Monitory

Menu OSD

przeczytasz w 3 min.

Menu Belinei nie zachwyca. Powiemy więcej - psuje dobre wrażenia z obcowania z tym monitorem. Całkiem ładny monitor, bardzo dobry obraz... i powolne, wyjątkowo brzydkie menu. Belinea powinna jak najszybciej przygotować inne, bo to obecne jest po prostu szpecące. Jak na ironię, było to jedyne menu z obsługą języka polskiego.

W menu ustawimy jasność, kontrast, czy temperaturę kolorów - na szczęście w tym ostatnim przypadku odpowiednie wartości podane są liczbowo. Poza tym zbyt wielu ciekawych funkcji tutaj nie znajdziemy.

OSD w monitorze Belinea:
Jasność, Kontrast
Kolor > 9300 K, 6500K, niestandardowy, sRGB
Kontrola OSD > H. Pozycja OSD, V. Pozycja OSD, Czas oczek. OSD
Inny > Język, Wejście, Głośność, Informacja, Autoswitch
Reset


Menu iiyamy również średnio nam się podoba. To wina jego staroświeckiego wyglądu, tylko trochę lepszego niż u Belinei oraz dziwacznego sposobu obsługi. Innymi słowy, trzeba się sporo naklikać. Dodajmy do tego twarde przyciski i już mamy pełen obraz - regulacja tego monitora do przyjemnych nie należy.

Menu OSD jest takie samo, co w testowanym niedawno modelu X436. Z ciekawszych rzeczy, które można w nim znaleźć, mamy możliwość ustawienia jednego z dwóch poziomów korekty gamma, tryb Economy Mode, pozwalający na przyciemnienie świetlówek w jednym kroku, bez konieczności regulowania podświetlenia oraz funkcję  Lockout, blokującą możliwość zmiany ustawień (przydaje się, kiedy po pokoju krąży chmara dzieciaków).

Podobnie, jak w przypadku Samsunga, podczas ustawiania temperatury kolorów trzeba przekopywać się przez instrukcję, aby odkryć, o co chodziło producentowi. W samym menu nie ma bowiem podanych wartości kolejnych temperatur a jedynie niewiele mówiące 1, 2, 3 i s (wedle instrukcji są to odpowiednio: 9300K, 7500K, 6500K i sRGB).

OSD w monitorze iiyama:
1. Brightness, Contrast, Clock, Phase, V-Position, H-Position
2. Auto Set-up, Color Temp., Sharpness, Gamma, Economy Mode
3. OSD Position, OSD Off Timer, Language, Lockout
4. Volume, Signal Select, Auto Brightness, Auto Power off, Reset


LG nie ma menu OSD, a cała regulacja odbywa się z poziomu oprogramowania ForteManager.

OSD w monitorze LG:
Brak (obsługa wyłącznie za pomocą oprogramowania)


Menu w NECu jest natomiast rewelacyjne - co jest zasługą zarówno samego OSD, jak i czterokierunkowego joysticka, służącego do jego obsługi. Po przechyleniu w dowolnym kierunku pozwala nam na zmianę jaskrawości lub kontrastu. Do menu wchodzimy pierwszym przyciskiem od lewej - MENU/EXIT, a następnie nawigujemy po nim joystickiem. Najlepsze jest to, że menu tak skonstruowano, że do regulacji monitora nie musimy już korzystać z innych przycisków - wystarczy joystick! Jedynie na koniec, aby wyjść z OSD wciskamy pierwszy przycisk od lewej raz jeszcze.

Do tego menu jest bardzo dobrze przemyślane, co dodatkowo zwiększa wygodę korzystania z niego. Mamy tu właściwie większość niezbędnych funkcji, a także kilka ciekawostek - jak na przykład możliwość ustawienia jasności niebieskiej diody na wyłączniku - do wyboru jest 100 różnych ustawień! Konfiguracja temperatury kolorów jest bardzo wygodna i szczegółowa. Można ustawić temperaturę natywną dla matrycy. Z bardziej zaawansowanych funkcji zabrakło możliwości ustawienia korekcji gamma. Szkoda też, że wśród języków nie ma polskiego.

Monitor obsługuje specjalny tryb DV Mode, który jest odpowiednikiem F-Engine w LG, czy MagicBright u Samsunga - poprawia kontrast i nasycenie kolorów. Do wyboru mamy kilka profili - do tekstu, gier, filmów i zdjęć. Profile są całkiem wyważone i przydatne, a po ich ustawieniu można regulować jaskrawość i kontrast, co nie ma miejsca u konkurencji.

OSD w monitorze NEC:
Main > Brightness, Contrast, Auto Contrast, DV Mode
Auto > Auto Adjust
Analog > Left/Right, Down/Up, Horizontal Size, Fine
RGB > 9300K, 8200K, 7500K, 6500K (sRGB), 5000K, Native, Custom
Tools > OFF Timer, LED Brightness, HOT KEY, Factory Preset
Menu > Language, OSM Left/Right, OSM Down/Up, OSM Turn Off, OSM Lock Out, Resolution Notifier
Information


Jeśli chodzi o Samsunga, to menu jest wygodne i eleganckie. Na dodatek działa bardzo szybko. Niestety, nie uświadczymy w nim opisów w języku polskim.

940FN obsługuje funkcje MagicBright oraz MagicColor. Poprawiają one kontrast i kolory. Przydają się szczególnie w filmach i grach - obraz staje się wówczas bardziej żywy i wyraźny. Ich stosowanie w niektórych sytuacjach powoduje jednak obniżenie czasu reakcji, co pociąga za sobą zwiększone smużenie. Jest też opcja MagicZone, która pozwala na wybranej partii ekranu (lub na całym ekranie) ręcznie zmienić jasność, nasycenie barw, ostrość oraz odcień.

Nie podobało nam się natomiast to, że podczas ustawiania temperatury kolorów nie ma podanych wartości, a jedynie enigmatyczne "Cool", "Normal" i "Warm".

Z drobnych ciekawostek: w menu można również ustawić priorytet wejść DVI-I , a więc jeśli podłączymy dwa źródła sygnału, można wybrać, które z nich ma być wybierane po włączeniu monitora.

OSD w monitorze Samsung:
Picture > Brightness, Contrast
Color > MagicColor, Color Tone, Color Control, Gamma
Image > Coarse, Fine, Sharpness, H-Position, V-Position
OSD > Language, H-Position, V-Position, Transparency, Display Time
Setup > Auto Source, Image Reset, Color Reset, Priority
Information