Dyski

LG XD5 500 GB

przeczytasz w 2 min.

Rodzaj: Zewnętrzny dysk 2,5 cala
Rozmiary: 82 x 125 x 14 mm
Interfejs: USB 2.0
Dane techniczne: 2,5”, 5400 obr./min, 8 MB pamięci cache

Pierwszy z przedstawicieli zewnętrznych dysków USB 2,5 cala w naszym teście. Trzeba przyznać, że firma LG postarała sie o wyjątkowo atrakcyjny wygląd dla swojego urządzenia. Niewielki, zgrabny, cienki, o ciekawym wzornictwie – ten dysk po prostu musi się podobać. Na uwagę zwracają dwie wtyczki USB - jest to sygnał, że XD5 zgłasza momentami większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Przy podłączeniu za pomocą jednej wtyczki do komputera stacjonarnego, podczas testu w programie Sandra 2010 pojawiał się błąd. Przy podłączeniu za pomocą jednej wtyczki do laptopa pracującego na baterii, dysk pracował jednak bez zarzutu przy standardowym przenoszeniu danych. Nie jest jednak powiedziane, że stanie się tak w przypadku każdego komputera przenośnego.

Dysk pracuje bezgłośnie, obudowa nie nagrzewa się zbytnio, a jego praca sygnalizowana jest przez sporych rozmiarów diodę. Wygląda to bardzo efektownie, ale migające światło dość szybko może zacząć irytować. Kabel dostarczany wraz z urządzeniem jest dość długi, co może początkowo denerwować użytkowników laptopów. Wystarczy jednak spróbować podłączyć taki dysk do stacjonarnego komputera, by docenić te parę centymetrów więcej. Produkt występuje w różnych wersjach kolorystycznych.

LG XD5 sprawia wrażenie idealnego urządzenia tam, gdzie przenośne pamięci USB nie sprawdzą się z powodu mniejszej pojemności. Z powodu ograniczeń standardu USB 2.0 raczej nie może być mowy o zastosowaniach profesjonalnych - transfer dużej ilości danych może trwać naprawdę długo. Dyski tego typu doskonale nadają się do przenoszenia filmów, muzyki, czy archiwizacji danych. Chcesz w prosty sposób zwiększyć powierzchnię dyskową swojego komputera przenośnego, bez kłopotliwej wymiany wewnętrznego dysku? To jest właśnie rozwiązanie dla ciebie.

Niewygórowana cena także należy do plusów produktu LG. Jeśli mielibyśmy zwrócić uwagę na jakieś minusy urządzenia, to materiał z którego wykonana jest obudowa sprawa wrażenie podatnego na zarysowania.
 

  LG XD5
 

plusy:
długi przewód USB
efektowny wygląd
niewielkie rozmiary i mobilność
zasilanie z USB
pojemność

 

minusy:
nieco zbyt efektowna sygnalizacja pracy
możliwość pojawienia się konieczności wykorzystania 2 portów USB

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: od 240 do 360 zł