Gry

Piłka Jabulani

przeczytasz w 1 min.

Swoistą tradycją Mistrzostw Świata jest to, że przed każdym turniejem partner FIFA przedstawia projekt nowej piłki przygotowanej specjalnie na potrzeby turnieju. Od pierwszego turnieju w Meksyku za przygotowanie głównej bohaterki Mundialu odpowiedzialna jest firma Adidas.

Oczywiście każda nowa piłka jest rewolucją i jest jeszcze doskonalsza niż poprzedniczki. Takie same opinie Adidas przedstawił na temat Jabulani ("świętować" w języku Zulu), czyli oficjalnej "łaciatej" Mistrzostw w RPA. 

Jej największym atutem jest fakt, że umiejętnie dostosowuje się do warunkówpogodowych. Ponieważ organizator turnieju rozlokował swoje boiska na naprawdę różnych wysokościach geograficznych (Republika Południowej Afryki jest krajem górzystym), zmienia się także ciśnienie atmosferyczne. Adidas zadbał o to, by piłka zachowywała się rozsądnie niezależnie od tych różnic, które w największym stopniu mogą wpływać na jej prędkość.

Okazuje się, że tworzenie piłki to prawdziwa sztuka. Kilka lat temu rewolucją była taka, która miała "kilkukrotne szycia", później z kolei reklamowano "łaciatą" całkowicie tych szyć pozbawioną. Jabulani jest idealnie okrągła - jak twierdzi Adidas "tak okrągłej piłki jeszcze nie było".

Jej projekt graficzny nawiązuje do tematu kolorowej Afryki. Zdaniem twórców piłka składa się aż z jedenastu różnych barw, co symbolizuje zarazem ilość piłkarzy na boisku, jak i języków używanych na terenie RPA.

Najtańsze repliki Jabulani można nabyć już w cenie kilkudziesięciu złotych, jednak z pierwowzorem zapewne nie mają one zbyt wiele wspólnego. Za oficjalne odzwierciedlenie oryginału przyjdzie nam zapłacić prawie 300 złotych.