Konsole do gier

Przeglądamy Internet na PS3

przeczytasz w 4 min.

PlayStation 3 ma wbudowaną przeglądarkę internetową NetFront, podobną do tej z PSP. Jak na konsolową przeglądarkę jest ona całkiem zaawansowana, choć w praktyce do takiego FireFoxa, czy Internet Explorera dużo jej brakuje.

Dysponuje wieloma funkcjami, takimi jak lista ulubionych stron, czy możliwość otwierania linków w oddzielnych "zakładkach". Ma nawet możliwość płynnego przybliżania i oddalania, co może być bardzo przydatne kiedy siedzi się w dużej odległości od telewizora. Działają nawet animacje we Flashu. Jednak cóż z tego, skoro po pierwsze, na większości stron nie ma polskich liter, po drugie często występują problemy z poprawną interpretacją JavaScriptu, a po trzecie dość duża liczba stron renderowana jest niepoprawnie.

benchmark w  przeglądarce PS3

Przeglądarkę można obsługiwać za pomocą joypada - prawy analog działa jak rolka do przewijania, lewy przesuwa wskaźnik na ekranie, L2 oddala, R2 przybliża... Jest to w miarę wygodne, choć nie tak bardzo, jak mysz i klawiatura. Co może stanowić pewną niespodziankę, te urządzenia również można podłączyć do PlayStation 3 i za ich pośrednictwem używać przeglądarki. Nie jest jednak tak różowo, jak mogłoby się wydawać - wskaźnik na ekranie porusza się z opóźnieniem w stosunku do ruchów myszą, a klawiatura przydaje się właściwie tylko do wpisywania adresów. Od czasu do czasu zdarza się też, że przeglądarka się zawiesza. Tak więc wbudowany w PS3 NetFront na pewno nie zastąpi nam peceta, ale do obsługi sklepu PlayStation Store i przejrzenia od czasu do czasu mniej skomplikowanych stron WWW nada się w sam raz.

PlayStation Store - Twoje internetowe źródło gier

Firmowo do PlayStation 3 nie dołączono żadnej gry. To trochę inaczej, niż w przypadku XBOXa 360 Premium, gdzie na dysku twardym konsoli standardowo zainstalowana jest gra logiczno-zręcznościowa Hextic HD. Na szczęście, w przypadku konsoli Sony, wystarczy wejść na PlayStation Store, czyli internetowy sklep, w którym znajdziemy kilka gier do ściągnięcia zupełnie za darmo. Co prawda niemal w całości są to dema, ale często pozwalają na solidną porcję zabawy.

Gorzej, że podobnie jak miało to miejsce z XBOX 360 kilka miesięcy temu, tak i teraz na PS3, jeśli zarejestrujemy się w PlayStation Network i jako swoje miejsce zamieszkania podamy adres w Polsce, zamiast cieszenia się sklepem PlayStation Store zobaczymy co najwyżej napis "This service is not supported in your country." Pozostaje stara sztuczka znana z konsoli Microsoftu a także z Wii, czyli założenie drugiego konta, z którego rejestrujemy się na adres w Wielkiej Brytanii (w tym celu należy jedynie podać jakiś prawdziwy kod pocztowy z UK).

Po tej operacji można już bez przeszkód wejść do PlayStation Store. Obsługa "sklepu" nie jest może aż tak wygodna, co XBOX Marketplace na XBOX360, ale również nieskomplikowana. Z PlayStation Store możemy ściągać między innymi filmy i dema.

PlayStation Store składa się z kilku działów:

  • Latest - lista najnowszych pozycji w sklepie
  • Demos - bezpłatne wersje demonstracyjne gier (w momencie pisania tej recenzji dostępnych było 11)
  • Games - pełne wersje gier do ściągnięcia, dodatki do gier oraz klasyki
  • Videos - tutaj znajdziemy trailery filmów, gier oraz klipy (w praktyce te ostatnie to głównie spoty reklamowe PlayStation 3)

Ze sklepu 'PlayStation Store' można sobie ściągnąć Gran Turismo HD Concept 2.0 - obsługuje tryb 1080i

Należy się trochę dłuższe wyjaśnienie, jeśli chodzi o zakładkę Games, jako że znajduje się tam sporo różnych rzeczy.

Po pierwsze Full Games, czyli pełne wersje gier - zazwyczaj płatne (wyjątkiem jest darmowy Gran Turismo HD Concept 2.0). Można tu znaleźć niedrogie wersje stosunkowo prostych gier, takich jak Super Rub'n'Dub, czy Super Stadust HD - kosztują zazwyczaj 3 do 7 funtów (około 15 do 50 złotych). Są też dostępne tzw. Starter Packs, czyli za darmo ściągamy grę z kilkoma pierwszymi poziomami, a jak nam się spodoba i zapragniemy mieć pełną grę, musimy zapłacić. Coś jak sharewarowe wersje Dooma i Wolfensteina na początku lat 90-tych, choć wówczas bez opłat można było w nie grać znacznie dłużej niż w tytuły Starter Pack na PS3. Na przykład bezpłatne pięć poziomów Super Rub'n'Dub średnio zdolny gracz przejdzie w 10-20 minut.

Po drugie, Game Items, czyli dodatki do gier. Na przykład dodatkowe eventy (wyścigi) do Ridge Racera 7 oferowane są za darmo, ale już za dodatkowy zestaw map do Resistance: Fall of Man trzeba zapłacić 3 funty (15 złotych). Oczywiście powyższe ceny mogą się zmieniać - podajemy je dla ogólnego rozeznania.

W kategorii Games w sklepie PlayStation Store mamy jeszcze zakładkę Classics, czyli trochę starsze tytuły, w które można grać zarówno na PS3, jak i PSP. Kiedy pisaliśmy artykuł, było 10 dostępnych klasyków, takich jak WipEout, Gaunlet II, czy Mortal Kombat II. Większość oferowana po dwa funty.

Wszystko pięknie... A jak płacić za gry? W odróżnieniu od wirtualnych sklepów Microsoftu i Nintendo nie ma tutaj żadnych punktów - tylko żywą gotówkę. ;-) Wystarczy wpłacić pieniądze na specjalne konto PlayStation Store - można to uczynić za pomocą karty kredytowej, debetowej, czy specjalnej PlayStation Card - i już można kupować.

Wybrane przez nas pozycje są ściągane na dysk twardy konsoli (w przypadku filmów można wybrać inny napęd docelowy). Niegdyś podczas ściągania można było co najwyżej wpatrywać się w wolno przesuwający się pasek postępu, na szczęście począwszy od firmware 1.60 przygotowano solidny system ściągania w tle. Nie ma więc żadnego problemu aby wybrać sobie 10 pozycji do ściągnięcia jednocześnie - pierwsza będzie się ściągała w tle, a kiedy skończy, przyjdzie kolej na następną - i tak aż do końca. Jeśli w międzyczasie wyjdziemy z PlayStation Store - nie ma problemu, ściąganie będzie trwało nadal. Nawet włączenie niektórych gier (np. MotorStorm) nie przerywa tej operacji. Jednak inne, takie jak tytuły z PS2, czy Ridge Racer 7, od razu po uruchomieniu zawieszają proces ściągania. Na szczęście konsola na bieżąco kontroluje jego postęp i nawet jeśli wyłączymy konsolę i włączymy ją dopiero po jakimś czasie, kolejka plików do ściagnięcia będzie pamiętana, a zbiór, który zaczął się ściągać ostatnio, zostanie dociągnięty do końca. Można nawet pauzować i odpauzowywać pojedyncze pliki w kolejce, dzięki czemu możemy zmienić kolejność, w jakiej dane lądują na naszym dysku. Lista aktualnie ściąganych plików wyświetlana jest w XMB w menu Network.

Miłym drobiazgiem jest to, że po ściągnięciu pliku z prawym górnym rogu ekranu pojawia się odpowiednia informacja na ten temat (nawet jeśli akurat gramy w jakąś grę - o ile oczywiście jest ona w stanie obsługiwać transfer w tle).

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login