Systemy operacyjne

Ustal ile programów startuje wraz z systemem

przeczytasz w 1 min.

Sporo aplikacji zaprojektowanych jest tak, żeby uruchamiać się automatycznie wraz ze startem systemu. Producenci oprogramowania często ustawiają swoje narzędzia w taki sposób, aby otwierały się "w tle" - użytkownik nie widzi, że zostały uruchomione, natomiast gdy chce je włączyć, ich okienka otwierają się niemal natychmiast. To przydatne, kiedy używasz jakiegoś programu naprawdę często, natomiast aplikacje z których korzystasz rzadko nie powinny niepotrzebnie zajmować zasobów systemowych. Jako użytkownik komputera powinieneś zdecydować samodzielnie, czy dany program powinien startować wraz z Windows, czy nie.

Jak sprawdzić, czy dana aplikacja uruchamia się wraz z Windows 7? Czasami jest to bardzo proste, ponieważ ikona programu wyświetlana jest w obszarze powiadomień w zasobniku systemowym. Wówczas łatwo zauważyć, czy jest tam jej ikona. Najedź kursorem myszy na ikonie danego narzędzia aby sprawdzić jego nazwę. Dowiesz się, co to za program i będziesz wiedział czy chcesz go wyłączyć, czy nie.

Kiedy wybierzesz już programy z obszaru powiadomień, które chciałbyś wyłączyć, niektóre aplikacje ciągle mogą umknąć twojej uwadze. Będą to narzędzia uruchamiające się automatycznie, których ikony nie są wyświetlane w tym miejscu i możesz nie wiedzieć, że pracują one w tle. Znajdziesz je i/lub za pomocą narzędzia "Konfiguracja systemu". W menu Start wpisz msconfig i wciśnij [Enter]. Wyświetli się takie okienko:

Następnie udaj się do zakładki "Uruchamianie". Rozwiń listę "Polecenie" w prawo, aby widzieć dokładne lokalizacje poszczególnych programów i wyłącz te, które nie muszą według ciebie uruchamiać się wraz z systemem operacyjnym. Uwaga: jeśli nie masz pewności co do danej aplikacji, lepiej jej nie wyłączaj.

Po wyłączeniu poszczególnych programów zatwierdź zmiany przyciskiem "OK" i uruchom ponownie komputer.