Systemy operacyjne

Korzystaj z dodatkowych przycisków myszy

przeczytasz w 1 min.

Najczęściej używamy myszy do zamykania okienek i cofania się (np. do poprzedniej strony WWW wyświetlanej w przeglądarce). Każdy użytkownik wykonuje te zadania codziennie i traci czas na zlokalizowanie popularnego przycisku "x" do zamykania, czy też strzałki "<-" odpowiadającej za funkcję wstecz. Posiadacze droższych myszek, oferowanych przez Microsoft czy Logitech, mają dostęp do oprogramowania pozwalającego na skonfigurowanie przeróżnych skrótów. Dzięki temu można wcisnąć jeden z przycisków i np. w łatwy sposób orasz szybciej zamykać okienka i dokumentu.

Jednak co zrobić, kiedy posiadana mysz nie pochodzi od renomowanego producenta i w zestawie nie było żadnego oprogramowania? Wówczas często jesteś zdany na domyślne ustawienia, które mogą cię nie zadowalać. Na szczęście jest na to rada. Nazywa się X-Mouse Button Control i jest to bezpłatne narzędzie pozwalające na skonfigurowanie dowolnej myszy.

Pobierz program X-Mouse Button Control I zainstaluj go. Program wygląda tak:

Teraz musisz tylko wskazać funkcje dla poszczególnych przycisków myszy. Dla przykładu, jeśli chcesz aby przycisk środkowy oferował funkcję "wstecz", wybierz "Back", natomiast czwarty przycisk może odpowiadać za zamykanie programów, czyli trzeba wskazać funkcję "Close (Alt+F4)".

Po wybraniu odpowiednich funkcji zatwierdź zmiany przyciskiem Apply. W zależności od tego, ile przycisków ma twoja mysz, możesz przemienić ją w naprawdę funkcjonalne narzędzie pracy. Program oferuje sporo funkcji, takich jak np.:

  • Wycisz
  • Otwórz Panel sterowania
  • Otwórz przegladarkę WWW
  • Pokaż pulpit
  • Wykonaj zrzut ekranowy
  • Otwórz Eksploratora
  • ... i wiele innych

Warto poeksperymentować i ustawić swoją mysz w optymalny sposób, nawet jeśli początkowo była to prosta i niedroga myszka z supermarketu.