Konsole do gier

Przed włączeniem oglądamy

przeczytasz w 2 min.

Bez wielkiego rozpisywania się napiszę teraz, jak wygląda konsola i joypad (poza tym, co można dostrzec na zdjęciach). Cóż, jak widać, PlayStation 3 jest duża i czarna, bardzo się błyszczy, łatwo też "łapie" kurz i odciski palców. Nie jest jednak tak tragicznie, jak niektórzy sugerują - po dwóch miesiącach testów PS3 była wyraźnie pokryta kurzem ale bez przyglądania się z lupą nie można było dostrzec widocznych "paluchów", czy rys. Rzekłbym, że w normie.

Wykonanie konsoli stoi na wysokim poziomie, jednak jej obudowa nie jest pancerna. To po prostu plastik, a górna, błyszcząca cześć wykonana jest z niespecjalnie grubego tworzywa. Całość trochę skrzypi, gdy ją nadusimy lub zaczniemy przenosić z miejsca na miejsce. Kiedy zaś wyłączymy konsolę po intensywnej grze, na wskutek czego szybko zacznie spadać temperatura jej obudowy, plastik potrafi od czasu do czasu wydać z siebie cichy trzask.

PlayStation 3 jest też dość ciężka (5 kg), więc raczej nie weźmiemy jej "pod pachę" - bogaty w radiatory i rury odprowadzające ciepło system chłodzenia swoje waży. Jakością wykonania obudowa nie odbiega od XBOX 360 Microsoftu. Może trochę bardziej skrzypi, ale za to ma ciekawszy design i można pokusić się o stwierdzenie, że jest nieco lepiej wykonana - choć w przypadku obudowy X0 (XBOX 360) również nie mieliśmy powodów do narzekań.

Z przodu konsoli Sony znajduje się napęd Blu-Ray oraz ukryte pod lewą klapką czytniki kart lash (CF, SD/miniSD oraz MS/MS Pro). Przed wnęką napędu optycznego umieszczono dwa przyciski reagujące na dotyk - Eject i Power. Na przedzie PS3 znajdziemy również min. kontrolkę pracy dysku twardego oraz cztery porty USB 2.0.

Konsola w przeciwieństwie do XBOX360 ma wbudowany zasilacz - nie trzeba więc szukać na podłodze miejsca dla dodatkowego olbrzymiego klocka. Dzięki takiemu rozwiązaniu zasilacz w PS3 jest też lepiej chłodzony (jego moc to 380W, choć sama konsola nie pobiera więcej niż 200W). Z drugiej strony, jego integracja wewnątrz konsoli musiała wiązać się z powiększeniem jej gabarytów.

Lewa strona PlayStation 3 skrywa kieszeń z 2.5'' dyskiem twardym Serial ATA. Jeśli dla kogoś 60 GB to za mało, będzie mógł niewielkim nakładem pracy wymienić dysk na inny model (w PlayStation 3 firmowo instalowane są Seagate Momentus o prędkości obrotowej 5400 rpm).

Z tyłu konsoli znajdziemy włącznik od zasilacza, miejsce na kabel zasilający oraz komplet złącz. Otwory wentylacyjne znajdują się z przodu, z tyłu i na prawym boku - nie należy zasłaniać ich np. ścianką szafki pod telewizorem - konsola musi mieć gdzie oddawać ciepło.

Podobnie, jak PS2 (w pierwszych wersjach, zanim pojawiła się PS2 Slim), również i jej następczynię można postawić na dwa sposoby - w poziomie lub w pionie (na lewym boku znajdują się gumowe nóżki przydatne w tym ostatnim wariancie). Projektanci z Sony jak zwykle zadbali o najdrobniejsze szczegóły, dzięki czemu podobnie, jak w PS2, również i w PS3 można obrócić logo PlayStation tak, aby pasowało do wybranego przez nas sposobu ustawienia konsoli.