Te roboty sprzątające warto kupić. Ranking
Roboty domowe

Te roboty sprzątające warto kupić. Ranking

przeczytasz w 8 min.

Ranking robotów sprzątających. Znajdziesz tutaj dobre odkurzacze automatyczne, w atrakcyjnych cenach. Od modeli tanich, aż po bardzo zaawansowane i wyposażone w stacje do zbierania kurzu. Tutaj znajdziesz odpowiedź jaki robot sprzątający kupić.

Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

Chyba nikt z nas nie lubi sprzątać, prawda? Robimy to bo musimy, a nie dlatego, że mamy taką ochotę. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się roboty odkurzające, które wyczyszczą podłogi twarde i dywany. W dodatku zrobią to bez naszej ingerencji, bo harmonogram sprzątania jest jedną z podstawowych cech większości modeli.

Jaki robot sprzątający warto kupić? Oto polecane modele:

Ranking robotów sprzątających

Najważniejsze cechy robota sprzątającego

 1. Robot powinien sprzątać szybko i dokładnie. Nie licząc najtańszych modeli, warto kupić model wyposażony w sensor laserowy (LIDAR), który zazwyczaj umieszczony jest w wystającym module na górze obudowy. Dzięki niemu odkurzacz już po pierwszym pełnym przejeździe stworzy mapę mieszkania lub piętra domu oraz podzieli ją na pomieszczenia. Laser jest bardzo precyzyjny, więc znacznie zwiększa sprawność poruszania się odkurzacza po pokojach. Pomaga w tym również sensor przedni (antykolizyjny), boczny (jazda wzdłuż ściany) oraz czujniki dolne (zapobieganie upadkowi ze schodów).
 2. Obsługa robota powinna być ograniczona do minimum. Odkurzacz powinien uruchamiać się sam zgodnie z ustalonym przez nas harmonogramem (konkretne dni, godziny, tryb sprzątania, moc ssania itp). My powinniśmy pamiętać tylko o regularnym opróżnianiu kurzu z pojemnika. W zasadzie nawet to nie jest konieczne, bo nieco droższe modele mają stację do zbierania kurzu z robota. Worek z takiej stacji wystarczy wyrzucać zazwyczaj raz na kilka tygodni. Robot ma być maksymalnie bezobsługowy.
 3. Robot powinien sprzątać na mokro, czyli mopować. Odkurzanie to jego najważniejsza funkcja, ale oprócz tego musi też od czasu do czasu przetrzeć podłogę mokrym mopem. W tym celu stosuje się nakładki z wymiennymi ścierkami. Tańsze roboty mają w zestawie jeden mop wielorazowy, a droższe 2 mopy wielorazowe oraz wiele mopów jednorazowych. Warto upewnić się, że robot odkurza i mopuje jednocześnie - to oczywiście skraca czas pełnego sprzątania.
 4. Aplikacja na telefon powinna być prosta w obsłudze i funkcjonalna. Dobrym przykładem jest Xiaomi Home, który pasuje do wielu modeli w ekosystemie tego producenta. Warto dodać, że niektórymi robotami można sterować głosowo, np. przez Google Home, Alexa itp. W aplikacji powinniśmy mieć m.in. opcje dzielenia i łączenia pomieszczeń, wyznaczania stref zakazanych (wirtualne ściany), ustawiania harmonogramu sprzątania, mocy ssania, stopnia podawania wody itp.
 5. Czas pracy na baterii powinien wystarczać na pełne sprzątnięcie mieszkania lub domu. Na szczęście nie ma z tym problemu w większości nowoczesnych robotów sprzątających, bo większość z nich realnie działa około 2, a nawet 3 godziny na jednym ładowaniu. Tymczasem sprzątnięcie średniego mieszkania około 60-70 m2 zajmuje zazwyczaj 40 - 45 minut. Po zakończeniu robot sam wraca do stacji ładującej, więc następnego dnia wyruszy z pełnym zapasem energii.
 6. Robot sprzątający powinien być cichy. Na najniższym trybie mocy ssania, przy pomiarze wykonywanym z odległości dwóch metrów, głośność powinna wynosić do 55 dB, a w najwyższym do 65 dB. Warto jednak zaznaczyć, że szum silnika zasysającego powietrze może być czasami niższy od dźwięku wydawanego przez napęd.
 7. Robot odkurzający powinien mieć komunikaty głosowe po polsku. To dość istotne, bo w czasie sprzątania odkurzacz może nas poinformować z innego pokoju, że np. utknął, połknął przewód od ładowarki, zablokowała go skarpeta itp. Czasami można wybaczyć brak języka polskiego, zwłaszcza, że wiele osób bez problemu rozumie choćby język angielski, w podstawowym zakresie.

Najlepszy robot sprzątający - ranking:

Te odkurzacze automatyczne warto kupić:

Zeegma Zonder Robo Next - tani robot sprzątający do 700 zł

Ocena benchmark.pl
 • 4/5

W tej klasie cenowej trzeba pogodzić się z pewnymi kompromisami. Zeegma Zonder Robo Next (w wielu domach pewnie dostanie imię Zygmunt), podobnie jak mnóstwo innych tanich robotów, nie ma na górze obrotowego dalmierza laserowego, czyli LIDARu. Z tego powodu nie może poruszać się w całkowitej ciemności i tworzy mapy wolniej oraz mniej precyzyjnie. Powrót do stacji ładującej zajmuje mu dłużej, niż odkurzaczom z LIDARem. Chcę jednak podkreślić, że jak na robot za 700 zł sytuacja wygląda w porządku. Zeegma dobrze odkurza mieszkanie, ma dwie szczotki boczne, jeździ dość szybko, ma dobry czas pracy na baterii (nawet dłuższy niż podaje producent) i może też mopować podłogi twarde na mokro. Siła ssania jest wystarczajaca, a głośnosć niska (nie przeszkadza). Robot cieszy się dobrymi opiniami, wygląda atrakcyjnie, jest solidnie wykonany i dobrze wyceniony.

Najważniejsze cechy:
 • Rodzaj filtrówHEPA, zmywalny
 • Czas działania120 min
 • Poziom hałasu50 dB
 • Czujniki odkurzaczaCzujnik antykolizyjny, Czujnik uskoku podłoża
 • Wymiary320 x 76 mm
 • Waga4000 g

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential - tani robot Xiaomi z mopem za 800 zł

Ocena benchmark.pl
 • 4/5

Bardzo tani, ale cieszący się dobrymi opiniami robot odkurzający. Oferuje zaskakująco dobrą precyzję sprzątania, jak na odkurzacz bez czujnika laserowego na górze obudowy (choć czasami powrót do ładowania zajmuje mu chwilę dłużej niż droższym robotom). W 40 minut sprząta mieszkanie o powierzchni 60 m2, dobrze usuwając sierść, włosy, kurz, piasek i żwirek. Czas pracy na baterii w zupełności wystarcza do ogarnięcia nawet dużego mieszkania lub kondygnacji domu. Odkurzacz ma dwie szczotki boczne i może mopować na mokro. Łącząc precyzję odkurzania, z całkiem niezłym sprzątaniem na mokro oraz relatywnie niską ceną można przyjąć, że Xiaomi Robot Vacuum Mop Essential to jeden z najlepszych tanich robotów sprzątających. Może nie jest wybitnie cichy, ale w tej cenie nie można mieć wszystkiego. To model wart zakupu.

Najważniejsze cechy:
 • Rodzaj filtrówHEPA, piankowy, wstępny
 • Poziom hałasu62 dB
 • Czujniki odkurzaczaCzujnik antykolizyjny, Czujnik uskoku podłoża, Czujniki odległości
 • Moc25 W

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro - dobry robot sprzątający do 1400 zł

Ocena benchmark.pl
 • 4,3/5

To jeden z lepszych robotów sprzątających w swojej cenie. Ma dość wysoką siłę ssania 3000 Pa, zbiornik na kurz o pojemności 450 ml i co ważne, wyposażony jest w LIDAR, czyli czujnik laserowy na górze obudowy (LDS). Zapewnia on o wiele lepszą szybkość i precyzję tworzenia mapy pomieszczeń i pośrednio wpływa na sprawność poruszania po pomieszczeniach. Robot daje sobie radę w ciemności, co jest ważne zimą, kiedy w domu zapada mrok już około godziny 16:00. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Pro ma też funkcję mopowania na mokro, choć część opinii sugeruje, że jakość mopowania jest niska. Na szczęście jakość odkurzania stoi na bardzo dobrym poziomie, a głośność umiarkowana. Odkurzacz ma bardzo dobrą aplikację mobilną na telefon.

Najważniejsze cechy:
 • Rodzaj filtrówHEPA
 • Czas działania120 min
 • Poziom hałasu72 dB
 • Czujniki odkurzaczaCzujnik antykolizyjny, Czujnik uskoku podłoża
 • Wymiary350 x 82 mm
 • Waga3700 g

Roborock S5 Max - robot sprzątający z funkcją mopowania do 1500 zł

Ocena benchmark.pl
 • 4,6/5

Jest już obecny na rynku od kilku lat, ale wciąż chętnie kupowany ze względu na dobrą relację ceny do możliwości. W niższym trybie ssania wciąż dobrze radzi sobie z sierścią i kurzem, a jednocześnie jest cichy. Wymawia po polsku powiadomienia głosowe, szybko tworzy dokładną mapę pomieszczeń, w tym również dla domów wielopoziomowych (do czterech pięter). Sprząta dokładnie, nie pomija zakamarków i całkiem dobrze radzi sobie w narożnikach. Radzi sobie również z odkurzaniem dywanów, bo ma dobrą szczotkę i wysoką siłę ssania. Wyposażony jest w LIDAR i dobry akumulator, który wystarcza do sprzątania dość dużego mieszkania na raz. Wyposażony jest też w mop, który spisuje się lepiej, niż w wielu odkurzaczach konkurencyjnych, choć służy raczej do przecierania, niż do mycia. Roborock S5 Max cieszy się mnóstwem pozytywnych opinii i jest jednym z najbardziej opłacalnych w zakupie robotów sprzątających.

Najważniejsze cechy:
 • Rodzaj filtrówHEPA, zmywalny
 • Czas działania160-180 min
 • Poziom hałasu67 dB
 • Czujniki odkurzaczaCzujnik antykolizyjny, Czujnik uskoku podłoża, Czujniki odległości
 • Wymiary350 x 96,5 mm
 • Waga3500 g
 • Moc58 W

Xiaomi Roidmi Eve Plus - najlepszy robot ze stacją do 1700 zł

Ocena benchmark.pl
 • 4,8/5

Na benchmark.pl możecie przeczytać mój test robota Xiaomi Roidmi Eve Plus. Jest to bardzo dobry, zaawansowany odkurzacz, wyposażony w stację do zbierania kurzu. Dzięki niej nie trzeba opróżniać odkurzacza np. co drugie sprzątanie, lecz wystarczy wyjąć worek ze stacji raz na miesiąc. Robot po sprzątaniu sam podjeżdża do stacji, rozpoczyna ładowanie, a w tym czasie stacja aktywuje się i wysysa kurz z robota. Innymi słowy Xiaomi Roidmi Eve Plus nie tylko odkurzy za nas, ale też sam wyrzuci swoje śmieci. Rzecz jasna sprząta też na mokro i ma zestaw sensorów, w tym laser do szybkiego i dokładnego tworzenia mapy domu. W aplikacji mapa jest automatycznie dzielona na pomieszczenia, ale możemy je edytować w razie potrzeby. Robot jest cichy, sprząta dokładnie i nieźle radzi sobie z progami. To odkurzacz ze stacją zdecydowanie wart zakupu.

Najważniejsze cechy:
 • Poziom hałasu75 dB
 • Czas ładowania250 min
 • Sposób poruszaniasystematyczny
 • ZnaczkiSuper Jakość, Super Produkt

Roborock S7 - dobry odkurzacz automatyczny do 2200 zł

Ocena benchmark.pl
 • 4,7/5

Nowsza wersja bardzo popularnej i lubianej linii robotów sprzątających. Ta podstawowa wersja odkurzacza Roborock S7 jest bardzo dobra, choćby ze względu na to, że od razu jest kompatybilna ze stacją dokującą, do odsysania kurzu. Można ją dokupić oddzielnie, ale nie trzeba jeśli ktoś nie potrzebuje. Ma LIDAR, mapuje pomieszczenia bardzo dokładnie (do 4 kondygnacji), porusza się szybko, sprawnie manewruje między meblami, ma harmonogram sprzątania, omija zakazane strefy i automatycznie wykrywa dywany i potrafi podnieść mop, aby nie zamoczyć tkaniny. Ponadto mop jest wibracyjny, dzięki czemu całkiem dobrze radzi sobie z przecieraniem podłóg. Akumulator wystarcza nawet na 3 godziny ciągłego sprzątania. Tyle wystarcza, aby odkurzyć dokładnie nawet duże mieszkanie. Sprzątanie typowego mieszkania 60-70 m2 zajmuje około 35 minut.

Najważniejsze cechy:
 • Poziom hałasu68 dB
 • Czas ładowania360 min
 • Sposób poruszaniasystematyczny
 • Siła ssania2500 Pa

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  krakowiaczekjeden
  1
  Sąsiedzi pozbyli się tego Xiaomi bo nie dawał rady przy kocie. Wraz musieli zasuwać ręcznie, żeby powciągać wszystkie kłaki...
  • avatar
   -1
   Gdyby ktoś mi 20 lat temu powiedział, że kiedyś będą u nas sprzątać roboty, to nie pomyślałbym, że będą wyglądać w ten sposób :)
   • avatar
    PiotrJakub
    -2
    Najlepsze roboty sprzątające robi Neato. Mają kształt litery D więc sprzątają w narożnikach, w przeciwieństwie do tych okrągłych. Mają szczotkę na całą szerokość urządzenia. Lidar w każdym modelu. Są na rynku od kilkunastu lat. Mam, używam już 6 lat. Robią robotę.
    • avatar
     nevermind
     0
     Niestety ale chyba wszystkie te roboty nie radzą sobie z dywanami i sierścią czy to psa czy też kota. Testowałem Roborocka Q7 Max o mocy 4200 Pa i nie dał sobie rady, a mówię tu o zwykłym, nawet krótkowłosym dywanie, a nie takim typu shaggy. Nie mam tu też na myśli idealnego odkurzania ale taki żeby dywan chociaż wyglądał w miarę ok.
     • avatar
      pawluto
      0
      To nie jest odkurzanie lecz picowanie !
      Te roboty sprzątające tylko udają że sprzątają...A to mają za małą moc, a to nie wjadą tam gdzie trzeba...
      Dobry odkurzacz musi mieć najmniej 1000 W ! i nic tego nie zmieni , nawet durne przepisy UE !
      • avatar
       mun66
       0
       Dlaczego nie ma informacji, że to materiał sponsorowany przez producentów chińskiego badziewia?
       dlaczego w rankingu nie ma najlepszych na rynku urządzeń iRobot?