Dyski

WD My Book Studio Edition II 4 TB

przeczytasz w 2 min.

Rodzaj nośnika: zewnętrzny dwudyskowy system pamięci RAID
Rozmiary: 166 x 154 x 98 mm
Interfejs: USB 2.0, FireWire 400/800 i eSATA
Dane techniczne: 2 x 3,5”, 7200 obr./min, 16 MB pamięci cache

Osoby pracujące przy obróbce dużej ilości danych raczej nie zadowolą się wydajnością, jakie oferują dyski zewnętrzne podłączane przez port USB 2.0, a ich pojemność także pozostawia nieco do życzenia. Tutaj nie ma miejsca na kompromisy: należy zainwestować w nośnik szybki, bezpieczny i dobrze wyposażony. WD My Book Studio Edition II może oferować nawet pojemność 4 TB (macierz RAID z dwoma dyskami po 2 TB). Z tego dysku będą zadoleni zarówno użytkownicy systemów Mac OS, jak i Windows (oczywiście użytkownicy Linuksa także nie powinni mieć nic przeciwko ;-)). Taki sprzęt musi już po prostu swoje kosztować, ale profesjonaliści z pewnością docenią takie rozwiązanie.

Urządzenie ma postać niewielkiej skrzynki, w której mieszczą się dwa dyski 3,5". Jako że nie wykorzystano żadnych wentylatorów, sprzęt pracuje cicho. Dostęp do dysków jest bardzo łatwy. Wyjęcie jednego dysku i montaż drugiego nie powinien przysporzyć żadnej  trudności. Do komputera możemy go podłączyć za pomocą interfejsu USB, FireWire (400 lub 800), albo też eSATA. Testowy komputer wyposażony był w interfejs FireWire 1394a (FireWire 400), co nie pozwoliło na pełne wykorzystanie potencjału urządzenia. Maksymalna szybkość transmisji za pomocą tych różnych technologii przedstawia następująco:

• FireWire 400 (1394a) - 400 Mb/s
• USB 2.0 - 480 Mb/s
• FireWire 800 (1394b) - 800 Mb/s
• eSATA - 3 Gb/s

Nie da się ukryć, że WD My Book Studio Edition II jest naprawdę świetnym urządzeniem, ale jego cena nie zachęca specjalnie do zakupu. Jeśli jednak tak pojemna, szybka i bezpieczna konstrukcja jest ci niezbędna do pracy, możesz śmiało zastanowić się nad jej nabyciem. Na ocenę Dobry Produkt należy więc patrzyć pod kątem wykorzystania urządzenia WD w pracy zawodowej.

  WD My Book Studio Edition II 4TB
 

plusy:

pojemność
wydajność (RAID0) lub...
... bezpieczeństwo danych (RAID1)
cicha praca
WD GreenPower (oszczędność energii 30%)

 

minusy:
cena
rozmiary

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: około 1400 zł