• benchmark.pl
  • Komputery
  • Ile trzeba wydać na komputer by wejść do e-sportu? Komputer dla e-sportowca nie musi być drogi!
Ile trzeba wydać na komputer by wejść do e-sportu? Komputer dla e-sportowca nie musi być drogi!
Komputery

Ile trzeba wydać na komputer by wejść do e-sportu? Komputer dla e-sportowca nie musi być drogi!

przeczytasz w 4 min.

Jakie jest minimum sprzętowe dla e-sportowca? Testujemy komputer gamingowy ACTINA - wyposażony w podkręcony procesor Ryzen 3 3100 oraz GeForce GTX 1660 Super.

Interesuje cię płynna rozgrywka w gry e-sportowe, a nie chcesz tracić czasu na rozmkinianie które podzespoły będą najlepsze w danym budżecie, ani bawić się w samodzielne składanie komputera? W takim przypadku warto wybrać gotowy zestaw komputerowy, ale... od sprawdzonego dostawcy. Takiego, który faktycznie zna się na konfigurowaniu sprzętu, no i oczywiście ma przyzwoite ceny. Nie każdego przecież będzie stać na nowe karty GeForce RTX 30xx...

Jaki jest próg wejścia do e-sportu?

Gry-esportowe nie mają jakichś kosmicznych wymagań, więc komputer dla gracza e-sportowego nie musi być zaraz maszyną za kilkanaście tysięcy złotych. Wręcz przeciwnie - może mieć podzespoły ze średniej półki, ale grunt, żeby były one nowoczesne, a ich połączenie przemyślane. Tak się właśnie składa, że wszystkie te kryteria spełnia komputer firmy Actina, który właśnie gości w naszej redakcji.

Niedrogi komputer dla e-sportowca

Ile trzeba wydać na komputer gamingowy, by móc swobodnie grać w e-sportowe gry? W jakie podzespoły należy zainwestować? Dziś sprawdzamy niedrogi komputer Actina za niecałe 3000 tysiące złotych, wyposażony w kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1660 Super oraz AMD Ryzen 3 3100.

Komputer Actina - specyfikacja

 Komputer gamingowy ACTINA
ProcesorAMD Ryzen 3 3100 (4C/8T) OC @4GHz
Karta graficznaNVIDIA GeForce GTX 1660 Super (Gigabyte)
Płyta głównaGigabyte B450M DS3H
Pamięć RAMGoodRAM IRDM PRO 16 GB (2 x 8) 3600 MHz CL18
DyskSSD Silicon Power A55 512 GB (SATA III)
Chłodzenie procesoraSilentiumPC Fortis 3 RGB HE1425
ZasilaczSilentiumPC Vero L3 Bronze 500W
ObudowaSilentiumPC Signum SG1 TG Pure Black
System operacyjnyBrak

Cena tego zestawu wynosi obecnie 2949 złotych i... wszystko wskazuje na to, że będą to dobrze wydane pieniądze. Zwracamy uwagę na to, że komputer sprzedawany jest bez systemu operacyjnego. Dzięki temu koszt maszyny jest niższy, co z pewnością spodoba się osobom, które mają już licencję na Windows.

Dlaczego zdecydowano się na platformę AMD (procesor), a nie Intela? Prawdopodobnie ze względu na możliwości rozbudowy - chociaż Actina ma swoim portfolio również maszyny oparte na procesorach Intela. Podstawka AM4 oferuje naprawdę sporo, a jak ktoś się uprze (nie żebyśmy to specjalnie polecali) to na tej płycie głównej zainstaluje nawet AMD Ryzen 9 3950X (16 rdzeni/32 wątki). Testowany przez nas Ryzen 3 3100 to najmniej wydajny przedstawiciel rodziny Ryzen 3 oparty na mikroarchitekturze Zen 2 (Matisse) wykonany w litografii 7-nm. To nowoczesna konstrukcja, którą w razie potrzeby możemy dodatkowo podkręcić -  a płyta B450 na której go zainstalowano oczywiście to umożliwia. Ale.. ACTINA zrobiła to już za nas - procesor jest podkręcony i pracuje z taktowaniem 4 GHz.

Podkręcać oczywiście warto na coolerze lepszym od standardowego, ale i tym nie musimy się martwić - bowiem komputer Actina został wyposażony w chłodzenie na procesor SilentiumPC Fortis 3 RGB HE1425 - solidne i dodatkowo pięknie podświetlone.

Karta graficzna GeForce GTX 1660 Super oferuje nam niezłe osiągi w rozdzielczości Full HD przy atrakcyjnej cenie. Jest to model GTX, a więc nie zaimplementowano tu technologii ray-tracingu i DLSS znanych z kart RTX. Dla e-sportowców te bajery raczej jednak nie są specjalnie interesujące, a dobra cena rekompensuje te braki.

RAM jest odpowiednio skonfigurowany - działa z maksymalną szybkością przewidzianą w profilach i nie musimy się przejmować ustawianiem go w UEFI BIOS. 16 GB w konfiguracji dual oraz taktowanie 3600 MHz to znakomity wybór.

Komputer Actina - CPU-Z i GPU-Z

Wszystko co musimy zrobić, po wyjęciu komputera z pudełka, to podłączyć go do peryferiów (monitor, klawiatura i myszka) i zainstalować system operacyjny. A instalujemy go na SSD SATA III o pojemności 512 GB - szału wydajnościowego jak w przypadku nośników PCIe może nie ma, ale praktycznie rzecz biorąc nie zobaczymy wielkiej różnicy jeśli chodzi o szybkość ładowania gier. Jeśli jednak w przyszłości chcielibyście zainwestować w szybszy SSD PCIe, to płyta główna tego komputera oczywiście umożliwia jego obsługę.

Komputer Actina - z zewnątrz i od środka

Komputer został umieszczony w niewielkiej i zgrabnej obudowie SilentiumPC Signum SG1 TG Pure Black. Pomimo niewielkich rozmiarów mieści ona w sobie nawet płyty ATX, jednak ACTINA zdecydowała się na wykorzystanie płyty mATX. Całość zasilana jest przez 500-watowy zasilacz SilentiumPC Vero L3 Bronze.

Komputer ACTINA - porty

Na tylnym panelu znajdziemy między innymi cztery porty USB 3.1 Gen1 (niebieskie), cztery porty USB 2.0 (czarne), łączony port PS2, gniazdko LAN i trzy porty mini-jack do obsługi urządzeń audio.

Komputer ACTINA - górny filtr przeciwkurzowy

Na przednim panelu obudowy wyprowadzono dwa porty USB 3.1 (Gen1), dwa gniazdka mini-jack (słuchawki/mikrofon) oraz przyciski Reset i Power.

Komputer ACTINA - w środku panuje idealny porządek

Trzeba podkreślić, że wewnątrz panuje idealny porządek - zarządzanie kablami jest na najwyższym poziomie.

Komputer Actina z Ryzen 3 3100 i GTX 1660S - testy wydajnościowe

Działanie komputera sprawdziliśmy na trzech popularnych grach e-sportowych (w rozdzielczości 1080p): Valorant, Fortnite oraz Counter Strike Global Offensive. Tym razem zrezygnowaliśmy w wykresów i prezentujemy wam fragmenty rozgrywki z włączonym licznikiem klatek na sekundę (znajdziecie go w lewym górnym rogu). Wideo z gier zostało nagrane za pomocą zewnętrznego video grabbera, a więc gry na materiale wideo działają z rzeczywistą prędkością.

Testy Valorant

Zwykle na liczniku klatek na sekundę jest grubo ponad 200 (zdarzają się spadki do 160), a przypominam, że testujemy w rozdzielczości Full HD i ustawieniach wysokich.

Testy Fortnite

Fortnite w ustawieniach epickich (epic) jest zdecydowanie bardziej wymagający - możemy liczyć na około 100 klatek na sekundę, a po zmianie ustawień na wysokie (high - 1:50 filmu) jakieś 30 klatek (średnio) więcej.

Testy CS:GO (Dust)

CS:GO przyblokował nam wyświetlanie odczytów Afterburnera, ale skorzystaliśmy z wewnętrznego licznika klatek na sekundę Steam (jako, że jest on nikczemnych rozmiarów, pozwoliliśmy go sobie powiększyć w prawym dolnym rogu ekranu). Tutaj występują znacznie większe wahania framerate, bowiem wartość może się wahać pomiedzy 100, a 200 klatek na sekundę - czasami jest to grubo ponad 200.

Testy CS:GO (Danger Zone)

Danger Zone powinien być nieco bardziej wymagający, ale wyniki nie odbiegają zbytnio od mapy Dust. W każdym przypadku możemy śmiało sięgnąć po monitor FHD o wysokim odświeżaniu (np. 144 Hz) i cieszyć super płynną rozgrywką.

Komputer Actina - czy warto kupić?

Komputer ACTINA - w całej okazałości

"Gotowce", czyli gotowe zestawy komputerowe, zawsze będą nieco droższe od samodzielnego wyboru części i ich montażu. Czasami lepiej jednak... zostawić te sprawy w rękach zawodowców, a widać, że pracownicy Actina znają się na swojej robocie.

Testowany przez nas komputer Actina to niedrogi zestaw dla gracza, co do którego nie mamy żadnych zastrzeżeń co do wyboru podzespołów, montażu i konfiguracji. Również cena jest jest jak najbardziej przyzwoita.

Komputer ACTINA

Jeśli nie masz ochoty grzebać w hardwarze i tracić czas na montaż i konfigurację komputera, to z pewnością propozycje od Actiny są godne uwagi. Komputer z Ryzenem 3 i GTX 1660 Super świetnie sprawdzi się w grach e-sportowych (i nie tylko!) w rozdzielczości Full HD, a to wszystko w niewygórowanej cenie.

Komputer ACTINA (Ryzen 3 3100 i GTX 1660S) - ocena

  • dobry stosunek ceny do wydajności
  • nowoczesny ("fabrycznie" podkręcony) procesor i karta graficzna
  • RAM 16 GB 3600 MHz i SSD SATA 512 GB
  • dobra możliwość dalszej rozbudowy
  • podzespoły skonfigurowane do optymalnej pracy
  • przemyślany i schludny montaż
  • solidny cooler SPC w zestawie
  • 36 miesięcy gwarancji
  • brak USB 3.1 Gen 2 / USB typu C
  • niektórym może przeszkadzać brak systemu operacyjnego w zestawie

94% 4,7/5

Dobry Produkt benchmark.pl

Może Cię również zainteresować:

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    stalkerpl
    16
    możesz mieć super komputer ale gdy masz dziadowskie łacze to mozesz sobie pomazyć o e-sporcie
    • avatar
      mesjan
      10
      Jak ktoś gra zawodowo w Heroes 3 to i Raspbery pi wystarczy.
      • avatar
        vinn1e
        6
        Pytanie brzmi: czy nada się dla patostreamera? Jakaś kamerkę do tego zestawu polecacie?
        • avatar
          michu82
          2
          Pamiętam kiedy składałem kompa z Intelem Q6600, a facet w komputerowym ,że złoży mi go za darmo bo jeszcze nikt u niego nie zamówił procesora 4 rdzeniowego.....a mój znajomy się smiał,bo twierdził,że takich procesorów nie ma i są tylko 2-rdzeniowe :)
          • avatar
            Viperus
            1
            ostatnio takiego złożyłem dla znajomego ale z 1650 super
            https://youtu.be/T_AoqbAP4k8
            https://youtu.be/Wax2cen2Bao a tu z rtx 2080
            • avatar
              jameswhite
              -2
              I’m fond of the website’s design! https://rankmywriter.com/ service is simple, easy to understand, and pleasant to use. Received my essay on Industrial revolution even a bit earlier than expected, turned it successfully. What else would I need?
              • avatar
                zakius
                -6
                gotowiec ma taką przewagę, że nie jest skazany na zgodność z ATX i jego błędy
                niestety nikt tego należycie nie wykorzystuje więc zysk jest żaden
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  jak mnie irytują te dziwaczne obudowy z sitkiem na wierzchu. widać że nie radzą sobie z wentylacją.
                  • avatar
                    SoulRak3r
                    0
                    Śmieszą mnie takie artykuły. Ryzen 3100? Padłem. A streaming, a obrabianie filmów na YT? Jak ktoś myśli o esporcie i czuje że ma szance odnieść sukces to pewnie chce na tym zarabiać. Mocny proc to podstawa do streamów, do obrabiania YT. Karta graficzna czasem nie jest najważniejsza i można wziac coś pod daną grę ale reszta musi byc pierwsza klasa. Zaczynając od mocnego proca, przez peryferia jak monitor, klawa, dobra mysz, biurko, fotel, kamera, mikrofon. Nawet wystrój pokoju jest super ważny czy profesjonalna pomoc przy skonfigurowaniu fajnego layouta w obs. A zresztą jak ktoś jest dobry to i tak dostanie sprzęt od sponsorów. Jak ktoś dopiero zaczyna to niech gra na byle czym byle by skilla złapać. Jak dostanie się na jakis turniej i odniesie pierwsze sukcesy to dopiero mówimy o esporcie. Reszta to tylko zabawa w granie a nie esport.
                    • avatar
                      digitmaster
                      0
                      Śmiech na sali. Ostatnio składałem komputer do gier: Ryzen 5 3600, Płyta Asrock B450 Extreme4, GTX 970 4GB, 16GB ram, ssd 240GB + 1TB, PSU Seasonic 620W, Chassis CM690 (1gen), cooler SPC Spartan 3, 3 wiatraki Mistral 120. Wszystko wyszło dla klienta 1700 zł. Płyta, proc, ram nowe, reszta używki. Oczywiście 1660S będzie sporo wydajniejsza, ale tu mamy kartę za 200-250 zł która cały czas do sieciówek nadaje się aż nadto, a procek jest na tyle dobry, że nie będzie bottlenecka przez nastepne 3-4 lata nie będzie bottlenecka dla mainstreamowych kart.