Słuchawki 16 omów a 32 omy - które lepsze do telefonu?
Komputery

Słuchawki 16 omów a 32 omy - które lepsze do telefonu?

przeczytasz w 2 min.

Jaka jest różnica między słuchawkami 16 omów, a 32 omy? Które będą grały głośniej? Które słuchawki nadają się lepiej do telefonu i odtwarzacza przenośnego? Co tak naprawdę dają te omy? Odpowiedź znajdziesz w tym krótkim artykule.

Słuchawki 16 omów vs 32 omy do telefonu

Jak wiele osób słucha muzyki z telefonu można się przekonać jadąc autobusem lub tramwajem. Niekiedy co trzecia, a nawet co druga osoba umila sobie codzienne dojazdy ulubioną muzyką. Dobre słuchawki do smartfona to rzecz może nie niezbędna, ale z pewnością przydatna.

W obecnych czasach coraz większą popularnością cieszą się słuchawki bezprzewodowe, które dzięki temu, że nie są połączone fizycznie z telefonem, zapewniają o wiele większą swobodę ruchów i mniejsze ryzyko uszkodzenia.

Słuchawki 16 ohm vs 32 ohm - które są lepsze do telefonu

Jednak w praktyce mnóstwo osób wciąż używa klasycznych słuchawek przewodowych, bo pomimo uciążliwego kabla są tańsze, mogą zapewnić lepszą jakość dźwięku i co najważniejsze - nie rozładuje im się bateria.

Mimo, że wielu producentów smartfonów stara się nas usilnie przekonać, że wyjścia słuchawkowe są zbędne i archaiczne, to dla większości z nas standardowe wyjście 3,5 mm mini jack w telefonie wciąż jest dużą zaletą. Dobry smartfon może zapewnić w pełni komfortową jakosć i głośność dźwięku.

Często zastanawiamy się które słuchawki będą grały głośniej lub odwrotnie - czy słuchawki które chcemy kupić nie będą grały za cicho? Jaki wpływ na dźwięk w słuchawkach ma ten om lub ohm? Oto krótka odpowiedź, która może przydać się osobom początkującym.

Słuchawki 16 ohm vs 32 ohm do smartfona

Słuchawki 16 ohm vs 32 ohm - które grają głośniej?

Nie będę pisał co to jest om, bo na potrzeby krótkiego wyjaśnienia nie ma sensu posługiwać się wzorami i szczegółami (dociekliwi odpowiedź znajdą na Wikipedii).

Pamiętajcie, by w specyfikacji słuchawek spojrzeć na pozycję "impedancja" - tutaj znajdziecie liczbę omów. Ponadto ważne informacje są też pod pozycją "skuteczność" lub "czułość". Waha się ona zazwyczaj od 85, do 120 dB. Można w uproszczeniu napisać, że im więcej, tym głośniej grają słuchawki.

Może się zdarzyć, że kilka par słuchawek ma taką samą skuteczność np. 110 dB. Czy to oznacza, że wszystkie te słuchawki po podłączeniu do Waszego smartfona będą grały równie głośno?

słuchawki 16 omów a 32 omy - jaka jest różnica

Otóż nie koniecznie! 

W tym momencie trzeba spojrzeć na impedancję. Jeśli dwie pary słuchawek mają skuteczność 110 dB, ale pierwsze mają impedancję 16 omów, a drugie 32 omy, to te pierwsze będą realnie grały głośniej, bo są łatwiejsze do napędzenia. Odtwarzacz/wzmacniacz przy mniejszym podkręceniu głośności osiągnie daną moc.

Nie warto jednak przesadzać...

Współczesny, dobry smartfon zazwyczaj bez problemu poradzi sobie zarówno ze słuchawkami 16 omów, jak i 32 omy. Oczywiście, że różnica w głośności może być słyszalna, ale nawet na 32-omowych słuchawkach głośność może być w pełni wystarczająca i komfortowa. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że częste i zbyt długie głośne słuchanie (szczególnie na słuchawkach dokanałowych) może trwale uszkodzić słuch.

słuchawki 16 om vs 32 om - które grają głośniej

Słuchawki 16 omów vs 32 omy - które lepsze?

Jeśli koniecznie chcecie mieć gwarancję, że słuchawki będą grały bardzo głośno po podłączeniu do smartfona, to przy założeniu jednakowej skuteczności (wyrażonej w dB) wybierzcie słuchawki o impedancji 16 omów. Jednak w praktyce do telefonu, smartfona, tabletu, odtwarzacza MP3 bardzo dobrze nadają się zarówno słuchawki 16, jak i 32 omy.

Warto jednak pamiętać, że zarówno impedancja, jak i skuteczność nie mają bezpośredniego przełożenia na jakość dźwięku. Więcej omów i decybeli nie oznacza mocniejszych tonów niskich, wyraźniejszego wokalu i wyraźniejszych tonów wysokich. Aby ocenić charakterystykę brzmienia najlepiej jest po prostu posłuchać muzyki na danych słuchawkach lub zapoznać się z recenzją.

MEE Audio M6 Pro G2 - recenzja, test, opinia

Jeśli szukacie dobrych 16-omowych słuchawek do smartfona i nie tylko, to polecam testowane przeze mnie MEE M6 Pro 2 gen.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    hipiss
    2
    Z dokanałowych to tylko polskie FEDERAL40 wykonane ręcznie z łusek nabojów. Grają tak jak wyglądają czyli obłęd.
    • avatar
      figer
      1
      Do komunikacji bluetooth, do domu 600 ohm - LG V30 daje radę jak mało który wzmacniacz słuchawkowy :)
      • avatar
        Ari93
        1
        Ciekawe jak by sobie z mocniejszymi słuchawkami poradził Samsung Galaxy S i9000 z modyfikacją Voodoo, na swoje czasy telefon miał tyle mocy że ogień leciał z jacka, słuchawki typu pchełki położone na biurku grały głośniej od wbudowanego głośniczka w telefonie... jakość i bass były przy tym też niesamowite. Stare dobre czasy... ;p
        • avatar
          1
          Ja mam zdecydowanie więcej dobrych słuchawek przewodowych, niż bezprzewodowych. Muszę jednak przyznać, że wygoda używania słuchawek Bluetooth (szczególnie całkiem bezprzewodowych) wraz ze smartfonem jest nieporównywalnie lepsza. Jakość też rośnie. Generalnie z przewodowych do 200 zł bardzo polecam Zero Audio ZH-DX200-CT Carbo Tenore - maleńkie, ultrawygodne i bardzo dobrze grające.
          • avatar
            Konto usunięte
            -27
            Tomek czy ty oszalałeś pisząc taki artykuł ???? Słuchawki niskoomowe bardzo skutecznie drenują akumulator smartfona, a grają jedynie nieco głośniej. Jest jeszcze jeden ważny parametr, nazywa się dopasowaniem impedancji. Jeśli sam smartfon na wyjściu słuchawkowym ma impedancję 16 ohm, to po podłączeniu słuchawek 16ohm połowa mocy wytraca się na wzmacniaczu smartfona, a druga połowa w słuchawkach. czyli jest przekazane jedynie 50% mocy, ale też jest to największa do przekazania moc. Wystarczy podłączyć słuchawki 32ohm, aby było przekazanych 75% mocy do słuchawek, więc dla uzyskania tej samej głośności stracimy na słuchanie mniej baterii. trzeba po prostu poczytać, jaką impedancję słuchawek zaleca producent, i właśnie to jest parametr krytyczny.

            a potem się ludzie dziwią "czemu mój smartfon na słuchawkach trzyma marną godzinę?" ....... no właśnie.

            smartfony, nawet te najsłabsze nawet na zalecanych wyższych impedancjach (czym się różni impedancja od oporności? hehehe) grają wystarczająco głośno, na tyle głośno że przekracza dopuszczalne natężenie dźwięku, które przy dłuższym słuchaniu stopniowo, powolutku uszkadzają słuch.

            tak więc wybierajcie wyższe impedancje, zalecane przez producenta, oraz ...... wyższe sprawności. ale nie kupujcie słuchawek które generują dźwięk, który was odpycha z powodu swojej jakości. pierwszy punkt, to czy słuchawki mają zakres przenoszenia (norma jest tu bardzo luźna) 16Hz - 22kHz , i dopiero takie są warte przejrzenia recenzji, bo to pasmo może wyglądać bardzo różnie. mogę też występować dodatkowe rezonanse/dudnienia, przysłuchy, zniekształcenia, dziwaczne zaburzenia w paśmie zwłaszcza w słuchawkach dwudrożnych, i tak dalej. ale nie mieszczenie się w paśmie to jest podstawa do odrzucenia od razu danych słuchawek, tak samo jak zbyt niska rezystancja i zbyt niska sprawność.

            przy tej okazji nie będę reklamował *żadnego* produktu :) a co do mnie, bardzo lubię słuchawki wokółuszne, bardzo trudno dobrać takie do smartfona.