Myszki

Testy DPI i odświeżania

przeczytasz w 1 min.

Dalsze testy ujawniły, że SteelSeries IKARI Laser Mouse pracuje w rzeczywistych, nieinterpolowanych rozdzielczościach, niezależnie od dokonanego wyboru wartości dpi. Wszystkie wyniki, w ramach określonych rozdzielczości mieściły się w granicach błędu.

Brak interpolacji kolejno w 500, 1600, 3200 dpi

Rzeczywista rozdzielczość myszy: 500, 1600, 3200 dpi

Niestety, ostatnie badania programem Strider's DirectInput Mouse Hz stały się powodem moich późniejszych frustracji. SteelSeries podając specyfikacje IKARI Laser podkreślił, że jej częstotliwość odświeżania wynosi 1000Hz
W świetle ostatnio przeprowadzanych testów innych myszy, wynik ten nie byłby niczym nadzwyczajnym. Jednakże badanie IKARI Laser wykazało, że opisywana mysz osiąga jedynie połowę zakładanej przez producenta częstotliwości odświeżania - wyniki w granicach 500Hz

Testy powtarzałem na trzech różnych maszynach przy użyciu zarówno Strider's DirectInput Mouse Hz jak i Mouse Rate Checker, niestety bez rezultatu. Próbowałem też „podkręcić” porty USB na kilka sposobów, ale nie wpłynęło to w żaden sposób na osiągane przez myszkę wyniki.

Szczerze mówiąc nie wiem co o tym myśleć, tym bardziej że po przeszukaniu Internetu okazało się, że nie tylko ja miałem problemy z właściwym określeniem częstotliwości odświeżania tej myszy. Na tę chwilę nie pozostaje mi nic innego jak uznać, że pomimo 16-bitowej „szyny” przesyłu danych SteelSeries IKARI Laser nie osiąga zakładanej przez producenta częstotliwości 1000Hz. Podczas dalszych testów musieliśmy więc zadowolić się szybkością reakcji gryzonia na poziomie 2ms (500Hz).