Spotify czy Tidal - który jest lepszy?
Aplikacje mobilne

Spotify czy Tidal - który jest lepszy?

przeczytasz w 6 min.

Tidal vs Spotify - który wybrać? Porównujemy ceny i biblioteki utworów. W obu możemy posłuchać muzyki z internetu. Za małe pieniądze mamy dostęp do ogromnej liczby wykonawców, albumów i utworów. Który jest lepszy? Przekonaj się!

Spotify vs Tidal

Wyznaję prostą zasadę: zarabiaj i daj zarobić. Nie chcę skąpić na innych i chciałbym, żeby inni nie skąpili na mnie. Tworzenie muzyki jest pracą za którą artyści chcą dostać pieniądze. Oferują mi utwory, które uprzyjemniają mi czas, a ja daję im za to cyferki z mojego konta. To chyba uczciwa wymiana, prawda?

Dlatego bardzo cieszę się, że żyję w czasach, w których mam dostęp do kilkudziesięciu milionów utworów za niecałe 20 zł miesięcznie. Brzmi niemal niewiarygodnie, ale tak jest. Mogę w pełni legalnie cieszyć się ulubioną muzyką, bez poczucia winy, że "piracę", bo mnie nie stać. Nie wyobrażam sobie powrotu do kupowania płyt CD, a wcześniej jeszcze kaset (taaak, stary już jestem). Od czasu do czasu lubię jeszcze kupować muzykę w plikach FLAC lub nawet DSD/DSF, ale tylko po to, by wyciągnąć więcej z dobrego sprzętu audio. Na co dzień w pełni wystarcza mi słuchanie muzyki z internetu.

Jeśli chcesz słuchać muzyki przez słuchawki i nie wiesz jakie wybrać, sprawdź nasze zestawienia polecanych słuchawek.

Usług strumieniujących muzykę jest wiele: Spotify, Tidal, Deezer, Soundcloud, Bandcamp, Google Music, Apple Music, Pandora, Last.fm, YouTube i sporo innych. Problem jednak w tym, że nie wszystkie oferują równie obszerną bazę utworów i artystów oraz nie wszystkie cieszą się w Polsce dużą popularnością.

Spotify czy Tidal - który jest lepszy?

W tym artykule postanowiłem spojrzeć krótko na dwa dobrze znane i lubiane serwisy: Spotify i Tidal. Oba mają takie same podstawowe zadanie - dać nam łatwy dostęp do muzyki w domu i poza nim. W praktyce jednak różnią się pod kilkoma ważnymi względami. Oto jak sytuacja wygląda z mojej perspektywy. Dodam tylko, że nie chcę się w tej publikacji bawić w rozważania w stylu "serwis X jest zły, bo płaci mniej artystom niż serwis Y". Skupiam się tylko na walorach stricte użytkowych.

Jakość dźwięku

Zacznę od rzeczy istotnej, choć dla wielu osób nie najważniejszej - jakości dźwięku. Moim zdaniem wygrywa tutaj Tidal, ale tylko pod warunkiem, że wybierzemy abonament Hi-Fi w którym nie tylko możemy słuchać utworów skompresowanych bezstratnie (FLAC), ale również otrzymujemy technologię Master Quality Authenticated, która oferuje jakość dźwięku na poziomie takim, jaki zarejestrowano oryginalnie w studiu nagraniowym.

Tidal Master jest dostępny tylko w programie na komputery i na niektórych odtwarzaczach, ale nie w aplikacji mobilnej. Ważne jednak, że w ogóle jest. W Spotify tego nie znajdziecie. Coraz większa liczba artystów dodaje utwory zgodne z MQA, więc prawdziwi entuzjaści wysokiej jakości powinni wybrać właśnie tę opcję.

Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że różnicę w jakości docenią tylko osoby z wrażliwszym słuchem i lepszym sprzętem grającym. Słychać nie tylko lepszą szczegółowość, ale również dynamikę. Dla mnie jest to bardzo ważna zaleta. Może nie najważniejsza, bo większą rolę gra np. różnorodność wykonawców (w szczególności tych mało znanych).

Tidal

Odnoszę jednak wrażenie, że praktycznie nikt z moich znajomych nie ma ochoty dopłacać do Tidala Hi-Fi. Wystarcza im podstawowa jakość, bo i tak zazwyczaj słuchają muzyki na smartfonie lub w samochodzie. W takich warunkach faktycznie trudno o skok jakościowy i dla takich osób jakość, którą oferują usługi Spotify i Tidal może być identyczna.

Dlatego chciałbym podkreślić jedną sprawę - jeśli nie macie audiofilskiego podejścia do muzyki, a Waszym głównym odtwarzaczem jest smartfon i słuchawki Bluetooth lub zwykłe małe, dokanałowe za 40 zł, to kwestię różnic w jakości możecie zupełnie pominąć. Wystarczy Wam Spotify Premium lub Tidal Premium za 20 zł miesięcznie. Nie musicie dopłacać.

Różnorodność muzyki

Nie wiem jak Wy, ale ja rzadko słucham muzyki popularnej. Owszem, zdarza się czasami, że nóżka mi "lata" w rytm jakiegoś hiciora z lat 80-tych, ale na co dzień słucham raczej mało znanych artystów. Moim głównym muzycznym hobby (poza podwyższaniem jakości sprzętu) jest wyszukiwanie perełek, o których nigdy nie słyszałem. Na szczęście jest tego sporo zarówno w Spotify, jak i w Tidalu.

Używając tych usług przez dłuższy czas odnoszę wrażenie, że łatwiej coś nietypowego jest znaleźć na Tidalu. Być może Spotify bardziej intensywnie stara się pchać w moim kierunku muzykę znaną i powszechnie słuchaną? Jednych artystów nie znajdziecie na Tidal'u, innych na Spotify, ale większość znanych jest tu i tu. Przykładowo jeśli lubicie Dr Dre, to większy wybór macie na Tidalu, podobnie jest z rapperem Jay Z.

SPotify

Jeśli chodzi o czystą statystykę to w artykule w serwisie gottabemobile.com znalazłem informację, że Spotify oferuje ponad 40 milionów utworów, a Tidal ponad 60 milionów. Naturalnie te liczby rosną z miesiąca na miesiąc, więc w roku 2019 mogą być wyglądać inaczej.

W praktyce ważniejsza jest inna kwestia - czy w którymś serwisie brakuje muzyki? Moim zdaniem absolutnie nie. Bo w tych kilkudziesięciu milionach utworów 99,99% z Was znajdzie wszystko, albo prawie wszystko czego szuka. Obie bazy utworów muzycznych są ogromne. Warto jednak dodać, że Tidal dorzuca do tego jeszcze jedną ważną rzecz...

Teledyski HD

W Tidal'u są, w Spotify ich nie ma. Dla jednych osób jest to ważne, dla innych nie (bo przecież można sobie włączyć YouTube prawda?). Niestety na YouTube nie zawsze znajdziecie ulubione teledyski w wysokiej jakości. W Tidal'u jest ich mniej, ale pod względem jakości obrazu i dźwięku często prezentują znacznie wyższy poziom. Bywa też tak, że nowe teledyski lub inne nagrania takie jak sesje studyjne czy koncerty wydawane są najpierw oficjalnie na Tidal'u, a dopiero po jakimś czasie trafiają na YouTube (o ile w ogóle).

Tidal video

Wygląd, łatwość obsługi

W obu przypadkach jest dobrze, choć Tidal wydaje się być bardziej przejrzysty (ale to kwestia subiektywna). Do najważniejszych rzeczy takich jak własne playlisty, zapisane albumy, artyści, czy polecana muzyka w obu usługach dostęp jest łatwy zarówno na PC jak i smartfonie. Z drugiej strony przez kilka lat jeszcze nie zdarzyło mi się spotkać żadnych wyraźnych błędów i innych problemów w aplikacji Spotify na PC, a w przypadku Tidala zawieszenia, a nawet zupełne wyłączenia aplikacji przytrafiły się przynajmniej kilkanaście razy.

Spotify pc

Tidal będzie tworzył dla Was "Twój Mix" czyli automatycznie generowaną playlistę na bazie muzyki, którą lubicie. Spotify ma "Daily Mix" w kilku odsłonach - każdy Mix opiera się na innym stylu/gatunku muzycznym. Oba te rozwiązania są przydatne i widoczne w głównym interfejsie aplikacji PC i mobilnej. Każda z usług wyszukuje i promuje nowych "wschodzących" artystów na swój sposób. Ja osobiście więcej ciekawych, nietuzinkowych, nieznanych artystów znalazłem na Tidalu.

Aplikacja mobilna

Zarówno Spotify, jak i Tidal mają aplikacje na najpopularniejszy system mobilny czyli Android oraz drugi w kolejności iOS. Obie aplikacje działają bardzo dobrze, są przejrzyste, wyraźne i łatwe w obsłudze. W zasadzie obie są do siebie dość podobne.

Spotify mobileTidal mobile

Jedną rzeczą, która często przydawała mi się w czasie tworzenia playlist jest możliwość szybkiego przestawiania utworów w inne miejsce. Po dodaniu utwór leci na koniec playlisty, ale ja zazwyczaj układam je tak, by tworzyły pewien ciąg (np. pod względem klimatu / nastroju). Tutaj lepszy jest mobilny Tidal, bo wystarczy przytrzymać palec na utworze i po prostu go przeciągnąć w inne miejsce, natomiast w mobilnym Spotify trzeba wejść w edycję playlisty i przeciągać za pomocą małego suwaka.

Odpowiednie wersje odtwarzaczy możemy również spotkać np. na konsoli PS4, Xbox lub telewizorach typu Smart TV. Tutaj zdecydowanie wiedzie prym Spotify, który wspiera większą liczbę różnych urządzeń.

Spotify PS4 Pro
Spotify na PS4 Pro

Spotify na PS4
Spotify na PS4 Pro

Muzyka offline

Tidal i Spotify oferują możliwość pobrania utworów do pamięci smartfona i słuchania ich bez stałego dostępu do internetu. Można więc pobrać je przez Wi-Fi w domu i nie zużywać pakietu internetowego w podróży. Bywa to też przydatne, gdy jedziemy np. pociągiem i od czasu do czasu tracimy połączenie z szybkim internetem. Podczas lotu samolotem to właściwie konieczność, chyba, że ktoś korzysta z pokładowego Wi-Fi.

Spotify music offlineTidal music offline

Zdalne sterowanie odtwarzaczem

Taką opcję w standardzie ma tylko Spotify i moim zdaniem jest to ogromna zaleta. Chodzi o to, że dostajemy możliwość sterowania muzyką za pomocą smartfona, w czasie odtwarzania na innym urządzeniu (np. komputerze lub konsoli). W Tidalu domyślnie tego nie ma - można użyć rozwiązań zewnętrznych, ale nie dla każdego będzie to proste i oczywiste.

Oczywiście nawet w Tidalu możecie bez problemu sterować odtwarzaniem muzyki np. na głośnikach AirPlay lub podobnym sprzęcie, ale jeśli odtwarzacie sobie muzykę na głośnikach podpiętych do TV lub konsoli, to lepszy jest Spotify - po prostu wyciągacie smartfon przełączacie utwór i tyle. Działa to jak zwykły pilot bezprzewodowy. Warunek jest taki, że każdy odtwarzacz musi być połączony z tą samą siecią Wi-Fi.

Spotify remote control - zdalne sterowanie

Odtwarzacz internetowy

Jest dostępny w obu przypadkach. Lepsze wrażenie pod względem wyglądu i funkcjonalności oraz przyjemności obsługi robi w przypadku Tidala. Sądzę jednak, że nie ma większego sensu porównywać tych wersji odtwarzaczy, bo realnie mało osób będzie chciało z nich korzystać. W końcu nie ma wielkiego sensu, skoro mamy pod ręką aplikację na telefonie, a na biurku program PC (plus ewentualne inne interfejsy na odtwarzaczach sieciowych).

Spotify web player - odtwarzacz internetowy
Spotify - odtwarzacz w przeglądarce internetowej

Tidal - odtwarzanie muzyki w preglądarce internetowej
Tidal - odtwarzacz w przeglądarce internetowej

Ceny

 • Spotify Premium oraz Tidal Premium - 19,99 zł miesięcznie (1 osoba)
 • Spotify dla rodziny oraz Tidal dla rodziny - 29,99 zł miesięcznie (6 osób)
 • Spotify dla studenta oraz Tidal dla studenta - 9,99 zł miesięcznie (1 osoba, w trakcie trwania nauki)
 • Tidal Hi-Fi - 39,99 zł miesięcznie (1 osoba)
 • Tidal Hi-Fi - 59,99 zł miesięcznie (6 osób)
 • Tidal Hi-Fi - 19,99 zł miesięcznie (student)

Warto dodać, że Spotify dostępny jest też za darmo. Problem w tym, że nie ma pełnej funkcjonalności, a pomiędzy utworami odtwarzane są reklamy, co w dłuższym czasie jest bardzo denerwujące (lepiej zapłacić te dwie dyszki i mieć spokój).

Spotify - muzyka z internetu

Który wybrać: Spotify czy Tidal?

Spotify polecam ludziom, którzy chcą po prostu posłuchać muzyki. Jeśli włączenie ulubionej playlisty lub albumu to w zasadzie wszystko czego oczekujesz, to Spotify jest dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. Jest proste, funkcjonalne i ma bardzo dużą bazę utworów. 

Jeśli jednak jesteś wyczulony/wyczulona na wysoką jakość dźwięku i masz odpowiedni sprzęt do odsłuchu (stacjonarny i mobilny), a przy okazji lubisz pooglądać od czasu do czasu teledyski w wysokiej jakości, to wybierz Tidal'a.

Jeśli miałbym wskazać jedną usługę, która moim zdaniem wygrywa, to jest to Spotify. Oferuje mnóstwo znanej i lubianej muzyki, w dobrej jakości i za niewielkie pieniądze. Działa w standardzie na wielu różnych urządzeniach - smartfonie, komputerze, konsoli, smart TV i innych odtwarzaczach stacjonarnych. Otrzymujemy dostęp do ogromnej bazy różnorodnej muzyki za około 20 zł miesięcznie, a w pakiecie rodzinnym sześć osób dostaje to za ok. 30 zł miesięcznie. To bardo dobry powód, by przestać "piracić" muzykę.

Jak przenieść playlisty z Tidala do Spotify?

Jeśli chcecie łatwo przenieść muzykę z Tidala na Spotify lub odwrotnie, to ułatwi Wam to usługa Soundiiz. W podstawowej wersji dostępna za darmo, ale trzeba się napracować żeby przenieść dużą bazę utworów. W płatnej wersji proces ten jest znacznie szybszy.

Spoundiiz - jak przenieść muzykę z Tidal do Spotify

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JanuszJestem
  5
  (Odnośnie zdalnego sterowania na Spotify)
  "Działa to jak zwykły pilot bezprzewodowy. Warunek jest taki, że każdy odtwarzacz musi być połączony z tą samą siecią Wi-Fi."

  Nie musi być połączony z tą samą siecią. Musisz być zalogowany na obu urządzeniach na to samo konto. Korzystam z tego jak jestem w domu i coś robię, to z telefonu steruję muzyką puszczaną przez głośniki podpięte do kompa. Na telefonie praktycznie nigdy nie korzystam z Wi-Fi bo mam duży pakiet i nie widzę potrzeby. A komputer jest podłączony po kablu. Więc są to zupełnie 2 inne sieci.

  • avatar
   passat
   5
   Jeśli ktoś ma sprzęt, na którym wykorzysta potencjał Tidala HiFi to te 40zł na miesiąc to jak za darmo. Miałem miesiąc próbny i jakość w porównaniu (nawet bez porównywania z czymkolwiek) z Spotify to miazga.
   • avatar
    JohnyWol
    4
    Na Android Tidal Master działa od niedawna i przyznaję, że działa to wyśmienicie. Pod względem jakości dźwięku Spotify bardzo odstaje od Tidal
    • avatar
     ivanos
     3
     hmm ze Spotify korzystam od ponad roku dziś po tym artykule zapodałem na miesiąc Tidal w wersji HiFi i faktycznie muszę przyznać że słychać różnicę. Na słuchawkach ciężko ja wychwycić, ale już na zestawie stereo jak najbardziej. Głębia dynamika wyraźnie lepsza...
     • avatar
      balbiusz
      3
      A Deezer to kij od szczotki? Dlaczego go nie ma w porównaniu? Używam i sobie chwalę.
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       Tidal dla interfejsu i jakości wielki +

       Jesli chodzi o MQA to należy pamiętać że to STRATNY FORMAT więc słucham tylko FLAC i CD ... walić MQA

       Spotify mam też ale wkurza mnie że nie ma kontaktu z developerami i są BŁĘDY

       np nie działa shuffle dla długich playlist - żenujący bug
       albo np nie da się podłączyć DAC i odtwarzać bitperfect

       Tidal możliwość wyboru źródła i wsparcie dla DAC

       Spotify to taka masówka jak youtube w niższej cenie - nie jest złe do randomowego słuchania ... Tidal droższy ale moim zdaniem pod wieloma względami LEPSZY
       • avatar
        nostah
        1
        Ze swojej strony mogę dodać jeszcze jedno: w Tidalu mogę wybrać urządzenie wyjściowe dźwięku a w Spotify nie. Przynajmniej na maku. Dzięki temu mogę grać muzykę w pracy na głośniki bluetoothowe bez emitowania też dźwięków systemu.
        • avatar
         Po1nter
         1
         Ja korzystam z apple music. Płacę 10zł miesięcznie i mam dokładnie to co na spotify. Z tego co wiem, na Androidach też działa. Jednak od razu mówię, playlisty na Spotify są dużo lepsze te z apple music to syf.
         • avatar
          apatch
          1
          Niezły artykuł, + za Squarepusher'a :) dodałbym że Tidal ma pełną kontrolę nad wyborem urządzenia dźwiękowego i jego trybami działania, za to brak mu wygodnego sterowania urządzeniem mobilnym. Twój Mix jest mało wygodny i niepraktyczny bo miesza gatunki jeżeli słuchasz różnorodnej muzyki : poważna lub ambient po metalu mało się sprawdza, za to Spotify nie dość że tworzy oddzielne Daily Mixy grupując wykonawców podobnych gatunkowo to ma Twój Radar premier i Odkryj w tym tygodniu, wszystkie się sprawdzają bo także są tworzone na podstawie słuchanej muzyki i przede wszystkim takiej funkcjonalności brakuje na Tidalu, który definitywnie przewodzi jeśli chodzi o jakość muzyki. Dodam że bardzo ważne jest podpięcie konta last.fm jeśli chcemy by programy korzystały ze wspólnej bazy słuchanych utworów, przy kilkuletnim dorobku, ma to znaczenie. Ostatnio Spotify też coś eksperymentuje z obrazem, polecam odpalić na aplikacji mobilnej Sigur Ros - Liminal (wyświetla krótkie zapętlone sekwencje video). Podsumowując wygoda i funkcjonalność vs. jakość muzyki, bolączką obydwu jest niestety wyszukiwarka (spróbujcie odnaleźć wykonawcę
          Guitar - dla Discogs to żaden problem, tu się nie da ze względu na błędne wyszukania składanek gitarowych) i wrzucanie wykonawców o tej samej nazwie do jednego kubła.
          • avatar
           mr_swistak
           1
           osiołkowi w żłobie dano... ciężko powiedzieć jednoznacznie, który serwis lepszy...
           mała informacja dla entuzjastów lepszej jakości Tidal w MQA od niespełna tygodnia usługa jest dostępny również na urządzeniach Android - i tu Tidal wygrywa bezsprzecznie jakością dźwięku...
           • avatar
            LepikPL
            1
            Tidal Masters mqa - działa na moim LGV30. Wielki plus. Linux - brak klienta. Wielki minus.
            • avatar
             Eclipse
             1
             Ja polecam Deezer, jest najlepszy. Tak w skrócie Deezer odbiera w jakości Hi-Fi a w wersji free można słuchać utworów i to bez reklam.
             • avatar
              StartX_pl
              0
              A ja korzystam ze spotify, tylko dlatego, że jest darmowe - do przejrzenia nowości i bazy utworów, gdzie przeglądanie polega na ciągłym klikaniu next, next, bo większość to hała - nie widzę sensu płacenia nawet tych dwóch dyszek, bo czasem reklamy są lepsze od utworów ;)
              • avatar
               Blackshadow
               -11
               Co to za pomysł żeby płacić za słuchanie muzyki XD
               Polecam youtube
               • avatar
                Bartusiak69
                0
                Fajny nawet artykuł, ale przy zdjęciach chyba jest błąd bo jest dwa razy "Spotify na PS4 Pro"
                • avatar
                 lason
                 0
                 Fajny i dość rzetelny artykuł. Od siebie tylko dodam że na iPhone faktycznie nie ma jakość master. Jednak na apce pod Androida już jest.
                 • avatar
                  dolph
                  0
                  https://music.amazon.com/home

                  :)
                  • avatar
                   adziu111
                   0
                   Spotify jest też aplikacją dostępną w niektórych nowych samochodach, np. BMW. Bardzo fajnie się z tego korzysta
                   • avatar
                    Biurokrata
                    0
                    Średnio 2 razy w roku jest promocja 3 miesiące Spotify za 19,99zł. W ciągu roku przez pół roku używam darmowego, pół roku premium. Używam zamiast radio. Reklamy są krótkie i nie upierdliwe. Polecam.
                    • avatar
                     Marucins
                     0
                     Spotify
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Hmmm rozumiem, że Tidal jest wyłącznie w wersji płatnej???

                      Jeżeli nie, to by się przydało zrobić krótkie porównanie Tidal vs Spotify w wersjach free.

                      Osobiście korzystam ze Spotify od wielu miesięcy (wersja free) i przyznam, że ostatnio zaczyna mnie irytować.

                      Aplikacja potrafi się sama zamknąć, albo przestaje reagować na słuchawki BT.
                      Może to wina mojego tel i słuchawek, ale do tej pory nie miałem z tym problemów.
                      • avatar
                       mindfield
                       0
                       "artyści … oferują mi utwory, które uprzyjemniają mi czas, a ja daję im za to cyferki z mojego konta".
                       Większego debilizmu nie słyszałem, a jest on coraz częściej powtarzany przez ignorantów branży muzycznej.
                       Wiesz, że artystom dajesz całe 12% tego, co płacisz za muzykę? I to są dobre proporcje. Inne statystyki mówią o 5, a nawet 3%.
                       Ten mówi o 12%. https://consequenceofsound.net/2018/08/musician-12-percent-43-billion-revenue/
                       • avatar
                        JohnnyJobs
                        0
                        Polecam Spotify, my z całą rodziną korzystamy, super :)
                        Dodatkowo używamy apki vision głosowy asystent, którą też mogę śmiało polecić :D