Konsole do gier

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

PlayStation 3 to z kawał porządnego sprzętu. Wyjątkowy procesor (choć w towarzystwie RSX trochę się marnuje), wydajny chip graficzny (szkoda, że nie lepszy niż ten w konsoli Microsoftu), czytnik Blu-Ray, obsługa HDMI... A to wszystko zamknięte w dość dużej ale eleganckiej i dobrze zaprojektowanej obudowie.

Do tego dochodzi cicha praca, możliwość oglądania filmów wysokiej rozdzielczości, obsługa bezprzewodowych padów. Właściwie - konsola-ideał. Dlaczego więc nie sprzedaje się tak dobrze, jak na to zasługuje?

Moim zdaniem nałożyło się na to kilka czynników. Po pierwsze, została zaprezentowana z dużym opóźnieniem w stosunku do XBOX 360, nie oferując w zamian wiele nowego poza czytnikiem Blu-Ray i cichszą pracą. Filmy HD są wciąż stosunkowo mało popularne, więc nie napędzają sprzedaży konsoli, tak jak by mogły, a na cichą pracę PlayStation 3 mało kto zapewne zwraca uwagę.

Wypada też dołożyć jeszcze jeden kamyczek do ogródka Sony. Mianowicie PS3, mimo iż pojawiła się na rynku rok po XBOX 360 oferuje niewiele lepszą od niego grafikę. Ba, pod pewnymi względami gorszą - w wielu tytułach na PS3 nie uświadczymy na przykład wygładzania krawędzi, które występuje w każdej grze na konsoli Microsoftu.

Wreszcie - na PlayStation 3 wciąż jest mało gier, co jednak powinno się wkrótce zmienić. To dobrze, bo jeśli chodzi o hity, to póki co poza chęcią zagrania w kilka hitów, takich jak MotorStorm, czy Resistance: Fall of Man, większość użytkowników nie ma motywacji do kupienia PS3.

Mamy więc nową konsolę z małą liczbą gier, jednocześnie kosztującą blisko dwa razy więcej od XBOX 360! No właśnie... Dwa razy wyższa cena od konsoli Microsoftu. A jakie zalety? Można wymienić wbudowany czytnik Blu-Ray, mniejszą awaryjność i mniejszy hałas generowany PlayStation 3.

Mamy więc paradoksalną sytuację - świetną, dopracowaną konsolę, na którą póki co nie ma zbyt wielu gier, filmów Blu-Ray jest jak na lekarstwo, a cena całości trochę przeraża.
 
Wnioski? Jeśli macie w salonie telewizor HD i chrapkę na filmy Blu-Ray, można wykonać przyszłościowy ruch i zakupić PS3. Jest tańsza od większości odtwarzaczy tego formatu, a ciekawe gry z czasem się pojawią. Jeśli natomiast myślicie wyłącznie o graniu, a w dodatku tu i teraz, bez oczekiwania na nadchodzące hity, to póki co wypada zastanowić się nad wyborem głośnego i klocowatego, ale dysponującego bogatą biblioteką ciekawych gier XBOX-a 360.
 
Kiedy na PS3 będzie można wybierać między dziesięcioma świetnymi tytułami gier, filmy HD na nośnikach Blu-Ray będą bardziej dostępne, a cena konsoli spadnie poniżej 1800 złotych, będzie naprawdę warta zakupu. A kiedy to nastąpi? Najprawdopodobniej pod koniec 2007 roku. Póki co, choć bardzo mi się ta konsola podoba, mogę polecić ją tylko najwierniejszym fanom Sony lub wielbicielom kina domowego w rozdzielczości HD - jako zakup przyszłościowy.

Podsumowanie
 

Największe zalety:

 • napęd Blu-Ray - odtwarzanie filmów HD
 • możliwości graficzne, porównywalne z XBOX 360
 • jakość wykonania
 • cicha praca
 • wyjście HDMI
 • Największe wady:

 • skromna (póki co) biblioteka gier
 • Ogólnie
  cena / możliwości
  dobra

  Komentarze

  0
  Zaloguj się, aby skomentować
  avatar
  Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

   Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

  Witaj!

  Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
  Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

  Połącz konto już teraz.

  Zaloguj przez 1Login