Dyski

Intel X25-V SSD 40 GB

przeczytasz w 2 min.

Rodzaj nośnika: Wewnętrzny dysk SSD (Solid State Drive) 2,5"
Rozmiary: 100 x 70 x 7 mm
Interfejs: SATA II (SATA 3.0 Gb/s)
Dane techniczne: 2,5", NAND 34 nm, MTBF 120 000 godzin

Literka V w nazwie oznacza Value, więc mamy do czynienia z budżetową wersją dysku SSD, adresowaną dla przeciętnego użytkownika. I rzeczywiście: cena nie budzi przerażenia, jak większość produktów oznaczonych literkami SSD. Zmniejszenie ceny musiało pójść w parze z obniżeniem pojemności oraz wydajności dysku. 40 GB to niewiele, ale na dysku o takiej pojemności z powodzeniem można zaintalować system i cieszyć się niesamowitymi osiągami, jeśli chodzi o czas dostępu do plików.

Jeśli chcesz poznać dokładniej różnicę pomiędzy dyskami SSD a magnetycznymi, zapraszamy do artykułu Pojedynek: dysk SSD vs dysk twardy. Firma Intel określa maksymalny sekwencyjny odczyt X25-V na poziomie 170 MB/s, a zapis jedynie na 35 MB/s. Jak na SSD nie jest to wiele, ale X25-V zadziwiająco dobrze sprawdza sie "w praniu", co jasno widać po wynikach testów.

Producent dołącza do zestawu tackę umożliwiającą montaż SSD w zatoce 3,5 cala oraz oprogramowanie Solid-State Drive Toolbox. Aplikacja pomoże w zarządzaniu dyskiem SSD oraz w utrzymywaniu go w dobrej kondycji.

 

Czy warto już teraz inwestować w SSD jako podstawowy dysk systemowy w komputerze stacjonarnym? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Oczywiste jest, że za jakiś czas pojawią się dyski SSD zarówno tańsze, jak i szybsze, oraz o większej pojemności. Rozumując jednak w ten sposób równie dobrze możemy czekać w nieskończoność. ;-) Na pewno jednak dyski tego typu znakomicie sprawdzają się w komputerach przenośnych.

  Intel X25-V SSD 40 GB
 plusy:
czas dostępu do danych
bezgłośna praca
dobra szybkość odczytu
niska temperatura pracy
niewielka waga
oszczędność energii
relatywnie niska cena
 

minusy:
stosunek pojemności do ceny
ograniczona prędkość zapisu

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: od 460 do 500 zł