisiaj osoby, który udało mi się zauważyć, to brak zgrania. Każdy rozumiał swoją rolę – Assault zadaje obrażenia, Trapper namierza potwora, Medic leczy – jednak niezbyt często udawało im się łączyć to w całość. Współpraca najemników to w Evolve klucz do wygranej po tej stronie barykady.

Benchmark.pl – Premiera gry zbliża się do nas wielkimi krokami. Jak tam nastroje w 2K i Turtle Rock?

Iain –Nie mogłyby być lepsze. Najważniejsze były chyba dla nas spotkania z graczami i prezentacje gry – możliwość zobaczenia na własne oczy ile frajdy daje ona ludziom, jakie emocje wywołuje i z jak ciepłym odbiorem się spotyka. Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszej nagrody.

Benchmark.pl – Ale Evolve nie jest chyba tytułem, który zostawia się po premierze i zaczyna dłubać nad czymś innym. Jak zamierzacie wspierać swój nowy tytuł po „Dniu D”?

Iain –Wsparcie będzie jak najbardziej obecne – w 2K to dla nas naturalna kolej rzeczy, co pokazaliśmy już przy kilku tytułach, od Bioshocka po Borderlands. Poza dodatkami, które zdobyć można już teraz składając zamówienia przedpremierowe, pierwsze DLC powinno ukazać się najpóźniej 3 miesiące od premiery gry.

Benchmark.pl – Skoro jesteśmy już przy DLC i dodatku do zamówienia przedpremierowego, muszę Cię o coś zapytać. W grze obecny jest tryb dla pojedynczego gracza, prawda?

Iain –Prawda, chociaż nie wolno mi o nim wiele powiedzieć. Zasadniczo służyć on będzie do wprowadzenia gracza w świat Evolve i zaznajomienia go z rządzącymi nim prawami i zasadami. Opowie pewną historię, ale jak już zaznaczyłem, na chwilę obecną nic więcej zdradzić nie mogę.

Benchmark.pl – Powód, dla którego pytam Cię o fabułę, to potwory i wspomniane DLC z zamówienia przedpremierowego. W jednym ze swoich wcześniejszych wywiadów powiedziałeś, że monstra z którymi walczymy w Evolve nie są naturalną częścią ekosystemu planety. W zamówieniu przedpremierowym zaś otrzymać można potowora, którego nazwaliście Dziki Goliat (Savage Goliath w org.) – w opozycji do „normalnego” Goliata dostępnego w grze od samego początku. Czyżby oznaczało to, że bestie z którymi się zmagamy do kogoś należą, zostały ujarzmione i wykorzystane do tylko jemu znanych celów?

Iain –Powiem tak – prawdą jest, że obecne na planecie potwory nie należą do jej środowiska. Zesłana na glob grupa najemników to zaś wyspecjalizowany zespół, którego polowanie na takie stworzenia to chleb powszedni. Jeśli chodzi zaś o „skórkę” dzikiego Goliata... Nie mogę zdradzić, czy jest ona częścią fabuły, czy też i nie. Na chwilę obecną powiedzmy, że jest to po prostu świetnie prezentująca się, alternatywna wersja znanego już potwora.

Benchmark.pl – Zostając jeszcze na chwilę przy temacie DLC trzeba przyznać, że jesteście z nimi szalenie otwarci. Na dzisiejszej prezentacji zarzuciliście nas zapowiedzią przedpremierowych dodatków do absolutnie każdej z wydawanych przez Was [2K] gier – było coś dla NBA2K15, nowej Cywilizacji, Borderlands: The Pre-Sequel! czy Evolve właśnie. Rozumiem, że biznes to biznes, ale nie obawiacie się złego odbioru ze strony graczy prowadząc tak silną politykę cyfrowych dodatków, które w zasadzie mogłyby znaleźć się w grze?

Iain –Wiesz, osobiście uważam, że liczba odbiorców faktycznie nie przepadających za cyfrowymi dodatkami jest naprawdę mała. Koniec końców, jeśli jakaś gra naprawdę Ci się podoba, chcesz ciągle w nią grać, jednoczeście oczekując od niej nieustającej świeżości, nowych elementów, historii do przeżycia. Borderlands jest chyba najlepszym przykładem potwierdzającym ten stan rzeczy, bo każdy z wydanych do tej świetnej produkcji dodatków spotkał się z wielkim zainteresowaniem. DLC odgrywają więc dzisiaj szalenie istotną rolę i zdajemy sobie z tego sprawę.

Benchmark.pl – Wracając do Evolve, nie pokazaliście jeszcze wszystkiego, co gra ma do zaoferowania. Czego jeszcze nie wiadomo i co pozostanie tajemnicą aż do dnia premiery?

Iain –A więc tak: klasy pozostaną niezmienne. Nic nowego pod tym względem w grze już się nie pojawi. Jeśli chodzi o postacie, obecnie zaprezentowaliśmy wam 8 z całkowitej liczby 12 dostępnych w grze Łowców, oraz 2 sztuki z 3 wrzuconych do tytułu w dniu premiery potworów. Znacie również wyłącznie jeden tryb rozgrywki (Polowanie), a tych również będzie więcej, no i jak dotąd zobaczyliście tylko dwie mapy – tych zaś będzie więcej niż tuzin, kiedy gra ukaże się na półkach sklepowych.

Benchmark.pl – Skoro wspomniałeś już o mapach, czy wszystkie z nich utrzymane będą w tak stonowanej kolorystyce i okryte zostaną zasłoną nocy?

Iain –To prawda, że jak dotąd zaprezentowana dżungla i kanion były do siebie dość podobne pod względem kolorystyki i oświetlenia. Najważniejszy jest tu jednak fakt, iż każde środowisko różni się od siebie wymaganiami co do zachowań graczy. Każda ze stworzonych przez Turtle Rock lokacji to nieco inne podejście do rozgrywki, konieczność wpojenia sobie innego zestawu zachowań – i to zarówno ze względu na formację terenu, ale i także obecną faunę i florę. Jako Łowca nie chcesz bowiem dać zapędzić się do ciasnej jaskini z obecnym w niej Goliatem, którego ulubionym zajęciem jest ciskanie kamieni, zionięcie ogniem i walka przy użyciu potężnych ramion. Ale jeśli zapędzisz tam Krakena, a tym samym odbierzesz mu jego umiejętność latania... Cóż, wówczas sytuacja może odwrócić się na Twoją korzyść. Pod tym względem mogę więc śmiało powiedzieć, że każda mapa w Evolve będzie się od siebie różnić i tak swoją drogą, właśnie za to tak bardzo je lubię. Inne miejsce to zawsze konieczność innej gry.

Benchmark.pl – Jeśli chodzi o florę, ale i przede wszystkim faunę znajdującą się na omówionych mapach, czy kontrolowana jest ona podobnym systemem do tego rządzącego zombiakami z Left 4 Dead? O ile nie myli mnie pamięć, wspomniałeś kiedyś o czymś takim jak „Zoo Keeper System” (System Opiekuna Zoo).

Iain –Tak, tak, faktycznie. W produkcji obecny jest system sztucznej inteligencji kontrolujący zachowanie stworzeń obecnych na mapie oraz ich populację. Bo widzisz, po wczytaniu się gry inni drapieżnicy nie będą stać bezczynnie i czekać na pojawienie się obecności gracza – również zaczną polować, zazwyczaj na zwierzynę mniejszą od siebie. Jako potwór daje Ci to szansę na pożywienie się ubitymi zwierzętami bez konieczności marnowania czasu na własny atak, jednak z drugiej strony musisz też uważać. Na pierwszym poziomie ewolucyjnym większe drapieżniki [oznaczone w trybie instynktu na czerwono] to też spore zagrożenie.

Benchmark.pl – Czy lokacji potencjalnego pożywenia można się wyuczyć?

Iain –Po części tak, chociaż zwierzęta na mapie cały czas się przemieszczają. W przypadku większych stworzeń, jak np. Megamouth [swego rodzaju ogromna ropucha] miejsce występowania niemal na pewno będzie cały czas takie samo – stworzenie będzie trzymać się blisko wody. W zasadzie można to powiedzieć o całej reszcie niezależnych istot żywych, bowiem każda z nich ma swoje osobiste preferencje do występowania w konkretnych strefach.

Benchmark.pl – Gra będzie wyposażona w dedykowane serwery – to fakt. Co jednak z systemem matchmakingu, bądź obsadzaniem graczy w konkretnych rolach? Załóżmy, że mamy 20 zapaleńców czających się na potwora, tymczasem jedynym miejscem wolnym jest medyk, którym nikt nie chce grać. Co wówczas?

Iain –Chociaż tej informacji nie możemy traktować jako w pełni oficjalnej i potwierdzonej, Evolve będzie posiadał swój własny system matchmakingu, nad którym to cały czas pracujemy. Najważniejsze to nie odbierać graczom możliwości brania udziału w zabawie jako ich ulubiona postać. Więc jeśli ktoś lubi grać potworem, musimy upewnić się, że nasz system nie będzie mu tego utrudniał. I tak w ogóle to nie rozumiem, dlaczego ludzie unikają medyka – przecież to świetna klasa! Co jednak najistotniejsze – nawet jeśli pozostaniesz sam w lobby, nie ma żadnych przeciwskazań, by grać dalej. Sztuczna inteligencja obsadzi resztę miejsc i należycie dgrywać będzie swoją rolę.

Benchmark.pl – Biorąc udział w rozgrywce czy też po prostu przyglądając się, jak grają inni dostrzegłem w Evolve niesamowity potencjał e-sportowy – nawet jeśli produkcji zupełnie nie po drodze do takich wydarzeń ze względu na jej asymetryczną rozgrywkę. Emocje i zaangażowanie graczy oraz widzów musieliście jednak dostrzec i wy sami, stąd pytanie: czy jest szansa na wydarzenia tego typu z wykorzystaniem Evolve?

Iain –To pytanie dociera do nas nad wyraz często i ciężko jest na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Sam zdajesz sobie sprawę z asymetryczności rozgrywki, a mimo to zdecydowałeś się o to zapytać – i nie jesteś jedyny. Ludzie faktycznie czerpią sporo radości z samego faktu podziwiania zmagań potwora i polujących na niego łowców, co najlepiej widać było na tegorocznym E3. Mieliśmy tam naprawdę potężny ekran, na którym cały czas wyświetlana była rozgrywka przyciągająca tłumy i co najważniejsze, dająca tym tłumom mnóstwo frajdy. Potencjał więc faktycznie jest, ale czy faktycznie coś z tego powstanie, trudno orzec.

Benchmark.pl – A czy to prawda, że pomysł na Evolve pojawił się w Turtle Rock jeszcze przed Left 4 Dead? Dlaczego zmieniać kolejność?

Iain –Tak, to prawda. Wszystko rozbiło się wówczas o technologię. Bo widzisz, ekipa z Turtle Rock to ludzie, którzy po wpadnięciu na jeden pomysł, ciągle dodają do niego nowe. Z czasem projekt Evolve rozrósł się do tego stopnia, że w oczach jego twórców przerósł możliwości trwającej wówczas generacji konsol. Asymetryczna rozgrywka tego formatu wymagała czegoś potężniejszego, na co było trzeba jeszcze poczekać. Pomysł na „4 vs 1” trafił więc do notatnika i czekał na właściwy moment, który nadszedł wraz z pierwszym pojawieniem się sprzętu do grania nowej generacji.

Benchmark.pl – W pełni zrozumiałe. Czy mogę zapytać Cię o coś jeszcze, tak poza Evolve?

Iain –Battleborn?

Benchmark.pl – Battleborn.

Iain –Nie, ale możesz mi powiedzieć, jak podoba Ci się trailer.

Benchmark.pl – Świetna muzyka, fajny montaż. Co do całej reszty...

Iain –Zobaczymy?

Benchmark.pl – Zobaczymy! <śmiech>

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  Mafia III :(
  • avatar
   Marucins
   3
   "....pierwsze DLC powinno ukazać się najpóźniej 3 miesiące od premiery gry."
   Już się zaczyna. Czy tp jest poważne podejście do tytułu - skoro już na starcie planują ograniczyć grę aby za 3 miesiące wydać magiczne usprawnienie.

   "DLC odgrywają więc dzisiaj szalenie istotną rolę i zdajemy sobie z tego sprawę."
   TAK POZWALAJĄ WAM DARMOZJADY WYCIĄGNĄĆ WIĘCEJ KASY OD NAS GRACZY!

   PS nigdy nie kupiłem DLC - nie przyzwalam w taki czy inny sposób na wypuszczanie wersji beta/niedokończonych/ograniczonych, aby pod pretekstem magicznego pakiety za kilka naście/dziesiąt złotych dostać "zbroję dla konia" - chyba że był to pakiet gra + dodatki i to w promocji.
   • avatar
    basket4rap
    1
    Gdzie można znaleźć potwierdzenie informacji i się upewnić, że faktycznie wersja NBA 2K15 na PC będzie w wersji "next-gen" a nie portem z X360/PS3? Bo rozumiem, że autorowi w tym zdaniu "Chociażby dlatego, że pecetowa wersja 2K15 będzie teraz identyczna z wydaniem konsolowym..." chodziło właśnie o to, że wersja PC w tym roku będzie taka jak na XO/PS4;>
    • avatar
     DarioX7
     -1
     Ile musi mieć optymalnie karta grafiki pamięci VRAM by dla Civilization 5 i Civilization: Beyond Earth by tekstury szybko się ładowały na najwyższych ustawieniach, a nie po 1~2 sec ? 1, 2, 4GB ?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Wieje nudą. Chyba najlepsza z tego wszystkiego będzie nowa Cywilizacja.
      • avatar
       Kieresz
       0
       next genowe WWE OH YEAH!
       • avatar
        SoulRak3r
        0
        "za sprawą nowego silnika graficznego i zastosowanych technologii na konsolach nowej generacji zaprezentuje się najlepiej, jak tylko będzie to możliwe." - dobrze powiedziane.
        • avatar
         jarnuszkiewiczm
         0
         "Uwolnić krakena" hahahhahahahahaha