Gry

Historia Mistrzostw Świata cz. 3

z dnia

Rok 1994 to początek ery wielkich Canarinhos firmowanych przez nazwiska piłkarzy takich jak Taffarel, Cafu, Bebeto, Dunga, Roberto Carlos, Romario, a nieco później także Ronaldo. Taka drużyna nie mogła nie sięgnąć po Puchar Świata na Mistrzostwach po raz pierwszy rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych. Brazylia zdobywa swój czwarty tytuł - wygrała po karnych z równie potężnymi Włochami, prowadzonymi przez Roberto Baggio. W meczu o trzecie miejsce Szwecja pokonała doskonale spisującą się Bułgarię, wiedzioną do przodu głównie przez późniejszego króla strzelców  Stoiczkowa.

W obliczu znacznie słabszych Włochów, na Mistrzostwach w 1998 roku we Francji trudno było spodziewać się innego zwycięzcy niż właśnie Brazylia. Niespodziankę sprawili jednak gospodarze turnieju, w składzie których błyszczał Zinedine Zidane z kolegami. Trzecie miejsce przypadło nieco nieoczekiwanie Chorwatom wiedzionym przez Davora Sukera, a tuż za podium znaleźli się Holendrzy. Po raz pierwszy w historii w Mistrzostwach Świata brały udział aż 32 drużyny.

W 2002 roku miejsce miała precedensowa sytuacja, ponieważ po raz pierwszy do organizacji Mistrzostw Świata włączył się nowy kontynent Azja, a także - po raz pierwszy w historii (i jak na razie jedyny) gospodarzem były aż dwa państwa: Japonia i Korea Południowa. Tym razem Brazylijczykom nikt nie przeszkodził w osiągnięciu pewnego zwycięstwa, a swoje zdaje się "ulubione drugie miejsce" zajęli Niemcy. W meczu o trzecie miejsce Turcja pokonała mocno faworyzowaną przez sędziów Koreę Południową. Arbitrowie rzeczywiście sprzyjali Koreańczykom, co wzbudziło spore kontrowersje i pomogło wyeliminować takie zespoły jak Włochy i Hiszpania.

Cztery lata później Mundial rozgrywany był tuż za naszą zachodnią granicą - w Niemczech. Sąsiedzi zza miedzy zorganizowali wspaniale przygotowane widowisko, równie porządnie spisywała się ich drużyna narodowa, która po pokonaniu Portugalii zajęła trzecie miejsce. W finale między Włochami a Francją doczekaliśmy się karnych, które ostatecznie wygrała Squadra Azzura. Mecz zapadł w pamięci jednak przede wszystkim z powodu "potyczki" Zinedine Zidane'a i Marco Materazziego.

Klasyfikacja medalowa po Mundialu w 2006 roku wygląda następująco: (źródło: Wikipedia) 

Msc Reprezentacja Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1. Brazylia Brazylia 5 2 2 9
2. Włochy Włochy 4 2 1 7
3. Niemcy Niemcy 3 4 3 10
4. Argentyna Argentyna 2 2 - 4
5. Urugwaj Urugwaj 2 - - 2
6. Francja Francja 1 1 2 4
7. Anglia Anglia 1 - - 1
8. Czechosłowacja Czechosłowacja - 2 - 2
= Holandia Holandia - 2 - 2
= Węgry Węgry - 2 - 2
11. Szwecja Szwecja - 1 2 3
12. Polska Polska - - 2 2
13 Turcja Turcja - - 1 1
= Portugalia Portugalia - - 1 1
= Chile Chile - - 1 1
= Austria Austria - - 1 1
= Chorwacja Chorwacja - - 1 1

Wiadomo już, że następny Mundial rozegrany zostanie w Afryce, a kolejny - w Ameryce Południowej (Brazylii). Tym samym pewne stało się to, że do grona organizatorów na stałe dołączyły kolejne dwa kontynenty. Mistrzostwa Świata to najpiękniejsze piłkarskie widowisko sportowe, najbardziej szlachetne i emocjonujące. To one rodzą nowe gwiazdy i potwierdzają klasę tych, którzy jadą tam już jako gwiazdy. Miejmy nadzieję, że ta piękna tradycja przetrwa przez lata.