Dyski

Test praktyczny: przenoszenie danych

przeczytasz w 1 min.

Pierwszy z testów ma na celu sprawdzenie wydajności nośników w czasie kopiowania danych. To właśnie do tego najczęściej wykorzystujemy przenośne pamięci flash oraz dyski zewnętrzne - do przenoszenia filmów, muzyki, czy zdjęć. Jest to prosta symulacja sytuacji, w której podłączamy dysk zewnętrzny do komputera i z wewnętrznego dysku twardego kopiujemy na niego dane (Zapis), a następnie przenosimy go i kopiujemy dane na wewnętrzny dysk twardy innego komputera (Odczyt). W teście wzięły więc udział jedynie dyski przenośne.Testowym plikiem był film o wielkości 1,2 GB.

 

Zewnętrzne dyski magnetyczne przy nagrwaniu pliku o takiej wielkości radzą sobie znacznie lepiej od przenośnych pamięci flash. Zakładając jednak, że jedno zdjęcie zajmuje 5 MB, to w pakiecie danych o takiej wielkości przesłalibyśmy 240 obrazów, co jest ilością całkiem sporą.

Mocną stroną pamięci flash jest szybki dostęp do danych. Przy wielu plikach o mniejszej wielkości sprawowałyby się znacznie lepiej. Do sprawdzenia jak wielkość pakietu danych wpływa na szybkość transmisji przy odczycie i zapisie, posłużą nam testy syntetyczne.