Systemy operacyjne

Uaktywnij rozszerzone menu kontekstowe

przeczytasz w 1 min.

Menu kontekstowe to bardzo przydatne rozwiązanie, jednak czasami może brakować w nim funkcji, które pozwoliłyby ci oszczędzać czas. Najprostszym dostępem do większej ilości funkcji jest skorzystanie ze skrótu klawiszowego [Shift] + prawy klik myszy. Możesz to wypróbować na dowolnych plikach i zobaczyć, że uzyskasz dostęp do funkcji, które nie są oferowane po samym kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Oto przykład:

Bez skrótu [Shift]:

Ze skrótem [Shift]:

Na skrócie klawiszowym się jednak nie kończy. Pobierz program ShellMenuView, aby dostosować menu kontekstowe do własnych potrzeb.

ShellMenuView 32-bit ShellMenuView 64-bit


ShellMenuView to niewielka aplikacja, której nie trzeba nawet instalować. Kiedy ją uruchomisz, wyświetli się lista wielu funkcji, które możesz uaktywnić lub wyłączyć, zarówno jeśli chodzi o standardowe, jak i rozszerzone menu kontekstowe.

Za pomocą tego narzędzia możesz - po pierwsze - pozbyć się skrótów, które pojawiły się w menu kontekstowym po zainstalowaniu jakiegoś oprogramowania. Są to często funkcje oferowane przez programy zabezpieczające czy multimedialne, z których nie korzystasz, a które niepotrzebne wydłużają listę możliwości dostępnych w menu kontekstowym.

Po kliknięciu na daną funkcję możesz wybrać File -> Properties, aby wyświetlić szczegółowe informacje na jej temat. Dzięki temu dowiesz się, do czego służy.

Aby coś wyłączyć kliknij nań prawym przyciskiem myszy i wybierz "Disable Selected Items", natomiast by włączyć - "Enable Selected Items".

Dzięki zabiegom w programie ShellMenuView system operacyjny będzie lepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.