Konsole do gier

Włączamy konsolę!

przeczytasz w 3 min.

Na czas testów naszą PS3 podłączyliśmy do 27'' telewizora Mirai LCD (rozdzielczość 1366x768), a po drodze również do monitora LG (1680x1050) z wejściem HDMI, który wylądował na jakiś czas w redakcji.

Po włączeniu konsola rozkręca wiatraki, przez chwilę wyświetlając czarny ekran. Po chwili naszym oczom ukazuje się logo PlayStation 3 wraz z powitalnym motywem muzycznym. Jeszcze kilka sekund i stajemy sam na sam z XMB - systemem operacyjnym konsoli. Czas od włączenia do gotowości wynosi poniżej 10 sekund, w zależności od sposobu połączenia PS3 z TV (dłużej przy HDMI, krócej przy Composite). Po starcie systemu od razu włącza się menu lub też, jeśli wcześniej utworzyliśmy konto więcej niż jednego użytkownika, system prosi o wybranie tego, które ma być aktywne.

Od razu po włączeniu PS3 spostrzegłem jedną z głównych zalet konsoli. Jest ona mianowicie bardzo cicha. Po naszych przejściach z hałasem generowanym przez XBOXa 360, korzystanie z PlayStation 3 okazało się bardzo przyjemną odmianą. Co prawda po intensywnej grze wbudowany wentylator potrafi się rozkręcić, ale nawet wtedy nie słychać jego pracy z odległości 3 metrów. Jest to zupełne przeciwieństwo XBOXa 360, który hałasuje przez cały czas, a po włożeniu do czytnika płyty staje się prawdziwą suszarką.

Kiedy już przeszedł mi zachwyt nad ciszą roztaczającą się wokół konsoli, rzuciłem okiem na telewizor. Po pierwszym włączeniu, do konsoli trzeba podłączyć pada przy pomocy dołączonego kabla USB i wybrać język interfejsu graficznego - do wyboru jest 16 języków, wśród których oczywiście nie znalazł się polski (podobnie zresztą, jak w przenośnej PlayStation Portable). Dalej trzeba podać datę i godzinę oraz skonfigurować ustawienia ekranu (najpierw należy podłączyć telewizor do konsoli kablem A/V, a dopiero później przełączyć ustawienia na HDMI). Na szczęście każda zmiana ustawień związanych z obrazem musi w ciągu 15 sekund zostać potwierdzona naciśnięciem  "X" na joypadzie, dzięki czemu spada ryzyko, że ustawimy tryb graficzny nie obsługiwany przez telewizor. A nawet jeśli tak się stanie, to można powrócić do domyślnych ustawień obrazu podczas włączania PS3, przytrzymując przez pięć sekund przycisk POWER na konsoli.

Gdy korzystamy z kabla HDMI, konsola automatycznie dostosuje rozdzielczości do tych obsługiwanych przez telewizor (można też wybrać poszczególne tryby ręcznie). W XMB (interfejsie graficznym konsoli), grach i filmach będzie wówczas wykorzystywana najwyższa obsługiwana rozdzielczość. Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że nie wszystkie gry wykorzystują 1080i, więc i tak po uruchomieniu przełączą się w 720p oraz to, że co prawda większość telewizorów 720p (tzw. HD Ready ale bez Full HD) obsługuje 1080i, jednak ustawianie takiego trybu nie ma na nich większego sensu bo i tak muszą potem reskalować i usuwać przeplot z obrazu 1080i, aby dostosować go do swojej natywnej rozdzielczości.

Podobnie, jak XBOXa 360, również PS3 można włączyć lub wyłączyć przy pomocy pada. Wystarczy w tym celu przytrzymać przez chwilę przycisk PLAYSTATION. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w porównaniu z konsolami poprzedniej generacji. Trochę tylko nie podoba nam się pisk, który wydobywa się z konsoli przy jej włączaniu (oraz wyłączaniu za pośrednictwem przycisku dotykowego na samej konsoli - trzeba go przytrzymać przez około 2 sekundy) - brzmi jak beep z PC Speakera w latach 80-tych, a nie jak dźwięk wydobywający się ze stworzonej w XXI wieku i kosztującej ponad 2000 złotych konsoli.

Po dłuższej pracy PS3 potrafi się nagrzać, zwłaszcza w okolicy tylnych otworów wentylacyjnych. Wywiewane powietrze jest wówczas gorące, podobnie jak wszystkie przedmioty umieszczone w promieniu 5 centymetrów od tylnej krawędzi konsoli. Nie są to jednak ekstremalne temperatury, które mogłyby spowodować wyginanie się plastikowej obudowy PS3, czy wystąpienie innych tego typu niespodzianek.

PS3 do telewizora/monitora można podłączyć na różne sposoby. Po stronie konsoli wyjścia video są dwa - jedno niestandardowe wyjście A/V oraz jedno HDMI. Do tego pierwszego można podłączyć kabel Composite, S-Video lub SCART - uzyskamy wówczas możliwość wyświetlania na telewizorze rozdzielczości SD. Aby cieszyć się możliwościami, jakie daje HD, trzeba skorzystać z kabla HDMI, Component lub D-Terminal - dopiero one pozwolą na uzyskanie wyższych rozdzielczości: 720p, 1080i i 1080p.

W jaki sposób najlepiej połączyć konsolę z telewizorem lub monitorem? Za pośrednictwem kabla HDMI - mamy wówczas cyfrowe przesyłanie danych, brak zakłóceń, dostęp do wszystkich rozdzielczości oraz możliwość upscalowania DVD do 1080i (z powodu potencjalnej możliwości naruszania praw autorskich jest to niemożliwe przy pomocy kabla Component lub D-Terminal). Korzystając z HDMI zabezpieczamy się również na przyszłość, na wypadek, gdyby na rynku zaczęły pojawiać się filmy wymagające systemu ochrony treści HDCP - te na konsoli podłączonej inaczej niż za pośrednictwem HDMI wyświetlą się w zmniejszonej rozdzielczości.

Dźwięk z PlayStation 3 może być z kolei przesyłany na trzy sposoby - za pośrednictwem złącza HDMI, optycznego Digital Out lub A/V. Obsługiwana lista obsługiwanych formatów audio jest bardzo długa (najdłuższa przy HDMI), min. Dolby Digital 5.1, DTS 5.1, AAC, czy Linear PCM (2-kanałowy, 5.1 lub 7.1 z częstotliwością próbkowania do 192 kHz). Nic też nie stoi na przeszkodzie aby obraz i dźwięk wysyłać różnymi kanałami, np. obraz za pośrednictwem HDMI, a dźwięk poprzez wyjście optyczne.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login